August 24, 2019 / 11:25 PM / 3 months ago

UPDATE 2-ATP World Tour 250, Winston-Salem (M) / New Haven (W) Men's Singles Final Rounds and Seeds Progress

Aug 25 (OPTA) - Final Rounds and Seeds Progress from the ATP World Tour 250, Winston-Salem (M) / New Haven (W) Men's Singles matches on Saturday

 .. Final Rounds ..
 Seed  Round  Rslt     Opponent                      Score
    3  Hubert Hurkacz (POL)
       final  won      1-Benoit Paire (FRA)          6-3 3-6 6-3
       semi   won      2-Denis Shapovalov (CAN)      6-3 6-4
       qtr    won      10-Frances Tiafoe (USA)       4-6 7-6 6-1
       3rd    won      16-Feliciano Lopez (ESP)      6-3 3-1 (Retired)
       2nd    won      Duckhee Lee (KOR)             4-6 6-0 6-3
       1st    won                                    (Bye)
    1  Benoit Paire (FRA)
       final  lost     3-Hubert Hurkacz (POL)        6-3 3-6 6-3
       semi   won      Steve Johnson (USA)           1-6 6-0 6-0
       qtr    won      11-Pablo Carreno Busta (ESP)  7-6(5) 1-6 6-3
       3rd    won      15-Ugo Humbert (FRA)          3-6 7-6(2) 6-3
       2nd    won      Prajnesh Gunneswaran (IND)    6-3 7-5
       1st    won                                    (Bye)
    -  Steve Johnson (USA)
       semi   lost     1-Benoit Paire (FRA)          1-6 6-0 6-0
       qtr    won      14-John Millman (AUS)         4-6 7-6 6-4
       3rd    won      12-Casper Ruud (NOR)          6-2 7-6(5)
       2nd    won      5-Daniel Evans (GBR)          6-3 6-1
       1st    won      Corentin Moutet (FRA)         6-3 6-3
    2  Denis Shapovalov (CAN)
       semi   lost     3-Hubert Hurkacz (POL)        6-3 6-4
       qtr    won      Andrey Rublev (RUS)           6-3 7-6(4)
       3rd    won      13-Miomir Kecmanovic (SRB)    6-2 6-3
       2nd    won      Tennys Sandgren (USA)         6-2 6-4
       1st    won                                    (Bye)
   11  Pablo Carreno Busta (ESP)
       qtr    lost     1-Benoit Paire (FRA)          7-6(5) 1-6 6-3
       3rd    won      7-Lorenzo Sonego (ITA)        7-6(7) 6-0
       2nd    won      Marius Copil (ROU)            6-3 6-7 6-4
       1st    won                                    (Bye)
    -  Andrey Rublev (RUS)
       qtr    lost     2-Denis Shapovalov (CAN)      6-3 7-6(4)
       3rd    won      6-Sam Querrey (USA)           7-6(4) 7-6(10)
       2nd    won      9-Albert Ramos-Vinolas (ESP)  6-7(5) 6-3 6-1
       1st    won      Thomas Fabbiano (ITA)         6-4 6-2
   10  Frances Tiafoe (USA)
       qtr    lost     3-Hubert Hurkacz (POL)        4-6 7-6 6-1
       3rd    won      8-Filip Krajinovic (SRB)      6-2 0-0 (Retired)
       2nd    won      Jeremy Chardy (FRA)           4-2 (Retired)
       1st    won                                    (Bye)
   14  John Millman (AUS)
       qtr    lost     Steve Johnson (USA)           4-6 7-6 6-4
       3rd    won      Robin Haase (NED)             6-3 6-4
       2nd    won      Marco Cecchinato (ITA)        6-7 6-4 6-3
       1st    won                                    (Bye)
 ..................................................
 .. Seeds ..
 Seed  Round  Rslt     Opponent                      Score
    1  Benoit Paire (FRA)
       final  lost     3-Hubert Hurkacz (POL)        6-3 3-6 6-3
       semi   won      Steve Johnson (USA)           1-6 6-0 6-0
       qtr    won      11-Pablo Carreno Busta (ESP)  7-6(5) 1-6 6-3
       3rd    won      15-Ugo Humbert (FRA)          3-6 7-6(2) 6-3
       2nd    won      Prajnesh Gunneswaran (IND)    6-3 7-5
       1st    won                                    (Bye)
    2  Denis Shapovalov (CAN)
       semi   lost     3-Hubert Hurkacz (POL)        6-3 6-4
       qtr    won      Andrey Rublev (RUS)           6-3 7-6(4)
       3rd    won      13-Miomir Kecmanovic (SRB)    6-2 6-3
