January 11, 2019 / 8:05 AM / 2 months ago

FACTBOX-Tennis-List of Australian Open men's singles champions

    Melbourne, Jan 11 (Reuters) - List of Australian Open men's
singles champions since the event began in 1905 (Australian
unless stated):
    
    2018  Roger Federer (Switzerland) bt Marin Cilic (Croatia)
6-2 6-7(5) 6-3 3-6 6-1
    2017  Federer (Switzerland) bt Rafa Nadal 6-4 3-6 6-1 3-6
6-3
    2016  Novak Djokovic (Serbia) bt Andy Murray (Britain) 6-1
7-5 7-6 (3)
    2015  Djokovic (Serbia) bt Murray (Britain) 7-6(5) 6-7(4)
6-3 6-0
    2014  Stan Wawrinka (Switzerland) bt Nadal (Spain) 6-3 6-2
3-6 6-3 
    2013  Djokovic (Serbia) bt Murray (Britain) 6-7(2) 7-6(3)
6-3 6-2
    2012  Djokovic (Serbia) bt Nadal (Spain) 5-7 6-4 6-2 6-7(5)
7-5
    2011  Djokovic (Serbia) bt Murray (Britain) 6-4 6-2 6-3
    2010  Federer (Switzerland) bt Murray (Britain) 6-3 6-4
7-6(11)
    2009  Nadal (Spain) bt Federer (Switzerland) 7-5 3-6 7-6(3)
3-6 6-2
    2008  Djokovic (Serbia) bt Jo-Wilfried Tsonga (France) 4-6
6-4 6-3 7-6(2) 
    2007  Federer (Switzerland) bt Fernando Gonzalez (Chile)
7-6(2) 6-4 6-4
    2006  Federer (Switzerland) bt Marcos Baghdatis (Cyprus) 5-7
7-5 6-0 6-2
    2005  Marat Safin (Russia) bt Lleyton Hewitt (Australia) 1-6
6-3 6-4 6-4
    2004  Federer (Switzerland) bt Safin (Russia) 7-6(3) 6-4 6-2
    2003  Andre Agassi (U.S.) bt Rainer Schuettler (Germany) 6-2
6-2 6-1 
    2002  Thomas Johansson (Sweden) bt Safin (Russia) 3-6 6-4
6-4 7-6(4) 
    2001  Agassi (U.S.) bt Arnaud Clement (France) 6-4 6-2 6-2
    2000  Agassi (U.S.) bt Yevgeny Kafelnikov (Russia) 3-6 6-3
6-2 6-4 
    1999  Kafelnikov (Russia) bt Thomas Enqvist(Sweden) 4-6 6-0
6-3 7-6(1)
    1998  Petr Korda (Czech Republic) bt Marcelo Rios (Chile)
6-2 6-2 6-2 
    1997  Pete Sampras (U.S.) bt Carlos Moya (Spain) 6-2 6-3 6-3
    1996  Boris Becker (Germany) bt Michael Chang (U.S.) 6-2 6-4
2-6 6-2 
    1995  Agassi (U.S.) bt Sampras (U.S.) 4-6 6-1 7-6(6) 6-4
    1994  Sampras (U.S.) bt Todd Martin (U.S.) 7-6 6-4 6-4
    1993  Jim Courier (U.S.) bt Stefan Edberg (Sweden) 6-2 6-1
2-6 7-5
    1992  Courier (U.S.) bt Edberg (Sweden) 6-3 3-6 6-4 6-2   
    1991  Becker (Germany) bt Ivan Lendl (Czechoslovakia)1-6 6-4
6-4 6-4 
    1990  Lendl (Czechoslovakia) bt Edberg (Sweden) 4-6 7-6(3)
5-2 retired 
    1989  Lendl (Czechoslovakia) bt Miloslav Mecir
(Czechoslovakia) 6-2 6-2 6-2 
