November 18, 2018 / 6:36 AM / a month ago

UPDATE 13-Coupe de France Summaries

Nov 18 (OPTA) - Summaries for the Coupe de France on Saturday (start times are CET)
 7th Round
 .................................................................
 Poitiers                                     (0)    1
 L'Aiglon du Lamentin                         (0)    4
 At full time: 0-0
 After extra time: 0-0
 Penalty shootout: 1-4
 L'Aiglon du Lamentin win 4-1 on penalties
 .................................................................
 Bourny Laval                                  ()    1
 Oissel                                        ()    5
 .................................................................
 Thaon                                         ()    3
 Vieux-Habitants                               ()    0
 .................................................................
 Bastia-Borgo                                  ()    2
 Sedan                                         ()    4
 .................................................................
 Haguenau                                      ()    3
 Sochaux                                       ()    4
 At full time: 3-3
 After extra time: 3-4
 .................................................................
 Avize-Grauves                                 ()    0
 Schiltigheim                                  ()    1
 .................................................................
 Limoges                                       ()    0
 Villefranche                                  ()    1
 At full time: 0-0
 After extra time: 0-1
 .................................................................
 Etoile Matoury                                ()    2
 Concarneau                                    ()    3
 .................................................................
 Entente Crest-Aouste                          ()    2
 Montélimar                                    ()    0
 .................................................................
 Volvic                                        ()    1
 Le Puy Foot                                   ()    4
 At full time: 0-0
 After extra time: 0-0
 Penalty shootout: 1-4
 Le Puy Foot win 4-1 on penalties
 .................................................................
 St Maur Lusitanos                             ()    1
 Drancy JA                                     ()    0
 At full time: 0-0
 After extra time: 1-0
 .................................................................
 Entente SSG                                   ()    4
 Mtsapere                                      ()    0
 .................................................................
 St-Pryvé St-Hilaire                           ()    1
 Matoury                                       ()    0
 .................................................................
 Anglet Genets                                 ()    1
 Pau                                           ()    3
 At full time: 1-1
 After extra time: 1-3
 .................................................................
 Biars-Bretenoux                               ()    2
 Aurillac Arpajon                              ()    3
 At full time: 1-1
 After extra time: 2-3
 .................................................................
 Montceau                                      ()    1
 Lyon Duchère                                  ()    4
 .................................................................
 Andrézieux                                    ()    1
 Louhans-Cuiseaux                              ()    0
 .................................................................
 Annecy                                        ()    0
 Nancy                                         ()    1
 .................................................................
 Cheminots Paray                               ()    1
 Morteau Montlebon                             ()    0
 .................................................................
 Hazebrouck                                    ()    1
 Gravelines                                    ()    3
 At full time: 1-1
 After extra time: 1-3
 .................................................................
 Compiègne                                     ()    0
 Troyes                                        ()    2
 .................................................................
 Theix                                         ()    0
 Vannes                                        ()    2
 .................................................................
 Chauray                                       ()    0
 Niort                                         ()    2
 .................................................................
 Le Poiré sur Vie                              ()    2
 Cholet                                        ()    1
 .................................................................
 La Châtaigneraie                              ()    4
 Tours                                         ()    5
 At full time: 0-0
 After extra time: 1-1
 Penalty shootout: 3-4
 Tours win 5-4 on penalties
 .................................................................
 Saint-Lô Manche                               ()    0
 Vitré                                         ()    1
 .................................................................
 AG Caennaise                                  ()    0
 Orléans                                       ()    2
 .................................................................
 Vendée Fontenay                               ()    2
 Châteauroux                                   ()    3
 .................................................................
 Gamaches                                      ()    1
 Le Havre                                      ()    7
 .................................................................
 Olympique d'Alès                              ()    2
 Ajaccio                                       ()    0
 .................................................................
 Beaune                                        ()    0
 Grenoble Foot 38                              ()    3
 .................................................................
 Olympique Marcquois                           ()    0
 Boulogne                                      ()    2
 .................................................................
 Angoulême                                     ()    1
 Auxerre                                       ()    0
 .................................................................
 Nogent                                        ()    0
 Lens                                          ()    2
 .................................................................
 Montluçon                                     ()    0
 Viry Châtillon                                ()    1
 .................................................................
 Canet Roussillon                              ()    2
 Béziers                                       ()    1
 .................................................................
 Pontivy GSI                                   ()    1
 Plouvorn                                      ()    0
 .................................................................
 Châtellerault                                 ()    0
 Challans                                      ()    2
 .................................................................
 Gueugnon                                      ()    4
 Clermont                                      ()    1
 At full time: 1-1
 .................................................................
 Vilaine Atlantique                            ()    1
 Brest                                         ()    4
 .................................................................
 Bastia                                        ()    2
 Le Mans                                       ()    1
 .................................................................

