August 18, 2018 / 5:58 PM / 3 months ago

UPDATE 10-KNVB Beker Summaries

Aug 19 (OPTA) - Summaries for the KNVB Beker on Saturday (start times are CET)
 1st Preliminary Round
 .................................................................
 ASWH                                         (1)    5
      Scorers: P. Verhoeve 39, S. Dieterich 52, I. Yildirim 58, L.
      Pires 72, S. Dieterich 78
      Subs used: Dieterich 46 (Bosscha), Tiryakioglu 63
      (Verhoeve), Pires 67 (El Amrani)
 MASV                                         (0)    0
      Yellow card: Vahlkamp 38, Siep 52, Hamdaziz 52, Olijslager
      70
      Subs used: Eloisghiri 46 (Ubbergen), Hamdaziz 46 (Rekmans)
 Attendance: 250
 Referee: Marcel Roeleveld
 .................................................................
 FC 's-Gravenzande                            (1)    3
 HV & CV Quick                                (0)    2
 .................................................................
 2nd Preliminary Round
 .................................................................
 DFS                                          (0)    2
 Barendrecht                                  (0)    1
 At full time: 1-1
 After extra time: 2-1
 .................................................................
 DOVO                                         (1)    3
 Quick Boys                                   (0)    0
 .................................................................
 DZC '68                                      (0)    0
 Scheveningen                                 (0)    2
 .................................................................
 Rijnsburgse Boys                             (1)    3
 Ajax Amateurs                                (1)    1
 .................................................................
 1st Preliminary Round
 .................................................................
 Eemdijk                                      (1)    3
 Vlissingen                                   (0)    0
 .................................................................
 2nd Preliminary Round
 .................................................................
 Spakenburg                                   (2)    4
 Wittenhorst                                  (0)    1
 .................................................................
 1st Preliminary Round
 .................................................................
 Alverna                                      (0)    0
 ODIN '59                                     (1)    2
 .................................................................
 EVV                                          (1)    7
 Brielle                                      (0)    0
 .................................................................
 GOES                                         (0)    0
 Staphorst                                    (2)    4
 .................................................................
 Harkemase Boys                               (1)    2
 De Dijk                                      (0)    1
 Referee: Sam Dröge
 .................................................................
 HSV Hoek                                     (1)    3
 ADO '20                                      (0)    0
 .................................................................
 OSS '20                                      (2)    2
 Noordwijk                                    (2)    4
 At full time: 2-2
 After extra time: 2-4
 .................................................................
 Quick '20                                    (0)    2
 DVS '33                                      (2)    6
 .................................................................
 Sportlust '46                                (1)    1
 HBS                                          (1)    4
 .................................................................
 SteDoCo                                      (0)    1
 RKSV Cluzona                                 (0)    0
 .................................................................
 Urk                                          (1)    7
 SDO                                          (0)    6
 At full time: 1-1
 After extra time: 2-2
 Penalty shootout: 5-4
 Urk win 7-6 on penalties
 .................................................................
 Zaanlandia                                   (0)    5
 Achilles '29                                 (1)    6
 At full time: 1-1
 After extra time: 1-1
 Penalty shootout: 4-5
 Achilles '29 win 6-5 on penalties
 .................................................................
 2nd Preliminary Round
 .................................................................
 JVC Cuijk                                    (1)    2
 Koninklijke HFC                              (1)    3
 .................................................................

 Sunday, August 19 fixtures (CET/GMT)
 JOS Watergraafsmeer  v  Westlandia           (1400/1200)
 RKSV Bekkerveld      v  USV Hercules         (1430/1230)
 Tuesday, August 21 fixtures (CET/GMT)
 Alcides              v  VVOG                 (2000/1800)
 FC 's-Gravenzande    v  Excelsior Maassluis  (2000/1800)
 GVVV                 v  TEC                  (2000/1800)
 Wednesday, August 22 fixtures (CET/GMT)
                      v  HSC '21              (1800/1600)
 Uno Animo            v  VVSB                 (1800/1600)
 OJC Rosmalen         v  Flevo Boys           (2000/1800)
                      v  ONS Sneek            (2000/1800)
 UNA                  v                       (2000/1800)
 Volendam             v                       (2000/1800)
                      v                       (2000/1800)
                      v  Dongen               (2000/1800)
                      v                       (2000/1800)
 Blauw Geel '38       v                       (2000/1800)
 De Treffers          v                       (2000/1800)
 Gemert               v                       (2000/1800)
 Groene Ster          v  Lienden              (2000/1800)
 HHC                  v  OFC                  (2000/1800)
 IJsselmeervogels     v                       (2000/1800)
                      v                       (2000/1800)
 SJC Noordwijk        v  Lisse                (2200/2000)
0 : 0
  • narrow-browser-and-phone
  • medium-browser-and-portrait-tablet
  • landscape-tablet
  • medium-wide-browser
  • wide-browser-and-larger
  • medium-browser-and-landscape-tablet
  • medium-wide-browser-and-larger
  • above-phone
  • portrait-tablet-and-above
  • above-portrait-tablet
  • landscape-tablet-and-above
  • landscape-tablet-and-medium-wide-browser
  • portrait-tablet-and-below
  • landscape-tablet-and-below