    1988  Mats Wilander (Sweden) bt Pat Cash 6-3 6-7(3) 3-6 6-1
8-6
    1987  (Jan) Edberg (Sweden) bt Cash 6-3 6-4 3-6 5-7 6-3 
    1986  No competition
    1985  (Nov) Edberg (Sweden) bt Wilander (Sweden) 6-4 6-3 6-3
    1984  Wilander (Sweden) bt Kevin Curren (South Africa)
6-7(5) 6-4 7-6(3) 6-2
    1983  Wilander (Sweden) bt Lendl (Czechoslovakia) 6-1 6-4
6-4 
    1982  Johan Kriek (South Africa) bt Steve Denton (U.S.) 6-3
6-3 6-2 
    1981  Kriek (South Africa) bt Denton (U.S.) 6-2 7-6(1)
6-7(1) 6-4
    1980  Brian Teacher (U.S.) bt Kim Warwick 7-5 7-6(4) 6-3 
    1979  Guillermo Vilas (Argentina) bt John Sadri (U.S.)
7-6(4) 6-3 6-2
    1978  Vilas (Argentina) bt John Marks 6-4 6-4 3-6 6-3
    1977  (Dec) Vitas Gerulaitis (U.S.) bt John Lloyd (Britain)
6-3 7-6(1) 5-7 3-6 6-2
    1977  (Jan) Roscoe Tanner (U.S.) bt Vilas (Argentina) 6-3
6-3 6-3 
    1976  Mark Edmondson bt John Newcombe 6-7 6-3 7-6 6-1
    1975  Newcombe bt Jimmy Connors (U.S.) 7-5 3-6 6-4 7-6(7)
    1974  Connors (U.S.) bt Phil Dent 7-6(7) 6-4 4-6 6-3
    1973  Newcombe bt Onny Parun (New Zealand) 6-3 6-7 7-5 6-1
    1972  Ken Rosewall bt Mal Anderson 7-6 6-3 7-5 
    1971  Rosewall bt Arthur Ashe (U.S.) 6-1 7-5 6-3 
    1970  Ashe (U.S.) bt Dick Crealy 6-4 9-7 6-2
    1969  Rod Laver bt Andres Gimeno (Spain) 6-3 6-4 7-5
    1968  Bill Bowrey bt Juan Gisbert (Spain) 7-5 2-6 9-7 6-4
    1967  Roy Emerson bt Ashe (U.S.) 6-4 6-1 6-4
    1966  Emerson bt Ashe (U.S.) 6-4 6-8 6-2 6-3 
    1965  Emerson bt Fred Stolle 7-9 2-6 6-4 7-5 6-1
    1964  Emerson bt Stolle 6-3 6-4 6-2
    1963  Emerson bt Ken Fletcher 6-3 6-3 6-1
    1962  Laver bt Emerson 8-6 0-6 6-4 6-4
    1961  Emerson bt Laver 1-6 6-3 7-5 6-4
    1960  Laver bt Neale Fraser 5-7 3-6 6-3 8-6 8-6
    1959  Alex Olmedo (U.S.) bt Fraser 6-1 6-2 3-6 6-3 
    1958  Ashley Cooper bt Anderson 7-5 6-3 6-4 
    1957  Cooper bt Fraser 6-3 9-11 6-4 6-2
    1956  Lew Hoad bt Rosewall 6-4 3-6 6-4 7-5
    1955  Rosewall bt Hoad 9-7 6-4 6-4 
    1954  Mervyn Rose bt Rex Hartwig 6-2 0-6 6-4 6-2
    1953  Rosewall bt Rose 6-0 6-3 6-4 
    1952  Ken McGregor bt Frank Sedgman 7-5 12-10 2-6 6-2 
    1951  Dick Savitt (U.S.) bt McGregor 6-3 2-6 6-3 6-1
    1950  Sedgman bt McGregor 6-3 6-4 4-6 6-1
    1949  Sedgman bt John Bromwich 6-3 6-2 6-2
    1948  Adrian Quist bt Bromwich 6-4 3-6 6-3 2-6 6-3 
    1947  Dinny Pails bt Bromwich 4-6 6-4 3-6 7-5 8-6 
