March 9, 2018 / 1:09 AM / 2 months ago

ATP World Tour Masters 1000 / WTA Premier, Indian Wells Masters Women's Singles Seeds Progress

Mar 9 (OPTA) - Seeds Progress from the ATP World Tour Masters 1000 / WTA Premier, Indian Wells Masters Women's Singles matches on Thursday

 .. Seeds ..
 Seed  Round  Rslt     Opponent                      Score
    1  Simona Halep (ROU)
       2nd    to play  Kristyna Pliskova (CZE)       (start 23:00)
       1st    won                                    (Bye)
    2  Caroline Wozniacki (DEN)
       2nd    to play                                (start 18:00)
       1st    won                                    (Bye)
    3  Garbine Muguruza (ESP)
       2nd    to play  Sachia Vickery (USA)          (start 01:00)
       1st    won                                    (Bye)
    4  Elina Svitolina (UKR)
       2nd    to play  Mona Barthel (GER)            (start 18:00)
       1st    won                                    (Bye)
    5  Karolina Pliskova (CZE)
       2nd    to play  Irina-Camelia Begu (ROU)      (start 01:00)
       1st    won                                    (Bye)
    6  Jelena Ostapenko (LAT)
       2nd    to play  Belinda Bencic (SUI)          (start 23:00)
       1st    won                                    (Bye)
    7  Caroline Garcia (FRA)
       2nd    to play                                (start 18:00)
       1st    won                                    (Bye)
    8  Venus Williams (USA)
       2nd    to play  Sorana Cirstea (ROU)          (start 18:00)
       1st    won                                    (Bye)
    9  Petra Kvitova (CZE)
       2nd    to play  Yulia Putintseva (KAZ)        (start 19:00)
       1st    won                                    (Bye)
   10  Angelique Kerber (GER)
       2nd    to play  Ekaterina Makarova (RUS)      (start 18:00)
       1st    won                                    (Bye)
   11  Johanna Konta (GBR)
       2nd    to play  Marketa Vondrousova (CZE)     (start 19:00)
       1st    won                                    (Bye)
   12  Julia Goerges (GER)
       2nd    to play  Natalia Vikhlyantseva (RUS)   (start 18:00)
       1st    won                                    (Bye)
   13  Sloane Stephens (USA)
       2nd    to play                                (start 18:00)
       1st    won                                    (Bye)
   14  Kristina Mladenovic (FRA)
       2nd    to play  Samantha Stosur (AUS)         (start 19:00)
       1st    won                                    (Bye)
   15  Madison Keys (USA)
       2nd    to play  Danielle Collins (USA)        (start 18:00)
       1st    won                                    (Bye)
   16  Ashleigh Barty (AUS)
       2nd    to play  Maria Sakkari (GRE)           (start 23:00)
       1st    won                                    (Bye)
   17  Coco Vandeweghe (USA)
       2nd    to play  Kaia Kanepi (EST)             (start 21:00)
       1st    won                                    (Bye)
   18  Magdalena Rybarikova (SVK)
       2nd    to play  Sofya Zhuk (RUS)              (start 18:00)
       1st    won                                    (Bye)
   19  Svetlana Kuznetsova (RUS)
       2nd    to play  Aryna Sabalenka (BLR)         (start 19:00)
       1st    won                                    (Bye)
   20  Daria Kasatkina (RUS)
       2nd    to play  Katerina Siniakova (CZE)      (start 18:00)
       1st    won                                    (Bye)
   21  Anastasija Sevastova (LAT)
       2nd    to play  Monica Puig (PUR)             (start 18:00)
       1st    won                                    (Bye)
   22  Elise Mertens (BEL)
       2nd    to play  Qiang Wang (CHN)              (start 19:00)
       1st    won                                    (Bye)
   23  Anastasia Pavlyuchenkova (RUS)
       2nd    to play  Amanda Anisimova (USA)        (start 01:00)
       1st    won                                    (Bye)
   24  Elena Vesnina (RUS)
       2nd    to play  Catherine Bellis (USA)        (start 18:00)
       1st    won                                    (Bye)
   25  Barbora Strycova (CZE)
       2nd    to play  Petra Martic (CRO)            (start 21:00)
       1st    won                                    (Bye)
   26  Daria Gavrilova (AUS)
       2nd    to play  Yanina Wickmayer (BEL)        (start 18:00)
       1st    won                                    (Bye)
   27  Carla Suarez Navarro (ESP)
       2nd    to play                                (start 18:00)
       1st    won                                    (Bye)
   28  Anett Kontaveit (EST)
       2nd    to play  Aliaksandra Sasnovich (BLR)   (start 18:00)
       1st    won                                    (Bye)
   29  Kiki Bertens (NED)
       2nd    to play                                (start 18:00)
       1st    won                                    (Bye)
   30  Dominika Cibulkova (SVK)
       2nd    to play  Caroline Dolehide (USA)       (start 01:00)
       1st    won                                    (Bye)
   31  Agnieszka Radwanska (POL)
       2nd    to play  Naomi Osaka (JPN)             (start 21:00)
       1st    won                                    (Bye)
   32  Shuai Zhang (CHN)
       2nd    to play  Sofia Kenin (USA)             (start 23:00)
       1st    won                                    (Bye)
 (Note : all times are GMT)
0 : 0
  • narrow-browser-and-phone
  • medium-browser-and-portrait-tablet
  • landscape-tablet
  • medium-wide-browser
  • wide-browser-and-larger
  • medium-browser-and-landscape-tablet
  • medium-wide-browser-and-larger
  • above-phone
  • portrait-tablet-and-above
  • above-portrait-tablet
  • landscape-tablet-and-above
  • landscape-tablet-and-medium-wide-browser
  • portrait-tablet-and-below
  • landscape-tablet-and-below