March 26, 2018 / 12:17 AM / 25 days ago

ATP World Tour Masters 1000 / WTA Premier, Miami Masters Men's Singles Seeds Progress

Mar 26 (OPTA) - Seeds Progress from the ATP World Tour Masters 1000 / WTA Premier, Miami Masters Men's Singles matches on Sunday

 .. Seeds ..
 Seed  Round  Rslt     Opponent                      Score
    1  Roger Federer (SUI)
       2nd    lost     Thanasi Kokkinakis (AUS)      3-6 6-3 7-6(4)
       1st    won                                    (Bye)
    2  Marin Cilic (CRO)
       4th    to play  14-John Isner (USA)           (start 13:00)
       3rd    won      Vasek Pospisil (CAN)          7-5 7-6(4)
       2nd    won      Pierre-Hugues Herbert (FRA)   7-5 6-3
       1st    won                                    (Bye)
    3  Grigor Dimitrov (BUL)
       3rd    lost     Jeremy Chardy (FRA)           6-4 6-4
       2nd    won      Maximilian Marterer (GER)     4-6 6-2 6-1
       1st    won                                    (Bye)
    4  Alexander Zverev (GER)
       3rd    to play  28-David Ferrer (ESP)         (start 23:30)
       2nd    won      Daniil Medvedev (RUS)         6-4 1-6 7-6(5)
       1st    won                                    (Bye)
    5  Juan Martin del Potro (ARG)
       4th    to play  22-Filip Krajinovic (SRB)     (start 13:00)
       3rd    won      26-Kei Nishikori (JPN)        6-2 6-2
       2nd    won      Robin Haase (NED)             6-4 5-7 6-2
       1st    won                                    (Bye)
    6  Kevin Anderson (RSA)
       3rd    to play  32-Karen Khachanov (RUS)      (start 21:00)
       2nd    won      Nikoloz Basilashvili (GEO)    6-4 6-3
       1st    won                                    (Bye)
    7  David Goffin (BEL)
       2nd    lost     Joao Sousa (POR)              6-0 6-1
       1st    won                                    (Bye)
    8  Jack Sock (USA)
       3rd    to play  29-Borna Coric (CRO)          (start 21:00)
       2nd    won      Yuki Bhambri (IND)            6-3 7-6(3)
       1st    won                                    (Bye)
    9  Novak Djokovic (SRB)
       2nd    lost     Benoit Paire (FRA)            6-3 6-4
       1st    won                                    (Walkover)
   10  Tomas Berdych (CZE)
       3rd    to play  Frances Tiafoe (USA)          (start 23:00)
       2nd    won      Yoshihito Nishioka (JPN)      6-1 6-4
       1st    won                                    (Bye)
   11  Sam Querrey (USA)
       3rd    to play  Denis Shapovalov (CAN)        (start 17:00)
       2nd    won      Radu Albot (MDA)              7-6(4) 6-1
       1st    won                                    (Bye)
   12  Roberto Bautista Agut (ESP)
       2nd    lost     Michael Mmoh (USA)            7-6(4) 2-6 6-4
       1st    won                                    (Bye)
   13  Diego Schwartzman (ARG)
       3rd    to play  20-Milos Raonic (CAN)         (start 01:30)
       2nd    won      Nicolas Jarry (CHI)           6-3 6-1
       1st    won                                    (Bye)
   14  John Isner (USA)
       4th    to play  2-Marin Cilic (CRO)           (start 13:00)
       3rd    won      Mikhail Youzhny (RUS)         6-4 6-3
       2nd    won      Jiri Vesely (CZE)             7-6(3) 1-6 6-3
       1st    won                                    (Bye)
   15  Fabio Fognini (ITA)
       3rd    to play  17-Nick Kyrgios (AUS)         (start 19:00)
       2nd    won      Nicola Kuhn (ESP)             6-2 6-4
       1st    won                                    (Bye)
   16  Pablo Carreno Busta (ESP)
       3rd    to play  Steve Johnson (USA)           (start 15:00)
       2nd    won      Denis Istomin (UZB)           6-1 6-0
