July 17, 2019 / 5:56 PM / a month ago

UEFA Europa League Summaries

Jul 17 (OPTA) - Summaries for the UEFA Europa League on Wednesday (start times are CET)
 1st Qualifying Round
 .................................................................
 Chikhura                                     (1)    2
      Scorers: R. Ardazishvili 24, M. Sardalishvili 73
      Yellow card: Koripadze 31, Kashia 72, Mamasakhlisi 89
      Subs used: Lekvtadze 63 (Dekanoidze), Ergemlidze 67
      (Ardazishvili), Chiteishvili 76 (Kashia)
 Fola Esch                                    (0)    1
      Scorers: D. Sinani 89pen
      Red card: Muharemović 32
      Yellow card: Corral 46
      Subs used: Drif 46 (Caron), Ouassiero 68 (Mersch), Hadji 75
      (Frere)
 Aggregate score: 4-2
 Referee: Dragan Petrović
 .................................................................

 Thursday, July 18 fixtures (CET/GMT)
 Tobol                  v  Jeunesse d'Esch      (1400/1200)
 Makedonija GjP         v  Alashkert            (1630/1430)
 Kairat                 v  Ņiroki Brijeg        (1630/1430)
 Teuta Durrës           v  Ventspils            (1700/1500)
 Inter Turku            v  Brøndby              (1730/1530)
 FCI Levadia            v  Stjarnan             (1800/1600)
 Universitatea Craiova  v  Səbail               (1800/1600)
 RoPS                   v  Aberdeen             (1800/1600)
 Rīgas FS               v  Olimpija             (1800/1600)
 Dinamo Minsk           v  Liepāja              (1830/1630)
 Levski Sofia           v  Ružomberok           (1830/1630)
 Neftçi                 v  Speranţa Nisporeni   (1900/1700)
 Cracovia Kraków        v  DAC                  (1900/1700)
 Haugesund              v  Cliftonville         (1900/1700)
 Zrinjski               v  Akademija Pandev     (1900/1700)
 Žalgiris               v  Honvéd               (1900/1700)
 Petrocub               v  AEK Larnaca          (1900/1700)
 Torpedo Kutaisi        v  Ordabasy             (1900/1700)
 Milsami                v  FCSB                 (1900/1700)
 Vaduz                  v  Breidablik           (1900/1700)
 Apollon                v  Kauno Žalgiris       (1900/1700)
 Hapoel Be'er Sheva     v  Laçi                 (1930/1730)
 Engordany              v  Dinamo Tbilisi       (1930/1730)
 Progrès Niederkorn     v  Cork City            (1930/1730)
 Vidi                   v  Zeta                 (2000/1800)
 Norrköping             v  St Patrick's Athl.   (2000/1800)
 Kukësi                 v  Debrecen             (2000/1800)
 Mura                   v  Maccabi Haifa        (2000/1800)
 B36                    v  Crusaders            (2000/1800)
 Hibernians             v  Shakhtyor            (2000/1800)
 Hajduk Split           v  Gzira United         (2000/1800)
 Vitebsk                v  KuPS                 (2030/1830)
 Shkupi                 v  Pyunik               (2030/1830)
 Domžale                v  Balzan               (2045/1845)
 Budućnost              v  Trans                (2045/1845)
 Kilmarnock             v  Connah's Quay        (2045/1845)
 Ballymena United       v  Malmö FF             (2045/1845)
 Radnički Niš           v  Flora                (2045/1845)
 Rangers                v  St Joseph's          (2045/1845)
 Spartak Trnava         v  Radnik Bijeljina     (2045/1845)
 KR                     v  Molde                (2100/1900)
 Legia Warszawa         v  Europa               (2100/1900)
 Shamrock Rovers        v  Brann                (2100/1900)
0 : 0
  • narrow-browser-and-phone
  • medium-browser-and-portrait-tablet
  • landscape-tablet
  • medium-wide-browser
  • wide-browser-and-larger
  • medium-browser-and-landscape-tablet
  • medium-wide-browser-and-larger
  • above-phone
  • portrait-tablet-and-above
  • above-portrait-tablet
  • landscape-tablet-and-above
  • landscape-tablet-and-medium-wide-browser
  • portrait-tablet-and-below
  • landscape-tablet-and-below