February 9, 2020 / 1:56 PM / 19 days ago

UPDATE 2-ATP World Tour 250, Pune Men's Singles Final Rounds and Seeds Progress

Feb 10 (OPTA) - Final Rounds and Seeds Progress from the ATP World Tour 250, Pune Men's Singles matches on Sunday

 .. Final Rounds ..
 Seed  Round  Rslt     Opponent                      Score
    -  Jiri Vesely (CZE)
       final  won      8-Egor Gerasimov (BLR)        7-6 5-7 6-3
       semi   won      2-Ricardas Berankis (LTU)     6-7(8) 7-6(3) 7-6(7)
       qtr    won      Ilya Ivashka (BLR)            2-6 6-1 7-6(11)
       2nd    won      7-Salvatore Caruso (ITA)      7-6(5) 6-4
       1st    won      Arjun Kadhe (IND)             6-2 6-4
    8  Egor Gerasimov (BLR)
       final  lost     Jiri Vesely (CZE)             7-6 5-7 6-3
       semi   won      6-James Duckworth (AUS)       7-6(2) 6-4
       qtr    won      4-Soon Woo Kwon (KOR)         4-6 7-6(1) 6-4
       2nd    won      Nikola Milojevic (SRB)        2-6 6-3 6-2
       1st    won      Paolo Lorenzi (ITA)           6-2 6-3
    6  James Duckworth (AUS)
       semi   lost     8-Egor Gerasimov (BLR)        7-6(2) 6-4
       qtr    won      Roberto Marcora (ITA)         6-3 7-6(4)
       2nd    won      Taro Daniel (JPN)             6-7(4) 7-6(6) 6-3
       1st    won      Peter Gojowczyk (GER)         7-6(5) 6-4
    2  Ricardas Berankis (LTU)
       semi   lost     Jiri Vesely (CZE)             6-7(8) 7-6(3) 7-6(7)
       qtr    won      5-Yuichi Sugita (JPN)         4-6 7-6(4) 6-2
       2nd    won      Cedrik-Marcel Stebe (GER)     7-6(2) 6-1
       1st    won                                    (Bye)
    5  Yuichi Sugita (JPN)
       qtr    lost     2-Ricardas Berankis (LTU)     4-6 7-6(4) 6-2
       2nd    won      Viktor Troicki (SRB)          (Walkover)
       1st    won      Thomas Fabbiano (ITA)         6-3 6-0
    -  Roberto Marcora (ITA)
       qtr    lost     6-James Duckworth (AUS)       6-3 7-6(4)
       2nd    won      1-Benoit Paire (FRA)          6-4 6-4
       1st    won      Lukas Rosol (CZE)             6-3 6-2
    4  Soon Woo Kwon (KOR)
       qtr    lost     8-Egor Gerasimov (BLR)        4-6 7-6(1) 6-4
       2nd    won      Prajnesh Gunneswaran (IND)    6-3 7-6(5)
       1st    won                                    (Bye)
    -  Ilya Ivashka (BLR)
       qtr    lost     Jiri Vesely (CZE)             2-6 6-1 7-6(11)
       2nd    won      3-Stefano Travaglia (ITA)     7-6(5) 7-6(3)
       1st    won      Evgeny Donskoy (RUS)          6-3 6-2
 ..................................................
 .. Seeds ..
 Seed  Round  Rslt     Opponent                      Score
    1  Benoit Paire (FRA)
       2nd    lost     Roberto Marcora (ITA)         6-4 6-4
       1st    won                                    (Bye)
    2  Ricardas Berankis (LTU)
       semi   lost     Jiri Vesely (CZE)             6-7(8) 7-6(3) 7-6(7)
       qtr    won      5-Yuichi Sugita (JPN)         4-6 7-6(4) 6-2
       2nd    won      Cedrik-Marcel Stebe (GER)     7-6(2) 6-1
       1st    won                                    (Bye)
    3  Stefano Travaglia (ITA)
       2nd    lost     Ilya Ivashka (BLR)            7-6(5) 7-6(3)
       1st    won                                    (Bye)
    4  Soon Woo Kwon (KOR)
       qtr    lost     8-Egor Gerasimov (BLR)        4-6 7-6(1) 6-4
       2nd    won      Prajnesh Gunneswaran (IND)    6-3 7-6(5)
       1st    won                                    (Bye)
    5  Yuichi Sugita (JPN)
       qtr    lost     2-Ricardas Berankis (LTU)     4-6 7-6(4) 6-2
       2nd    won      Viktor Troicki (SRB)          (Walkover)
       1st    won      Thomas Fabbiano (ITA)         6-3 6-0
    6  James Duckworth (AUS)
       semi   lost     8-Egor Gerasimov (BLR)        7-6(2) 6-4
       qtr    won      Roberto Marcora (ITA)         6-3 7-6(4)
       2nd    won      Taro Daniel (JPN)             6-7(4) 7-6(6) 6-3
       1st    won      Peter Gojowczyk (GER)         7-6(5) 6-4
    7  Salvatore Caruso (ITA)
       2nd    lost     Jiri Vesely (CZE)             7-6(5) 6-4
       1st    won      Ramkumar Ramanathan (IND)     3-6 6-4 7-5
    8  Egor Gerasimov (BLR)
       final  lost     Jiri Vesely (CZE)             7-6 5-7 6-3
       semi   won      6-James Duckworth (AUS)       7-6(2) 6-4
       qtr    won      4-Soon Woo Kwon (KOR)         4-6 7-6(1) 6-4
       2nd    won      Nikola Milojevic (SRB)        2-6 6-3 6-2
       1st    won      Paolo Lorenzi (ITA)           6-2 6-3
0 : 0
  • narrow-browser-and-phone
  • medium-browser-and-portrait-tablet
  • landscape-tablet
  • medium-wide-browser
  • wide-browser-and-larger
  • medium-browser-and-landscape-tablet
  • medium-wide-browser-and-larger
  • above-phone
  • portrait-tablet-and-above
  • above-portrait-tablet
  • landscape-tablet-and-above
  • landscape-tablet-and-medium-wide-browser
  • portrait-tablet-and-below
  • landscape-tablet-and-below