       2nd    won      Tennys Sandgren (USA)         6-2 6-4
       1st    won                                    (Bye)
    3  Hubert Hurkacz (POL)
       final  won      1-Benoit Paire (FRA)          6-3 3-6 6-3
       semi   won      2-Denis Shapovalov (CAN)      6-3 6-4
       qtr    won      10-Frances Tiafoe (USA)       4-6 7-6 6-1
       3rd    won      16-Feliciano Lopez (ESP)      6-3 3-1 (Retired)
       2nd    won      Duckhee Lee (KOR)             4-6 6-0 6-3
       1st    won                                    (Bye)
    4  Joao Sousa (POR)
       2nd    lost     Robin Haase (NED)             4-6 6-3 6-4
       1st    won                                    (Bye)
    5  Daniel Evans (GBR)
       2nd    lost     Steve Johnson (USA)           6-3 6-1
       1st    won                                    (Bye)
    6  Sam Querrey (USA)
       3rd    lost     Andrey Rublev (RUS)           7-6(4) 7-6(10)
       2nd    won      Roberto Carballes Baena       6-3 7-5
                       (ESP)
       1st    won                                    (Bye)
    7  Lorenzo Sonego (ITA)
       3rd    lost     11-Pablo Carreno Busta (ESP)  7-6(7) 6-0
       2nd    won      Damir Dzumhur (BIH)           6-1 6-4
       1st    won                                    (Bye)
    8  Filip Krajinovic (SRB)
       3rd    lost     10-Frances Tiafoe (USA)       6-2 0-0 (Retired)
       2nd    won      Tomas Berdych (CZE)           3-6 7-5 6-1
       1st    won                                    (Bye)
    9  Albert Ramos-Vinolas (ESP)
       2nd    lost     Andrey Rublev (RUS)           6-7(5) 6-3 6-1
       1st    won                                    (Bye)
   10  Frances Tiafoe (USA)
       qtr    lost     3-Hubert Hurkacz (POL)        4-6 7-6 6-1
       3rd    won      8-Filip Krajinovic (SRB)      6-2 0-0 (Retired)
       2nd    won      Jeremy Chardy (FRA)           4-2 (Retired)
       1st    won                                    (Bye)
   11  Pablo Carreno Busta (ESP)
       qtr    lost     1-Benoit Paire (FRA)          7-6(5) 1-6 6-3
       3rd    won      7-Lorenzo Sonego (ITA)        7-6(7) 6-0
       2nd    won      Marius Copil (ROU)            6-3 6-7 6-4
       1st    won                                    (Bye)
   12  Casper Ruud (NOR)
       3rd    lost     Steve Johnson (USA)           6-2 7-6(5)
       2nd    won      Lloyd Harris (RSA)            6-1 0-0 (Retired)
       1st    won                                    (Bye)
   13  Miomir Kecmanovic (SRB)
       3rd    lost     2-Denis Shapovalov (CAN)      6-2 6-3
       2nd    won      Alexei Popyrin (AUS)          7-6 6-3
       1st    won                                    (Bye)
   14  John Millman (AUS)
       qtr    lost     Steve Johnson (USA)           4-6 7-6 6-4
       3rd    won      Robin Haase (NED)             6-3 6-4
       2nd    won      Marco Cecchinato (ITA)        6-7 6-4 6-3
       1st    won                                    (Bye)
   15  Ugo Humbert (FRA)
       3rd    lost     1-Benoit Paire (FRA)          3-6 7-6(2) 6-3
       2nd    won      Bjorn Fratangelo (USA)        3-6 6-3 6-2
       1st    won                                    (Bye)
   16  Feliciano Lopez (ESP)
       3rd    lost     3-Hubert Hurkacz (POL)        6-3 3-1 (Retired)
       2nd    won      Pablo Andujar (ESP)           6-4 1-6 7-5
       1st    won                                    (Bye)
0 : 0
  • narrow-browser-and-phone
  • medium-browser-and-portrait-tablet
  • landscape-tablet
  • medium-wide-browser
  • wide-browser-and-larger
  • medium-browser-and-landscape-tablet
  • medium-wide-browser-and-larger
  • above-phone
  • portrait-tablet-and-above
  • above-portrait-tablet
  • landscape-tablet-and-above
  • landscape-tablet-and-medium-wide-browser
  • portrait-tablet-and-below
  • landscape-tablet-and-below