March 29, 2019 / 1:21 AM / 3 months ago

ATP World Tour Masters 1000 / WTA Premier, Miami Masters Men's Singles Final Rounds and Seeds Progress

Mar 29 (OPTA) - Final Rounds and Seeds Progress from the ATP World Tour Masters 1000 / WTA Premier, Miami Masters Men's Singles matches on Thursday

 .. Final Rounds ..
 Seed  Round  Rslt     Opponent                      Score
   20  Denis Shapovalov (CAN)
       qtr    won      28-Frances Tiafoe (USA)       6-7(5) 6-4 6-2
       4th    won      8-Stefanos Tsitsipas (GRE)    4-6 6-3 7-6(3)
       3rd    won      Andrey Rublev (RUS)           6-3 7-6(5)
       2nd    won      Daniel Evans (GBR)            4-6 6-1 6-3
       1st    won                                    (Bye)
   28  Frances Tiafoe (USA)
       qtr    lost     20-Denis Shapovalov (CAN)     6-7(5) 6-4 6-2
       4th    won      18-David Goffin (BEL)         7-5 7-6(6)
       3rd    won      David Ferrer (ESP)            5-7 6-3 6-3
       2nd    won      Miomir Kecmanovic (SRB)       7-6(6) 7-6(5)
       1st    won                                    (Bye)
    7  John Isner (USA)
       qtr    won      22-Roberto Bautista Agut      7-6(1) 7-6(5)
                       (ESP)
       4th    won      19-Kyle Edmund (GBR)          7-6(5) 7-6(3)
       3rd    won      Albert Ramos-Vinolas (ESP)    7-5 7-6(6)
       2nd    won      Lorenzo Sonego (ITA)          7-6(2) 7-6(7)
       1st    won                                    (Bye)
   22  Roberto Bautista Agut (ESP)
       qtr    lost     7-John Isner (USA)            7-6(1) 7-6(5)
       4th    won      1-Novak Djokovic (SRB)        1-6 7-5 6-3
       3rd    won      15-Fabio Fognini (ITA)        6-4 6-4
       2nd    won      Janko Tipsarevic (SRB)        7-6(3) 6-4
       1st    won                                    (Bye)
    -  Felix Auger-Aliassime (CAN)
       qtr    won      11-Borna Coric (CRO)          7-6(3) 6-2
       4th    won      17-Nikoloz Basilashvili       7-6(4) 6-4
                       (GEO)
       3rd    won      Hubert Hurkacz (POL)          7-6(5) 6-4
       2nd    won      29-Marton Fucsovics (HUN)     6-4 4-6 6-0
       1st    won      Casper Ruud (NOR)             3-6 6-1 6-2
   11  Borna Coric (CRO)
       qtr    lost     Felix Auger-Aliassime (CAN)   7-6(3) 6-2
       4th    won      27-Nick Kyrgios (AUS)         4-6 6-3 6-2
       3rd    won      Jeremy Chardy (FRA)           6-7(2) 6-2 6-3
       2nd    won      Roberto Carballes Baena       7-6(7) 0-6 6-2
                       (ESP)
       1st    won                                    (Bye)
 ..................................................
 .. Seeds ..