 Sunday, November 18 fixtures (CET/GMT)
 Auch                      v  Gazélec Ajaccio         (1400/1300)
 Chapelle-des-Marais       v  Avranches               (1400/1300)
 La Brède                  v  Bergerac                (1400/1300)
 Tartas-St Yaguen          v  Lège-Cap-Ferret         (1400/1300)
 Salinieres Aigues Mortes  v  Marignane Gignac        (1400/1300)
 Fréjus St-Raphaël         v  Toulon                  (1400/1300)
 Raon l'Etape              v  Bourg-en-Bresse         (1400/1300)
 Heillecourt               v  Saint-Louis Neuweg      (1400/1300)
 Rossfeld                  v  Biesheim                (1400/1300)
 Sarreguemines             v  Metz                    (1400/1300)
 Olympique Strasbourg      v  Reipertswiller          (1400/1300)
 Illkirch Graffenstaden    v  Saint Avold Naborienne  (1400/1300)
 Longueau                  v  Blois                   (1400/1300)
 Annecy-le-Vieux           v  Val Lyonnais            (1400/1300)
 Villers Houlgate CF       v  Mondeville              (1400/1300)
 Feillens                  v  Limonest                (1400/1300)
 Noisy-le-Grand            v  Riom                    (1400/1300)
 Prix-lès-Mézières         v  Saint-Amand             (1400/1300)
 Wasquehal Football        v  Olympique St Quentin    (1400/1300)
 Melun                     v  Chamalières             (1400/1300)
 Marck                     v  Saint-Omer              (1400/1300)
 FCA Troyes                v  Bourges Foot            (1400/1300)
 Escaudœuvres              v  La Chapelle             (1400/1300)
 Pays Neslois              v  Chambly                 (1400/1300)
 Carrières Grésillons      v  Charitoise              (1400/1300)
 Sainte Geneviève          v  Sainte-Suzanne          (1400/1300)
 Versailles                v  Dragon                  (1400/1300)
 Guipavas                  v  Montagnarde             (1400/1300)
 Stella Maris Douarnenez   v  Lannion                 (1400/1300)
 Bellevue Nantes           v  USSA Vertou             (1400/1300)
 Grand-Quevilly            v  Cherbourg               (1400/1300)
 St-Orens                  v  Sète                    (1430/1330)
 Luzenac                   v  Rodez                   (1430/1330)
 Vimy                      v  Créteil                 (1430/1330)
 Avion                     v  Épernay                 (1430/1330)
 Les Herbiers              v  Chauvigny               (1430/1330)
 Avenir Foot Lozère        v  Red Star                (1500/1400)
 Chassieu Décines          v  Hyères                  (1500/1400)
 Olympique de Valence      v  Stade Beaucairois       (1500/1400)
 Stade Pontivy             v  Vignoc Hédé Guipel      (1500/1400)
 Jeanne d'Arc              v  Besançon                (1530/1430)
 Saint-Malo                v  Lorient                 (1630/1530)
0 : 0
  • narrow-browser-and-phone
  • medium-browser-and-portrait-tablet
  • landscape-tablet
  • medium-wide-browser
  • wide-browser-and-larger
  • medium-browser-and-landscape-tablet
  • medium-wide-browser-and-larger
  • above-phone
  • portrait-tablet-and-above
  • above-portrait-tablet
  • landscape-tablet-and-above
  • landscape-tablet-and-medium-wide-browser
  • portrait-tablet-and-below
  • landscape-tablet-and-below