June 27, 2019 / 5:49 PM / 19 days ago

UPDATE 2-ATP World Tour 250 / WTA Premier, Eastbourne Men's Singles Final Rounds and Seeds Progress

Jun 28 (OPTA) - Final Rounds and Seeds Progress from the ATP World Tour 250 / WTA Premier, Eastbourne Men's Singles matches on Thursday

 .. Final Rounds ..
 Seed  Round  Rslt     Opponent                      Score
    3  Kyle Edmund (GBR)
       qtr    won      Daniel Evans (GBR)            1-6 6-3 6-4
       2nd    won      Cameron Norrie (GBR)          6-2 6-2
       1st    won                                    (Bye)
    -  Daniel Evans (GBR)
       qtr    lost     3-Kyle Edmund (GBR)           1-6 6-3 6-4
       2nd    won      Pierre-Hugues Herbert (FRA)   6-3 7-5
       1st    won      8-Radu Albot (MDA)            7-6(2) 6-2
    -  Taylor Fritz (USA)
       qtr    won      Hubert Hurkacz (POL)          6-4 7-6(5)
       2nd    won      1-Guido Pella (ARG)           6-4 3-6 6-4
       1st    won      Paul Jubb (GBR)               6-2 6-3
    -  Hubert Hurkacz (POL)
       qtr    lost     Taylor Fritz (USA)            6-4 7-6(5)
       2nd    won      Steve Johnson (USA)           6-3 7-6(6)
       1st    won      7-Marco Cecchinato (ITA)      6-4 6-4
    -  Sam Querrey (USA)
       qtr    won      5-Fernando Verdasco (ESP)     7-6(4) 6-2
       2nd    won      4-Dusan Lajovic (SRB)         6-2 6-3
       1st    won      Mikhail Kukushkin (KAZ)       6-3 7-6(4)
    5  Fernando Verdasco (ESP)
       qtr    lost     Sam Querrey (USA)             7-6(4) 6-2
       2nd    won      Juan Ignacio Londero (ARG)    6-7(4) 6-3 7-6(2)
       1st    won      John Millman (AUS)            6-7(3) 6-4 6-1
    -  Thomas Fabbiano (ITA)
       qtr    won      6-Gilles Simon (FRA)          6-4 6-3
       2nd    won      2-Laslo Djere (SRB)           7-6(5) 7-6(6)
       1st    won      James Ward (GBR)              2-6 6-3 6-1
    6  Gilles Simon (FRA)
       qtr    lost     Thomas Fabbiano (ITA)         6-4 6-3
       2nd    won      Nicolas Jarry (CHI)           6-2 6-4
       1st    won      Tennys Sandgren (USA)         7-5 6-1
 ..................................................
 .. Seeds ..
 Seed  Round  Rslt     Opponent                      Score
    1  Guido Pella (ARG)
       2nd    lost     Taylor Fritz (USA)            6-4 3-6 6-4
       1st    won                                    (Bye)
    2  Laslo Djere (SRB)
       2nd    lost     Thomas Fabbiano (ITA)         7-6(5) 7-6(6)
       1st    won                                    (Bye)
    3  Kyle Edmund (GBR)
       semi   to play  Taylor Fritz (USA)            (start 15:30)
       qtr    won      Daniel Evans (GBR)            1-6 6-3 6-4
       2nd    won      Cameron Norrie (GBR)          6-2 6-2
       1st    won                                    (Bye)
    4  Dusan Lajovic (SRB)
       2nd    lost     Sam Querrey (USA)             6-2 6-3
       1st    won                                    (Bye)
    5  Fernando Verdasco (ESP)
       qtr    lost     Sam Querrey (USA)             7-6(4) 6-2
       2nd    won      Juan Ignacio Londero (ARG)    6-7(4) 6-3 7-6(2)
       1st    won      John Millman (AUS)            6-7(3) 6-4 6-1
    6  Gilles Simon (FRA)
       qtr    lost     Thomas Fabbiano (ITA)         6-4 6-3
       2nd    won      Nicolas Jarry (CHI)           6-2 6-4
       1st    won      Tennys Sandgren (USA)         7-5 6-1
    7  Marco Cecchinato (ITA)
       1st    lost     Hubert Hurkacz (POL)          6-4 6-4
    8  Radu Albot (MDA)
       1st    lost     Daniel Evans (GBR)            7-6(2) 6-2
 (Note : all times are GMT)
0 : 0
  • narrow-browser-and-phone
  • medium-browser-and-portrait-tablet
  • landscape-tablet
  • medium-wide-browser
  • wide-browser-and-larger
  • medium-browser-and-landscape-tablet
  • medium-wide-browser-and-larger
  • above-phone
  • portrait-tablet-and-above
  • above-portrait-tablet
  • landscape-tablet-and-above
  • landscape-tablet-and-medium-wide-browser
  • portrait-tablet-and-below
  • landscape-tablet-and-below