September 27, 2019 / 1:54 PM / 2 months ago

UPDATE 2-ATP World Tour 250, Chengdu Men's Singles Final Rounds and Seeds Progress

Sep 28 (OPTA) - Final Rounds and Seeds Progress from the ATP World Tour 250, Chengdu Men's Singles matches on Friday

 .. Final Rounds ..
 Seed  Round  Rslt     Opponent                      Score
    8  Denis Shapovalov (CAN)
       qtr    won      Egor Gerasimov (BLR)          6-4 3-6 6-3
       2nd    won      Bradley Klahn (USA)           3-6 6-3 7-6(3)
       1st    won      Ricardas Berankis (LTU)       6-4 6-3
    -  Egor Gerasimov (BLR)
       qtr    lost     8-Denis Shapovalov (CAN)      6-4 3-6 6-3
       2nd    won      1-John Isner (USA)            6-7(11) 7-6(5) 7-6(4)
       1st    won      Zhe Li (CHN)                  4-6 6-2 6-3
    -  Pablo Carreno Busta (ESP)
       qtr    won      Christian Garin (CHI)         7-5 6-2
       2nd    won      3-Benoit Paire (FRA)          6-3 3-6 6-3
       1st    won      Radu Albot (MDA)              6-3 6-4
    -  Christian Garin (CHI)
       qtr    lost     Pablo Carreno Busta (ESP)     7-5 6-2
       2nd    won      Fernando Verdasco (ESP)       6-3 3-6 6-3
       1st    won      7-Kyle Edmund (GBR)           6-3 6-2
    -  Alexander Bublik (KAZ)
       qtr    won      4-Grigor Dimitrov (BUL)       5-7 7-6(9) 7-6(3)
       2nd    won      Jordan Thompson (AUS)         6-4 7-5
       1st    won      6-Taylor Fritz (USA)          4-6 7-5 7-5
    4  Grigor Dimitrov (BUL)
       qtr    lost     Alexander Bublik (KAZ)        5-7 7-6(9) 7-6(3)
       2nd    won      Daniel Evans (GBR)            7-5 7-5
       1st    won                                    (Bye)
    -  Lloyd Harris (RSA)
       qtr    won      Joao Sousa (POR)              6-7(5) 6-3 6-4
       2nd    won      5-Dusan Lajovic (SRB)         6-3 6-3
       1st    won      Marton Fucsovics (HUN)        4-6 6-4 6-2
    -  Joao Sousa (POR)
       qtr    lost     Lloyd Harris (RSA)            6-7(5) 6-3 6-4
       2nd    won      2-Felix Auger-Aliassime       6-4 6-7(5) 6-4
                       (CAN)
       1st    won      Hyeon Chung (KOR)             1-6 6-3 6-4
 ..................................................
 .. Seeds ..
 Seed  Round  Rslt     Opponent                      Score
    1  John Isner (USA)
       2nd    lost     Egor Gerasimov (BLR)          6-7(11) 7-6(5) 7-6(4)
       1st    won                                    (Bye)
    2  Felix Auger-Aliassime (CAN)
       2nd    lost     Joao Sousa (POR)              6-4 6-7(5) 6-4
       1st    won                                    (Bye)
    3  Benoit Paire (FRA)
       2nd    lost     Pablo Carreno Busta (ESP)     6-3 3-6 6-3
       1st    won                                    (Bye)
    4  Grigor Dimitrov (BUL)
       qtr    lost     Alexander Bublik (KAZ)        5-7 7-6(9) 7-6(3)
       2nd    won      Daniel Evans (GBR)            7-5 7-5
       1st    won                                    (Bye)
    5  Dusan Lajovic (SRB)
       2nd    lost     Lloyd Harris (RSA)            6-3 6-3
       1st    won      Juan Ignacio Londero (ARG)    6-2 4-6 6-4
    6  Taylor Fritz (USA)
       1st    lost     Alexander Bublik (KAZ)        4-6 7-5 7-5
    7  Kyle Edmund (GBR)
       1st    lost     Christian Garin (CHI)         6-3 6-2
    8  Denis Shapovalov (CAN)
       semi   to play  Pablo Carreno Busta (ESP)     (start 07:30)
       qtr    won      Egor Gerasimov (BLR)          6-4 3-6 6-3
       2nd    won      Bradley Klahn (USA)           3-6 6-3 7-6(3)
       1st    won      Ricardas Berankis (LTU)       6-4 6-3
 (Note : all times are GMT)
0 : 0
  • narrow-browser-and-phone
  • medium-browser-and-portrait-tablet
  • landscape-tablet
  • medium-wide-browser
  • wide-browser-and-larger
  • medium-browser-and-landscape-tablet
  • medium-wide-browser-and-larger
  • above-phone
  • portrait-tablet-and-above
  • above-portrait-tablet
  • landscape-tablet-and-above
  • landscape-tablet-and-medium-wide-browser
  • portrait-tablet-and-below
  • landscape-tablet-and-below