 Seed  Round  Rslt     Opponent                      Score
    1  Novak Djokovic (SRB)
       4th    lost     22-Roberto Bautista Agut      1-6 7-5 6-3
                       (ESP)
       3rd    won      Federico Delbonis (ARG)       7-5 4-6 6-1
       2nd    won      Bernard Tomic (AUS)           7-6(2) 6-2
       1st    won                                    (Bye)
    2  Alexander Zverev (GER)
       2nd    lost     David Ferrer (ESP)            2-6 7-5 6-3
       1st    won                                    (Bye)
    3  Dominic Thiem (AUT)
       2nd    lost     Hubert Hurkacz (POL)          6-4 6-4
       1st    won                                    (Bye)
    4  Roger Federer (SUI)
       qtr    to play  6-Kevin Anderson (RSA)        (start 00:00)
       4th    won      13-Daniil Medvedev (RUS)      6-4 6-2
       3rd    won      Filip Krajinovic (SRB)        7-5 6-3
       2nd    won      Radu Albot (MDA)              4-6 7-5 6-3
       1st    won                                    (Bye)
    5  Kei Nishikori (JPN)
       2nd    lost     Dusan Lajovic (SRB)           2-6 6-2 6-3
       1st    won                                    (Bye)
    6  Kevin Anderson (RSA)
       qtr    to play  4-Roger Federer (SUI)         (start 00:00)
       4th    won      Jordan Thompson (AUS)         7-5 7-5
       3rd    won      Joao Sousa (POR)              6-4 7-6(6)
       2nd    won      Jaume Munar (ESP)             6-4 3-6 6-3
       1st    won                                    (Bye)
    7  John Isner (USA)
       semi   to play  Felix Auger-Aliassime (CAN)   (start 15:00)
       qtr    won      22-Roberto Bautista Agut      7-6(1) 7-6(5)
                       (ESP)
       4th    won      19-Kyle Edmund (GBR)          7-6(5) 7-6(3)
       3rd    won      Albert Ramos-Vinolas (ESP)    7-5 7-6(6)
       2nd    won      Lorenzo Sonego (ITA)          7-6(2) 7-6(7)
       1st    won                                    (Bye)
    8  Stefanos Tsitsipas (GRE)
       4th    lost     20-Denis Shapovalov (CAN)     4-6 6-3 7-6(3)
       3rd    won      Leonardo Mayer (ARG)          6-4 6-4
       2nd    won      Mackenzie McDonald (USA)      7-6(4) 6-1
       1st    won                                    (Bye)
    9  Marin Cilic (CRO)
       2nd    lost     Andrey Rublev (RUS)           6-4 6-4
       1st    won                                    (Bye)
   10  Karen Khachanov (RUS)
       2nd    lost     Jordan Thompson (AUS)         6-2 6-3
       1st    won                                    (Bye)
   11  Borna Coric (CRO)
       qtr    lost     Felix Auger-Aliassime (CAN)   7-6(3) 6-2
       4th    won      27-Nick Kyrgios (AUS)         4-6 6-3 6-2
       3rd    won      Jeremy Chardy (FRA)           6-7(2) 6-2 6-3
       2nd    won      Roberto Carballes Baena       7-6(7) 0-6 6-2
                       (ESP)
       1st    won                                    (Bye)
   12  Milos Raonic (CAN)
       3rd    lost     19-Kyle Edmund (GBR)          6-4 6-4
       2nd    won      Maximilian Marterer (GER)     (Walkover)
       1st    won                                    (Bye)
   13  Daniil Medvedev (RUS)
       4th    lost     4-Roger Federer (SUI)         6-4 6-2
       3rd    won      Reilly Opelka (USA)           7-6(5) 6-7(5) 7-6(0)
       2nd    won      Adrian Mannarino (FRA)        6-2 6-1
       1st    won                                    (Bye)
   14  Marco Cecchinato (ITA)
       3rd    lost     18-David Goffin (BEL)         6-4 6-4
       2nd    won      Damir Dzumhur (BIH)           (Walkover)
       1st    won                                    (Bye)
   15  Fabio Fognini (ITA)
       3rd    lost     22-Roberto Bautista Agut      6-4 6-4
                       (ESP)
       2nd    won      Guido Andreozzi (ARG)         5-7 6-4 6-4
       1st    won                                    (Bye)
   17  Nikoloz Basilashvili (GEO)
       4th    lost     Felix Auger-Aliassime (CAN)   7-6(4) 6-4
