March 22, 2018 / 1:23 AM / 8 months ago

ATP World Tour Masters 1000 / WTA Premier, Miami Masters Women's Singles Seeds Progress

Mar 22 (OPTA) - Seeds Progress from the ATP World Tour Masters 1000 / WTA Premier, Miami Masters Women's Singles matches on Wednesday

 .. Seeds ..
 Seed  Round  Rslt     Opponent                      Score
    1  Simona Halep (ROU)
       2nd    to play  Oceane Dodin (FRA)            (start 19:00)
       1st    won                                    (Bye)
    2  Caroline Wozniacki (DEN)
       2nd    to play                                (start 14:00)
       1st    won                                    (Bye)
    3  Garbine Muguruza (ESP)
       3rd    to play                                (start 14:00)
       2nd    won      Amanda Anisimova (USA)        (Walkover)
       1st    won                                    (Bye)
    4  Elina Svitolina (UKR)
       2nd    to play  Naomi Osaka (JPN)             (start 14:00)
       1st    won                                    (Bye)
    5  Karolina Pliskova (CZE)
       2nd    to play  Ekaterina Makarova (RUS)      (start 17:00)
       1st    won                                    (Bye)
    6  Jelena Ostapenko (LAT)
       2nd    to play  Timea Babos (HUN)             (start 14:00)
       1st    won                                    (Bye)
    7  Caroline Garcia (FRA)
       2nd    to play  Alison Riske (USA)            (start 21:00)
       1st    won                                    (Bye)
    8  Venus Williams (USA)
       2nd    to play  Natalia Vikhlyantseva (RUS)   (start 14:00)
       1st    won                                    (Bye)
    9  Petra Kvitova (CZE)
       2nd    to play  Aryna Sabalenka (BLR)         (start 14:00)
       1st    won                                    (Bye)
   10  Angelique Kerber (GER)
       2nd    to play  Johanna Larsson (SWE)         (start 15:00)
       1st    won                                    (Bye)
   11  Johanna Konta (GBR)
       2nd    to play  Kirsten Flipkens (BEL)        (start 14:00)
       1st    won                                    (Bye)
   12  Julia Goerges (GER)
       2nd    to play  Carina Witthoeft (GER)        (start 19:00)
       1st    won                                    (Bye)
   13  Sloane Stephens (USA)
       2nd    to play  Ajla Tomljanovic (AUS)        (start 21:00)
       1st    won                                    (Bye)
   14  Madison Keys (USA)
       2nd    to play  Victoria Azarenka (BLR)       (start 23:30)
       1st    won                                    (Bye)
   15  Kristina Mladenovic (FRA)
       2nd    to play                                (start 14:00)
       1st    won                                    (Bye)
   16  Coco Vandeweghe (USA)
       2nd    to play  Danielle Collins (USA)        (start 14:00)
       1st    won                                    (Bye)
   17  Magdalena Rybarikova (SVK)
       2nd    to play  Monica Niculescu (ROU)        (start 18:30)
       1st    won                                    (Bye)
   18  Svetlana Kuznetsova (RUS)
       2nd    to play  Zarina Diyas (KAZ)            (start 21:00)
       1st    won                                    (Bye)
   19  Daria Kasatkina (RUS)
       2nd    to play  Sofia Kenin (USA)             (start 14:00)
       1st    won                                    (Bye)
   20  Anastasija Sevastova (LAT)
       2nd    to play  Alize Cornet (FRA)            (start 15:00)
       1st    won                                    (Bye)
   21  Ashleigh Barty (AUS)
       2nd    to play  Claire Liu (USA)              (start 14:00)
       1st    won                                    (Bye)
   22  Elise Mertens (BEL)
       2nd    to play  Bernarda Pera (USA)           (start 14:00)
       1st    won                                    (Bye)
   23  Anastasia Pavlyuchenkova (RUS)
       2nd    to play  Aliaksandra Sasnovich (BLR)   (start 17:00)
       1st    won                                    (Bye)
   24  Elena Vesnina (RUS)
       2nd    to play                                (start 14:00)
       1st    won                                    (Bye)
   25  Barbora Strycova (CZE)
       2nd    to play  Christina McHale (USA)        (start 15:00)
       1st    won                                    (Bye)
   26  Daria Gavrilova (AUS)
       2nd    to play  Andrea Petkovic (GER)         (start 14:00)
       1st    won                                    (Bye)
   27  Carla Suarez Navarro (ESP)
       2nd    to play  Yafan Wang (CHN)              (start 20:30)
       1st    won                                    (Bye)
   28  Anett Kontaveit (EST)
       2nd    to play  Maria Sakkari (GRE)           (start 14:00)
       1st    won                                    (Bye)
   29  Kiki Bertens (NED)
       2nd    to play  Varvara Lepchenko (USA)       (start 14:00)
       1st    won                                    (Bye)
   30  Agnieszka Radwanska (POL)
       2nd    to play  Alison Van Uytvanck (BEL)     (start 15:00)
       1st    won                                    (Bye)
   31  Shuai Zhang (CHN)
       2nd    to play  Beatriz Haddad Maia (BRA)     (start 14:00)
       1st    won                                    (Bye)
   32  Sorana Cirstea (ROU)
       2nd    to play  Su-Wei Hsieh (TPE)            (start 21:00)
       1st    won                                    (Bye)
 (Note : all times are GMT)
0 : 0
  • narrow-browser-and-phone
  • medium-browser-and-portrait-tablet
  • landscape-tablet
  • medium-wide-browser
  • wide-browser-and-larger
  • medium-browser-and-landscape-tablet
  • medium-wide-browser-and-larger
  • above-phone
  • portrait-tablet-and-above
  • above-portrait-tablet
  • landscape-tablet-and-above
  • landscape-tablet-and-medium-wide-browser
  • portrait-tablet-and-below
  • landscape-tablet-and-below