for-phone-onlyfor-tablet-portrait-upfor-tablet-landscape-upfor-desktop-upfor-wide-desktop-up
Tennis News

UPDATE 2-ATP World Tour 250, Cologne Men's Singles Final Rounds and Seeds Progress

Oct 19 (OPTA) - Final Rounds and Seeds Progress from the ATP World Tour 250, Cologne Men's Singles matches on Sunday

 .. Final Rounds ..
 Seed  Round  Rslt     Opponent                      Score
    1  Alexander Zverev (GER)
       final  won      3-Felix Auger-Aliassime       6-3 6-3
                       (CAN)
       semi   won      Alejandro Davidovich Fokina   7-5 7-6(3)
                       (ESP)
       qtr    won      Lloyd Harris (RSA)            6-4 3-6 6-0
       2nd    won      Fernando Verdasco (ESP)       6-4 6-1
       1st    won                                    (Bye)
    3  Felix Auger-Aliassime (CAN)
       final  lost     1-Alexander Zverev (GER)      6-3 6-3
       semi   won      2-Roberto Bautista Agut       6-3 1-6 6-3
                       (ESP)
       qtr    won      Radu Albot (MDA)              6-3 6-0
       2nd    won      Henri Laaksonen (SUI)         6-4 6-1
       1st    won                                    (Bye)
    -  Alejandro Davidovich Fokina (ESP)
       semi   lost     1-Alexander Zverev (GER)      7-5 7-6(3)
       qtr    won      Dennis Novak (AUT)            6-3 2-6 6-3
       2nd    won      8-Marin Cilic (CRO)           3-6 7-6(3) 6-2
       1st    won      Emil Ruusuvuori (FIN)         7-5 6-4
    2  Roberto Bautista Agut (ESP)
       semi   lost     3-Felix Auger-Aliassime       6-3 1-6 6-3
                       (CAN)
       qtr    won      6-Hubert Hurkacz (POL)        7-6(4) 5-7 6-0
       2nd    won      Gilles Simon (FRA)            6-4 7-6(5)
       1st    won                                    (Bye)
    -  Lloyd Harris (RSA)
       qtr    lost     1-Alexander Zverev (GER)      6-4 3-6 6-0
       2nd    won      Steve Johnson (USA)           7-6(5) 7-6(2)
       1st    won      Kyle Edmund (GBR)             7-5 7-6(1)
    6  Hubert Hurkacz (POL)
       qtr    lost     2-Roberto Bautista Agut       7-6(4) 5-7 6-0
                       (ESP)
       2nd    won      Mischa Zverev (GER)           6-4 6-3
       1st    won      Marc Polmans (AUS)            6-2 7-5
    -  Radu Albot (MDA)
       qtr    lost     3-Felix Auger-Aliassime       6-3 6-0
                       (CAN)
       2nd    won      Oscar Otte (GER)              6-4 5-7 7-5
       1st    won      Pierre-Hugues Herbert (FRA)   6-2 4-6 6-4
    -  Dennis Novak (AUT)
       qtr    lost     Alejandro Davidovich Fokina   6-3 2-6 6-3
                       (ESP)
       2nd    won      4-Benoit Paire (FRA)          6-3 6-4
       1st    won      Jordan Thompson (AUS)         6-3 6-3
 ..................................................
 .. Seeds ..
 Seed  Round  Rslt     Opponent                      Score
    1  Alexander Zverev (GER)
       final  won      3-Felix Auger-Aliassime       6-3 6-3
                       (CAN)
       semi   won      Alejandro Davidovich Fokina   7-5 7-6(3)
                       (ESP)
       qtr    won      Lloyd Harris (RSA)            6-4 3-6 6-0
       2nd    won      Fernando Verdasco (ESP)       6-4 6-1
       1st    won                                    (Bye)
    2  Roberto Bautista Agut (ESP)
       semi   lost     3-Felix Auger-Aliassime       6-3 1-6 6-3
                       (CAN)
       qtr    won      6-Hubert Hurkacz (POL)        7-6(4) 5-7 6-0
       2nd    won      Gilles Simon (FRA)            6-4 7-6(5)
       1st    won                                    (Bye)
    3  Felix Auger-Aliassime (CAN)
       final  lost     1-Alexander Zverev (GER)      6-3 6-3
       semi   won      2-Roberto Bautista Agut       6-3 1-6 6-3
                       (ESP)
       qtr    won      Radu Albot (MDA)              6-3 6-0
       2nd    won      Henri Laaksonen (SUI)         6-4 6-1
       1st    won                                    (Bye)
    4  Benoit Paire (FRA)
       2nd    lost     Dennis Novak (AUT)            6-3 6-4
       1st    won                                    (Bye)
    5  Filip Krajinovic (SRB)
       1st    lost     Steve Johnson (USA)           3-6 6-4 6-4
    6  Hubert Hurkacz (POL)
       qtr    lost     2-Roberto Bautista Agut       7-6(4) 5-7 6-0
                       (ESP)
       2nd    won      Mischa Zverev (GER)           6-4 6-3
       1st    won      Marc Polmans (AUS)            6-2 7-5
    7  Jan-Lennard Struff (GER)
       1st    lost     Oscar Otte (GER)              6-4 6-3
    8  Marin Cilic (CRO)
       2nd    lost     Alejandro Davidovich Fokina   3-6 7-6(3) 6-2
                       (ESP)
       1st    won      Marcos Giron (USA)            6-2 4-6 6-3
for-phone-onlyfor-tablet-portrait-upfor-tablet-landscape-upfor-desktop-upfor-wide-desktop-up