       1st    won                                    (Bye)
   17  Nick Kyrgios (AUS)
       3rd    to play  15-Fabio Fognini (ITA)        (start 19:00)
       2nd    won      Dusan Lajovic (SRB)           6-4 6-1
       1st    won                                    (Bye)
   18  Adrian Mannarino (FRA)
       2nd    lost     Steve Johnson (USA)           6-3 6-3
       1st    won                                    (Bye)
   19  Hyeon Chung (KOR)
       4th    to play  Joao Sousa (POR)              (start 13:00)
       3rd    won      Michael Mmoh (USA)            6-1 6-1
       2nd    won      Matthew Ebden (AUS)           6-3 7-5
       1st    won                                    (Bye)
   20  Milos Raonic (CAN)
       3rd    to play  13-Diego Schwartzman (ARG)    (start 01:30)
       2nd    won      Mikael Ymer (SWE)             6-3 6-3
       1st    won                                    (Bye)
   21  Kyle Edmund (GBR)
       2nd    lost     Frances Tiafoe (USA)          7-6(4) 4-6 7-6(5)
       1st    won                                    (Bye)
   22  Filip Krajinovic (SRB)
       4th    to play  5-Juan Martin del Potro       (start 13:00)
                       (ARG)
       3rd    won      Benoit Paire (FRA)            6-3 6-3
       2nd    won      Liam Broady (GBR)             6-3 6-2
       1st    won                                    (Bye)
   23  Gilles Muller (LUX)
       2nd    lost     Mikhail Youzhny (RUS)         4-6 6-4 6-2
       1st    won                                    (Bye)
   24  Damir Dzumhur (BIH)
       2nd    lost     Denis Shapovalov (CAN)        6-1 7-5
       1st    won                                    (Bye)
   25  Feliciano Lopez (ESP)
       2nd    lost     Jared Donaldson (USA)         6-4 6-2
       1st    won                                    (Bye)
   26  Kei Nishikori (JPN)
       3rd    lost     5-Juan Martin del Potro       6-2 6-2
                       (ARG)
       2nd    won      John Millman (AUS)            7-6(4) 4-6 6-3
       1st    won                                    (Bye)
   27  Andrey Rublev (RUS)
       2nd    lost     Vasek Pospisil (CAN)          7-6(5) 6-4
       1st    won                                    (Bye)
   28  David Ferrer (ESP)
       3rd    to play  4-Alexander Zverev (GER)      (start 23:30)
       2nd    won      Evgeny Donskoy (RUS)          6-2 6-2
       1st    won                                    (Bye)
   29  Borna Coric (CRO)
       3rd    to play  8-Jack Sock (USA)             (start 21:00)
       2nd    won      Leonardo Mayer (ARG)          6-7(5) 6-3 6-4
       1st    won                                    (Bye)
   30  Richard Gasquet (FRA)
       2nd    lost     Jeremy Chardy (FRA)           7-5 6-1
       1st    won                                    (Bye)
   31  Fernando Verdasco (ESP)
       3rd    to play  Thanasi Kokkinakis (AUS)      (start 15:00)
       2nd    won      Guillermo Garcia-Lopez (ESP)  4-6 6-0 6-2
       1st    won                                    (Bye)
   32  Karen Khachanov (RUS)
       3rd    to play  6-Kevin Anderson (RSA)        (start 21:00)
       2nd    won      Marius Copil (ROU)            7-5 6-3
       1st    won                                    (Bye)
 (Note : all times are GMT)
0 : 0
  • narrow-browser-and-phone
  • medium-browser-and-portrait-tablet
  • landscape-tablet
  • medium-wide-browser
  • wide-browser-and-larger
  • medium-browser-and-landscape-tablet
  • medium-wide-browser-and-larger
  • above-phone
  • portrait-tablet-and-above
  • above-portrait-tablet
  • landscape-tablet-and-above
  • landscape-tablet-and-medium-wide-browser
  • portrait-tablet-and-below
  • landscape-tablet-and-below