October 7, 2019 / 1:21 AM / 16 days ago

ATP World Tour Masters 1000, Shanghai Masters Men's Singles Seeds Progress

Oct 7 (OPTA) - Seeds Progress from the ATP World Tour Masters 1000, Shanghai Masters Men's Singles matches on Sunday

 .. Seeds ..
 Seed  Round  Rslt     Opponent                      Score
    1  Novak Djokovic (SRB)
       2nd    to play                                (start 02:00)
       1st    won                                    (Bye)
    2  Roger Federer (SUI)
       2nd    to play                                (start 02:00)
       1st    won                                    (Bye)
    3  Daniil Medvedev (RUS)
       2nd    to play                                (start 02:00)
       1st    won                                    (Bye)
    4  Dominic Thiem (AUT)
       2nd    to play                                (start 02:00)
       1st    won                                    (Bye)
    5  Alexander Zverev (GER)
       2nd    to play                                (start 02:00)
       1st    won                                    (Bye)
    6  Stefanos Tsitsipas (GRE)
       2nd    to play                                (start 02:00)
       1st    won                                    (Bye)
    7  Karen Khachanov (RUS)
       2nd    to play  Taylor Fritz (USA)            (start 02:00)
       1st    won                                    (Bye)
    8  Roberto Bautista Agut (ESP)
       2nd    to play                                (start 02:00)
       1st    won                                    (Bye)
    9  Gael Monfils (FRA)
       1st    to play  Lorenzo Sonego (ITA)          (start 08:30)
   10  Fabio Fognini (ITA)
       1st    to play  Sam Querrey (USA)             (start 06:30)
   11  Matteo Berrettini (ITA)
       1st    to play  Jan-Lennard Struff (GER)      (start 02:00)
   12  Borna Coric (CRO)
       1st    to play  Andrey Rublev (RUS)           (start 02:00)
   13  David Goffin (BEL)
       1st    to play  Richard Gasquet (FRA)         (start 02:00)
   14  Diego Schwartzman (ARG)
       1st    to play  Vasek Pospisil (CAN)          (start 06:30)
   15  Nikoloz Basilashvili (GEO)
       2nd    to play                                (start 02:00)
       1st    won      Radu Albot (MDA)              4-6 6-1 6-3
   16  John Isner (USA)
       1st    to play  Alex De Minaur (AUS)          (start 02:00)
 (Note : all times are GMT)
0 : 0
  • narrow-browser-and-phone
  • medium-browser-and-portrait-tablet
  • landscape-tablet
  • medium-wide-browser
  • wide-browser-and-larger
  • medium-browser-and-landscape-tablet
  • medium-wide-browser-and-larger
  • above-phone
  • portrait-tablet-and-above
  • above-portrait-tablet
  • landscape-tablet-and-above
  • landscape-tablet-and-medium-wide-browser
  • portrait-tablet-and-below
  • landscape-tablet-and-below