       3rd    won      Robin Haase (NED)             7-6(3) 6-3
       2nd    won      Mischa Zverev (GER)           6-3 6-2
       1st    won                                    (Bye)
   18  David Goffin (BEL)
       4th    lost     28-Frances Tiafoe (USA)       7-5 7-6(6)
       3rd    won      14-Marco Cecchinato (ITA)     6-4 6-4
       2nd    won      Pablo Andujar (ESP)           6-4 6-1
       1st    won                                    (Bye)
   19  Kyle Edmund (GBR)
       4th    lost     7-John Isner (USA)            7-6(5) 7-6(3)
       3rd    won      12-Milos Raonic (CAN)         6-4 6-4
       2nd    won      Ilya Ivashka (BLR)            6-3 6-2
       1st    won                                    (Bye)
   20  Denis Shapovalov (CAN)
       semi   to play                                (start 15:00)
       qtr    won      28-Frances Tiafoe (USA)       6-7(5) 6-4 6-2
       4th    won      8-Stefanos Tsitsipas (GRE)    4-6 6-3 7-6(3)
       3rd    won      Andrey Rublev (RUS)           6-3 7-6(5)
       2nd    won      Daniel Evans (GBR)            4-6 6-1 6-3
       1st    won                                    (Bye)
   21  Diego Schwartzman (ARG)
       2nd    lost     Reilly Opelka (USA)           6-4 3-6 6-4
       1st    won                                    (Bye)
   22  Roberto Bautista Agut (ESP)
       qtr    lost     7-John Isner (USA)            7-6(1) 7-6(5)
       4th    won      1-Novak Djokovic (SRB)        1-6 7-5 6-3
       3rd    won      15-Fabio Fognini (ITA)        6-4 6-4
       2nd    won      Janko Tipsarevic (SRB)        7-6(3) 6-4
       1st    won                                    (Bye)
   23  Gilles Simon (FRA)
       2nd    lost     Jeremy Chardy (FRA)           6-4 6-2
       1st    won                                    (Bye)
   24  Grigor Dimitrov (BUL)
       3rd    lost     Jordan Thompson (AUS)         7-5 7-5
       2nd    won      Feliciano Lopez (ESP)         6-1 6-3
       1st    won                                    (Bye)
   25  Lucas Pouille (FRA)
       2nd    lost     Albert Ramos-Vinolas (ESP)    4-6 6-4 6-3
       1st    won                                    (Bye)
   26  Guido Pella (ARG)
       2nd    lost     Leonardo Mayer (ARG)          6-2 6-4
       1st    won                                    (Bye)
   27  Nick Kyrgios (AUS)
       4th    lost     11-Borna Coric (CRO)          4-6 6-3 6-2
       3rd    won      Dusan Lajovic (SRB)           6-3 6-1
       2nd    won      Alexander Bublik (KAZ)        7-5 6-3
       1st    won                                    (Bye)
   28  Frances Tiafoe (USA)
       qtr    lost     20-Denis Shapovalov (CAN)     6-7(5) 6-4 6-2
       4th    won      18-David Goffin (BEL)         7-5 7-6(6)
       3rd    won      David Ferrer (ESP)            5-7 6-3 6-3
       2nd    won      Miomir Kecmanovic (SRB)       7-6(6) 7-6(5)
       1st    won                                    (Bye)
   29  Marton Fucsovics (HUN)
       2nd    lost     Felix Auger-Aliassime (CAN)   6-4 4-6 6-0
       1st    won                                    (Bye)
   30  Stanislas Wawrinka (SUI)
       2nd    lost     Filip Krajinovic (SRB)        5-7 6-2 7-6(5)
       1st    won                                    (Bye)
   31  Steve Johnson (USA)
       2nd    lost     Joao Sousa (POR)              7-6(6) 6-4
       1st    won                                    (Bye)
   32  John Millman (AUS)
       2nd    lost     Federico Delbonis (ARG)       7-5 3-6 7-6(2)
       1st    won                                    (Bye)
 (Note : all times are GMT)
0 : 0
  • narrow-browser-and-phone
  • medium-browser-and-portrait-tablet
  • landscape-tablet
  • medium-wide-browser
  • wide-browser-and-larger
  • medium-browser-and-landscape-tablet
  • medium-wide-browser-and-larger
  • above-phone
  • portrait-tablet-and-above
  • above-portrait-tablet
  • landscape-tablet-and-above
  • landscape-tablet-and-medium-wide-browser
  • portrait-tablet-and-below
  • landscape-tablet-and-below