June 5, 2018 / 5:16 PM / 20 days ago

UPDATE 3-Grand Slam, French Open Men's Doubles Final Rounds and Seeds Progress

Jun 6 (OPTA) - Final Rounds and Seeds Progress from the Grand Slam, French Open Men's Doubles matches on Tuesday

 .. Final Rounds ..
 Seed  Round  Rslt     Opponent                      Score
   12  Feliciano Lopez (ESP) and Marc Lopez (ESP)
       qtr    won      3-Henri Kontinen (FIN) and    6-4 6-7(2) 7-6(3)
                       John Peers (AUS)
       3rd    won      Leonardo Mayer (ARG) and      6-3 6-3
                       Joao Sousa (POR)
       2nd    won      Marcelo Demoliner (BRA) and   6-3 6-4
                       Santiago Gonzalez (MEX)
       1st    won      Guillermo Duran (ARG) and     6-3 6-4
                       Andres Molteni (ARG)
    3  Henri Kontinen (FIN) and John Peers (AUS)
       qtr    lost     12-Feliciano Lopez (ESP) and  6-4 6-7(2) 7-6(3)
                       Marc Lopez (ESP)
       3rd    won      Daniele Bracciali (ITA) and   7-6(2) 6-4
                       Andreas Seppi (ITA)
       2nd    won      Mirza Basic (BIH) and Damir   6-1 6-2
                       Dzumhur (BIH)
       1st    won      Ilya Ivashka (BLR) and Karen  6-3 6-2
                       Khachanov (RUS)
    2  Oliver Marach (AUT) and Mate Pavic (CRO)
       qtr    won      5-Juan Sebastian Cabal (COL)  3-6 6-4 6-3
                       and Robert Farah (COL)
       3rd    won      Marcelo Arevalo (ESA) and     6-3 3-6 6-3
                       James Cerretani (USA)
       2nd    won      Yuki Bhambri (IND) and Divij  7-5 6-3
                       Sharan (IND)
       1st    won      Sander Arends (NED) and Adil  6-2 6-2
                       Shamasdin (CAN)
    5  Juan Sebastian Cabal (COL) and Robert Farah (COL)
       qtr    lost     2-Oliver Marach (AUT) and     3-6 6-4 6-3
                       Mate Pavic (CRO)
       3rd    won      Wesley Koolhof (NED) and      3-6 6-4 6-3
                       Artem Sitak (NZL)
       2nd    won      Guido Pella (ARG) and Diego   6-4 7-6(4)
                       Schwartzman (ARG)
       1st    won      Max Mirnyi (BLR) and Philipp  7-6(3) 7-6(4)
                       Oswald (AUT)
    8  Nikola Mektic (CRO) and Alexander Peya (AUT)
       qtr    won      13-Rohan Bopanna (IND) and    7-6(4) 6-2
                       Edouard Roger-Vasselin (FRA)
       3rd    won      10-Raven Klaasen (RSA) and    7-6(2) 7-6(4)
                       Michael Venus (NZL)
       2nd    won      Nikoloz Basilashvili (GEO)    6-4 6-2
                       and John Millman (AUS)
       1st    won      Dominic Inglot (GBR) and      6-4 6-3
                       Franko Skugor (CRO)
   13  Rohan Bopanna (IND) and Edouard Roger-Vasselin (FRA)
       qtr    lost     8-Nikola Mektic (CRO) and     7-6(4) 6-2
                       Alexander Peya (AUT)
       3rd    won      1-Lukasz Kubot (POL) and      6-4 7-6(1)
                       Marcelo Melo (BRA)
       2nd    won      Benjamin Bonzi (FRA) and      6-1 6-2
                       Gregoire Jacq (FRA)
       1st    won      Taylor Fritz (USA) and        6-3 6-1
                       Frances Tiafoe (USA)
 ..................................................
 .. Seeds ..
 Seed  Round  Rslt     Opponent                      Score
    1  Lukasz Kubot (POL) and Marcelo Melo (BRA)
       3rd    lost     13-Rohan Bopanna (IND) and    6-4 7-6(1)
                       Edouard Roger-Vasselin (FRA)
       2nd    won      Roberto Carballes Baena       6-4 7-5
                       (ESP) and Guillermo
                       Garcia-Lopez (ESP)
       1st    won      Marco Cecchinato (ITA) and    6-4 7-5
                       Marton Fucsovics (HUN)
    2  Oliver Marach (AUT) and Mate Pavic (CRO)
       semi   to play  12-Feliciano Lopez (ESP) and  (start 08:00)
                       Marc Lopez (ESP)
       qtr    won      5-Juan Sebastian Cabal (COL)  3-6 6-4 6-3
