March 9, 2019 / 1:22 AM / 12 days ago

ATP World Tour Masters 1000 / WTA Premier, Indian Wells Masters Men's Singles Seeds Progress

Mar 9 (OPTA) - Seeds Progress from the ATP World Tour Masters 1000 / WTA Premier, Indian Wells Masters Men's Singles matches on Friday

 .. Seeds ..
 Seed  Round  Rslt     Opponent                      Score
    1  Novak Djokovic (SRB)
       2nd    to play  Bjorn Fratangelo (USA)        (start 18:00)
       1st    won                                    (Bye)
    2  Rafael Nadal (ESP)
       2nd    to play                                (start 18:00)
       1st    won                                    (Bye)
    3  Alexander Zverev (GER)
       2nd    to play  Martin Klizan (SVK)           (start 18:00)
       1st    won                                    (Bye)
    4  Roger Federer (SUI)
       2nd    to play  Peter Gojowczyk (GER)         (start 18:00)
       1st    won                                    (Bye)
    5  Kevin Anderson (RSA)
       2nd    to play  Maximilian Marterer (GER)     (start 18:00)
       1st    won                                    (Bye)
    6  Kei Nishikori (JPN)
       2nd    to play                                (start 18:00)
       1st    won                                    (Bye)
    7  Dominic Thiem (AUT)
       2nd    to play  Jordan Thompson (AUS)         (start 18:00)
       1st    won                                    (Bye)
    8  John Isner (USA)
       2nd    to play  Alexei Popyrin (AUS)          (start 18:00)
       1st    won                                    (Bye)
    9  Stefanos Tsitsipas (GRE)
       2nd    to play  Felix Auger-Aliassime (CAN)   (start 18:00)
       1st    won                                    (Bye)
   10  Marin Cilic (CRO)
       2nd    to play  Dusan Lajovic (SRB)           (start 18:00)
       1st    won                                    (Bye)
   11  Borna Coric (CRO)
       2nd    to play  Ivo Karlovic (CRO)            (start 18:00)
       1st    won                                    (Bye)
   12  Karen Khachanov (RUS)
       2nd    to play  Feliciano Lopez (ESP)         (start 18:00)
       1st    won                                    (Bye)
   13  Milos Raonic (CAN)
       2nd    to play  Sam Querrey (USA)             (start 18:00)
       1st    won                                    (Bye)
   14  Daniil Medvedev (RUS)
       2nd    to play                                (start 18:00)
       1st    won                                    (Bye)
   15  Marco Cecchinato (ITA)
       2nd    to play  Albert Ramos-Vinolas (ESP)    (start 18:00)
       1st    won                                    (Bye)
   16  Fabio Fognini (ITA)
       2nd    to play  Radu Albot (MDA)              (start 18:00)
       1st    won                                    (Bye)
   17  Nikoloz Basilashvili (GEO)
       2nd    to play  Prajnesh Gunneswaran (IND)    (start 18:00)
       1st    won                                    (Bye)
   18  Gael Monfils (FRA)
       2nd    to play  Leonardo Mayer (ARG)          (start 18:00)
       1st    won                                    (Bye)
   19  Pablo Carreno Busta (ESP)
       2nd    to play  Robin Haase (NED)             (start 18:00)
       1st    won                                    (Bye)
   20  David Goffin (BEL)
       2nd    to play  Filip Krajinovic (SRB)        (start 18:00)
       1st    won                                    (Bye)
   21  Roberto Bautista Agut (ESP)
       2nd    to play  Yoshihito Nishioka (JPN)      (start 18:00)
       1st    won                                    (Bye)
   22  Kyle Edmund (GBR)
       2nd    to play                                (start 18:00)
       1st    won                                    (Bye)
   23  Alex De Minaur (AUS)
       2nd    to play  Marcos Giron (USA)            (start 18:00)
       1st    won                                    (Bye)
   24  Denis Shapovalov (CAN)
       2nd    to play  Steve Johnson (USA)           (start 18:00)
       1st    won                                    (Bye)
   25  Diego Schwartzman (ARG)
       2nd    to play                                (start 18:00)
       1st    won                                    (Bye)
   26  Grigor Dimitrov (BUL)
       1st    won                                    (Bye)
   27  Gilles Simon (FRA)
       2nd    to play  Malek Jaziri (TUN)            (start 18:00)
       1st    won                                    (Bye)
   28  Lucas Pouille (FRA)
       2nd    to play  Hubert Hurkacz (POL)          (start 18:00)
       1st    won                                    (Bye)
   29  Marton Fucsovics (HUN)
       2nd    to play  Stanislas Wawrinka (SUI)      (start 18:00)
       1st    won                                    (Bye)
   30  Laslo Djere (SRB)
       2nd    to play  Guido Andreozzi (ARG)         (start 18:00)
       1st    won                                    (Bye)
   31  Nick Kyrgios (AUS)
       2nd    to play  Philipp Kohlschreiber (GER)   (start 18:00)
       1st    won                                    (Bye)
   32  Guido Pella (ARG)
       2nd    to play  Alex Bolt (AUS)               (start 18:00)
       1st    won                                    (Bye)
 (Note : all times are GMT)
0 : 0
  • narrow-browser-and-phone
  • medium-browser-and-portrait-tablet
  • landscape-tablet
  • medium-wide-browser
  • wide-browser-and-larger
  • medium-browser-and-landscape-tablet
  • medium-wide-browser-and-larger
  • above-phone
  • portrait-tablet-and-above
  • above-portrait-tablet
  • landscape-tablet-and-above
  • landscape-tablet-and-medium-wide-browser
  • portrait-tablet-and-below
  • landscape-tablet-and-below