July 28, 2019 / 3:16 PM / 25 days ago

UPDATE 2-ATP World Tour 250, Gstaad Men's Singles Final Rounds and Seeds Progress

Jul 29 (OPTA) - Final Rounds and Seeds Progress from the ATP World Tour 250, Gstaad Men's Singles matches on Sunday

 .. Final Rounds ..
 Seed  Round  Rslt     Opponent                      Score
    -  Albert Ramos-Vinolas (ESP)
       final  won      Cedrik-Marcel Stebe (GER)     6-3 6-2
       semi   won      7-Pablo Andujar (ESP)         7-6(3) 6-4
       qtr    won      6-Roberto Carballes Baena     6-2 6-1
                       (ESP)
       2nd    won      2-Fernando Verdasco (ESP)     6-4 7-6
       1st    won      Henri Laaksonen (SUI)         6-0 6-3
    -  Cedrik-Marcel Stebe (GER)
       final  lost     Albert Ramos-Vinolas (ESP)    6-3 6-2
       semi   won      5-Joao Sousa (POR)            3-6 6-1 6-2
       qtr    won      Thomas Fabbiano (ITA)         6-4 2-6 6-4
       2nd    won      Jiri Vesely (CZE)             7-6(3) 4-6 6-3
       1st    won      8-Corentin Moutet (FRA)       6-4 6-4
    5  Joao Sousa (POR)
       semi   lost     Cedrik-Marcel Stebe (GER)     3-6 6-1 6-2
       qtr    won      1-Roberto Bautista Agut       4-6 6-3 7-5
                       (ESP)
       2nd    won      Gian Marco Moroni (ITA)       6-4 6-4
       1st    won      Steve Darcis (BEL)            6-4 6-4
    7  Pablo Andujar (ESP)
       semi   lost     Albert Ramos-Vinolas (ESP)    7-6(3) 6-4
       qtr    won      3-Dusan Lajovic (SRB)         7-6(4) 6-4
       2nd    won      Taro Daniel (JPN)             6-1 3-6 7-6(2)
       1st    won      Dennis Novak (AUT)            6-1 3-6 6-3
    1  Roberto Bautista Agut (ESP)
       qtr    lost     5-Joao Sousa (POR)            4-6 6-3 7-5
       2nd    won      Jaume Munar (ESP)             7-6(7) 6-4
       1st    won                                    (Bye)
    3  Dusan Lajovic (SRB)
       qtr    lost     7-Pablo Andujar (ESP)         7-6(4) 6-4
       2nd    won      Denis Istomin (UZB)           6-4 6-7(2) 7-6(2)
       1st    won                                    (Bye)
    -  Thomas Fabbiano (ITA)
       qtr    lost     Cedrik-Marcel Stebe (GER)     6-4 2-6 6-4
       2nd    won      4-Lorenzo Sonego (ITA)        7-6(2) 3-6 6-1
       1st    won      Sandro Ehrat (SUI)            6-4 7-5
    6  Roberto Carballes Baena (ESP)
       qtr    lost     Albert Ramos-Vinolas (ESP)    6-2 6-1
       2nd    won      Stefano Travaglia (ITA)       6-2 6-4
       1st    won      Paolo Lorenzi (ITA)           6-7(1) 6-3 6-2
 ..................................................
 .. Seeds ..
 Seed  Round  Rslt     Opponent                      Score
    1  Roberto Bautista Agut (ESP)
       qtr    lost     5-Joao Sousa (POR)            4-6 6-3 7-5
       2nd    won      Jaume Munar (ESP)             7-6(7) 6-4
       1st    won                                    (Bye)
    2  Fernando Verdasco (ESP)
       2nd    lost     Albert Ramos-Vinolas (ESP)    6-4 7-6
       1st    won                                    (Bye)
    3  Dusan Lajovic (SRB)
       qtr    lost     7-Pablo Andujar (ESP)         7-6(4) 6-4
       2nd    won      Denis Istomin (UZB)           6-4 6-7(2) 7-6(2)
       1st    won                                    (Bye)
    4  Lorenzo Sonego (ITA)
       2nd    lost     Thomas Fabbiano (ITA)         7-6(2) 3-6 6-1
       1st    won                                    (Bye)
    5  Joao Sousa (POR)
       semi   lost     Cedrik-Marcel Stebe (GER)     3-6 6-1 6-2
       qtr    won      1-Roberto Bautista Agut       4-6 6-3 7-5
                       (ESP)
       2nd    won      Gian Marco Moroni (ITA)       6-4 6-4
       1st    won      Steve Darcis (BEL)            6-4 6-4
    6  Roberto Carballes Baena (ESP)
       qtr    lost     Albert Ramos-Vinolas (ESP)    6-2 6-1
       2nd    won      Stefano Travaglia (ITA)       6-2 6-4
       1st    won      Paolo Lorenzi (ITA)           6-7(1) 6-3 6-2
    7  Pablo Andujar (ESP)
       semi   lost     Albert Ramos-Vinolas (ESP)    7-6(3) 6-4
       qtr    won      3-Dusan Lajovic (SRB)         7-6(4) 6-4
       2nd    won      Taro Daniel (JPN)             6-1 3-6 7-6(2)
       1st    won      Dennis Novak (AUT)            6-1 3-6 6-3
    8  Corentin Moutet (FRA)
       1st    lost     Cedrik-Marcel Stebe (GER)     6-4 6-4
0 : 0
  • narrow-browser-and-phone
  • medium-browser-and-portrait-tablet
  • landscape-tablet
  • medium-wide-browser
  • wide-browser-and-larger
  • medium-browser-and-landscape-tablet
  • medium-wide-browser-and-larger
  • above-phone
  • portrait-tablet-and-above
  • above-portrait-tablet
  • landscape-tablet-and-above
  • landscape-tablet-and-medium-wide-browser
  • portrait-tablet-and-below
  • landscape-tablet-and-below