January 22, 2020 / 8:01 AM / a month ago

UPDATE 13-Grand Slam, Australian Open Women's Doubles Seeds Progress

Jan 23 (OPTA) - Seeds Progress from the Grand Slam, Australian Open Women's Doubles matches on Wednesday

 .. Seeds ..
 Seed  Round  Rslt     Opponent                      Score
    1  Su-Wei Hsieh (TPE) and Barbora Strycova (CZE)
       1st    to play  Marie Bouzkova (CZE) and      (start 06:00)
                       Tamara Zidansek (SLO)
    2  Timea Babos (HUN) and Kristina Mladenovic (FRA)
       1st    to play  Dalila Jakupovic (SLO) and    (start 06:00)
                       Raluca Olaru (ROU)
    3  Elise Mertens (BEL) and Aryna Sabalenka (BLR)
       1st    to play  Catherine Bellis (USA) and    (start 06:00)
                       Marketa Vondrousova (CZE)
    4  Barbora Krejcikova (CZE) and Katerina Siniakova (CZE)
       1st    to play  Anna-Lena Friedsam (GER) and  (start 06:00)
                       Laura Siegemund (GER)
    5  Nicole Melichar (USA) and Yi-Fan Xu (CHN)
       1st    lost     Jennifer Brady (USA) and      6-3 6-4
                       Caroline Dolehide (USA)
    6  Gabriela Dabrowski (CAN) and Jelena Ostapenko (LAT)
       1st    to play  Maria Sakkari (GRE) and Ajla  (start 04:00)
                       Tomljanovic (AUS)
    7  Hao-Ching Chan (TPE) and Latisha Chan (TPE)
       2nd    to play                                (start 00:00)
       1st    won      Oksana Kalashnikova (GEO)     7-6(3) 6-3
                       and Miyu Kato (JPN)
    8  Kveta Peschke (CZE) and Demi Schuurs (NED)
       1st    to play  Fanny Stollar (HUN) and       (start 07:00)
                       Dayana Yastremska (UKR)
    9  Yingying Duan (CHN) and Saisai Zheng (CHN)
       1st    to play  Hayley Carter and Luisa       (start 02:00)
                       Stefani (BRN)
   10  Shuko Aoyama (JPN) and Ena Shibahara (USA)
       1st    to play  Greet Minnen (BEL) and        (start 01:30)
                       Alison Van Uytvanck (BEL)
   11  Lucie Hradecka (CZE) and Andreja Klepac (SLO)
       1st    to play  Nao Hibino (JPN) and Makoto   (start 02:00)
                       Ninomiya (JPN)
   12  Ellen Perez (AUS) and Samantha Stosur (AUS)
       1st    to play  Lara Arruabarrena (ESP) and   (start 04:00)
                       Ons Jabeur (TUN)
   13  Veronika Kudermetova (RUS) and Alison Riske (USA)
       1st    to play  Shuai Peng (CHN) and Shuai    (start 02:00)
                       Zhang (CHN)
   14  Lyudmyla Kichenok (UKR) and Zhaoxuan Yang (CHN)
       1st    lost     Maddison Inglis (AUS) and     6-4 6-1
                       Kaylah McPhee (AUS)
   15  Viktoria Kuzmova (SVK) and Aliaksandra Sasnovich (BLR)
       2nd    to play                                (start 00:00)
       1st    won      Alexandra Bozovic (AUS) and   6-2 4-6 6-3
                       Amber Marshall (AUS)
   16  Sofia Kenin (USA) and Bethanie Mattek-Sands (USA)
       1st    to play  Ya-Hsuan Lee (TPE) and        (start 06:00)
                       Fang-Hsien Wu (TPE)
 (Note : all times are GMT)
0 : 0
  • narrow-browser-and-phone
  • medium-browser-and-portrait-tablet
  • landscape-tablet
  • medium-wide-browser
  • wide-browser-and-larger
  • medium-browser-and-landscape-tablet
  • medium-wide-browser-and-larger
  • above-phone
  • portrait-tablet-and-above
  • above-portrait-tablet
  • landscape-tablet-and-above
  • landscape-tablet-and-medium-wide-browser
  • portrait-tablet-and-below
  • landscape-tablet-and-below