    1946  Bromwich bt Dinny Pails 5-7 6-3 7-5 3-6 6-2
    1941-45 No competition 
    1940  Quist bt Jack Crawford 6-3 6-1 6-2 
    1939  Bromwich bt Quist 6-4 6-1 6-3 
    1938  Donald Budge (U.S.) bt Bromwich 6-4 6-2 6-1
    1937  Vivian McGrath bt Bromwich 6-3 1-6 6-0 2-6 6-1 
    1936  Quist bt Crawford 6-2 6-3 4-6 3-6 9-7 
    1935  Crawford bt Fred Perry (Britain) 2-6 6-4 6-4 6-4 
    1934  Perry (Britain) bt Crawford 6-3 7-5 6-1 
    1933  Crawford bt Keith Gledhill 2-6 7-5 6-3 6-2
    1932  Crawford bt Harry Hopman 4-6 6-3 3-6 6-3 6-1 
    1931  Crawford bt Hopman 6-2 6-2 2-6 6-1
    1930  Edgar Moon bt Hopman 6-3 6-1 6-3 
    1929  John Gregory (Britain) bt Richard Schlesinger 6-2 6-2 
5-7 7-5
    1928  Jean Borotra (France) bt R.Cummings 6-4 6-1 4-6 5-7
6-3
    1927  Gerald Patterson bt John Hawkes 3-6 6-4 3-6 18-16 6-3
    1926  Hawkes bt Jim Willard 6-1 6-3 6-1
    1925  James Anderson bt Patterson 11-9 2-6 6-2 6-3 
    1924  Anderson bt Schlesinger 6-3 6-4 3-6 5-7 6-3
    1923  Pat O'Hara Wood bt C. St.John 6-1 6-1 6-3 
    1922  Anderson bt Patterson 6-0 3-6 3-6 6-3 6-2   
    1921  Rhys Gemmell bt A.Hedeman 7-5 6-1 6-4
    1920  O'Hara Wood bt Ron Thomas 6-3 6-4 6-8 6-1 6-3
    1919  Algernon Kingscote (Britain) bt E.Pockley 6-4 6-0 6-3
    1916-18 No competition
    1915  Gordon Lowe (Britain) bt Horace Rice 4-6 6-1 6-1 6-4
    1914  Arthur O'Hara Wood bt Patterson 6-4 6-3 5-7 6-1
    1913  Ernie Parker bt Harry Parker 2-6 6-1 6-3 6-2 
    1912  James Parke (Britain) bt A.Beamish 3-6 6-2 1-6 6-1 7-5
    1911  Norman Brookes bt Rice 6-1 6-2 6-3
    1910  Rodney Heath bt Rice 6-4 6-3 6-2
    1909  Tony Wilding (New Zealand) bt E. Parker 6-1 7-5 6-2
    1908  Fred Alexander (U.S.) bt Alfred Dunlop 3-6 3-6 6-0 6-2
6-3
    1907  Rice bt H. Parker 6-3 6-4 6-4
    1906  Wilding (New Zealand) bt H. Parker 6-0 6-4 6-4
    1905  Heath bt Arthur Curtis 4-6 6-3 6-4 6-4

 (Compiled by Rohith Nair in Bengaluru)
  
0 : 0
  • narrow-browser-and-phone
  • medium-browser-and-portrait-tablet
  • landscape-tablet
  • medium-wide-browser
  • wide-browser-and-larger
  • medium-browser-and-landscape-tablet
  • medium-wide-browser-and-larger
  • above-phone
  • portrait-tablet-and-above
  • above-portrait-tablet
  • landscape-tablet-and-above
  • landscape-tablet-and-medium-wide-browser
  • portrait-tablet-and-below
  • landscape-tablet-and-below