                       and Robert Farah (COL)
       3rd    won      Marcelo Arevalo (ESA) and     6-3 3-6 6-3
                       James Cerretani (USA)
       2nd    won      Yuki Bhambri (IND) and Divij  7-5 6-3
                       Sharan (IND)
       1st    won      Sander Arends (NED) and Adil  6-2 6-2
                       Shamasdin (CAN)
    3  Henri Kontinen (FIN) and John Peers (AUS)
       qtr    lost     12-Feliciano Lopez (ESP) and  6-4 6-7(2) 7-6(3)
                       Marc Lopez (ESP)
       3rd    won      Daniele Bracciali (ITA) and   7-6(2) 6-4
                       Andreas Seppi (ITA)
       2nd    won      Mirza Basic (BIH) and Damir   6-1 6-2
                       Dzumhur (BIH)
       1st    won      Ilya Ivashka (BLR) and Karen  6-3 6-2
                       Khachanov (RUS)
    4  Jamie Murray (GBR) and Bruno Soares (BRA)
       2nd    lost     Maximo Gonzalez (ARG) and     6-4 5-7 6-4
                       Nicolas Jarry (CHI)
       1st    won      Dusan Lajovic (SRB) and       6-1 7-5
                       Florian Mayer (GER)
    5  Juan Sebastian Cabal (COL) and Robert Farah (COL)
       qtr    lost     2-Oliver Marach (AUT) and     3-6 6-4 6-3
                       Mate Pavic (CRO)
       3rd    won      Wesley Koolhof (NED) and      3-6 6-4 6-3
                       Artem Sitak (NZL)
       2nd    won      Guido Pella (ARG) and Diego   6-4 7-6(4)
                       Schwartzman (ARG)
       1st    won      Max Mirnyi (BLR) and Philipp  7-6(3) 7-6(4)
                       Oswald (AUT)
    6  Pierre-Hugues Herbert (FRA) and Nicolas Mahut (FRA)
       qtr    to play  Maximo Gonzalez (ARG) and     (start 10:00)
                       Nicolas Jarry (CHI)
       3rd    won      Steve Johnson (USA) and Jack  6-4 6-3
                       Sock (USA)
       2nd    won      Robin Haase (NED) and Matwe   7-5 7-6(6)
                       Middelkoop (NED)
       1st    won      Robert Lindstedt (SWE) and    6-4 3-6 7-6(6)
                       Marcin Matkowski (POL)
    7  Aisam-Ul-Haq Qureshi (PAK) and Jean-Julien Rojer (AHO)
       1st    lost     Evgeny Donskoy (RUS) and      6-7(2) 7-6(5) 6-4
                       Miguel Angel Reyes-Varela
                       (MEX)
    8  Nikola Mektic (CRO) and Alexander Peya (AUT)
       semi   to play                                (start 08:00)
       qtr    won      13-Rohan Bopanna (IND) and    7-6(4) 6-2
                       Edouard Roger-Vasselin (FRA)
       3rd    won      10-Raven Klaasen (RSA) and    7-6(2) 7-6(4)
                       Michael Venus (NZL)
       2nd    won      Nikoloz Basilashvili (GEO)    6-4 6-2
                       and John Millman (AUS)
       1st    won      Dominic Inglot (GBR) and      6-4 6-3
                       Franko Skugor (CRO)
    9  Ivan Dodig (CRO) and Rajeev Ram (USA)
       2nd    lost     Wesley Koolhof (NED) and      5-7 7-5 6-4
                       Artem Sitak (NZL)
       1st    won      Hans Podlipnik-Castillo       4-6 6-4 6-1
                       (CHI) and Jackson Withrow
                       (USA)
   10  Raven Klaasen (RSA) and Michael Venus (NZL)
       3rd    lost     8-Nikola Mektic (CRO) and     7-6(2) 7-6(4)
                       Alexander Peya (AUT)
       2nd    won      Jonathan Eysseric (FRA) and   7-6(2) 6-3
                       Hugo Nys (FRA)
       1st    won      Corentin Denolly (FRA) and    6-3 6-3
                       Alexandre Muller (FRA)
   11  Pablo Cuevas (URU) and Marcel Granollers (ESP)
       2nd    lost     Steve Johnson (USA) and Jack  7-5 6-4
                       Sock (USA)
       1st    won      Jeremy Chardy (FRA) and       7-5 6-2
                       Daniel Nestor (CAN)
   12  Feliciano Lopez (ESP) and Marc Lopez (ESP)
       semi   to play  2-Oliver Marach (AUT) and     (start 08:00)
                       Mate Pavic (CRO)
       qtr    won      3-Henri Kontinen (FIN) and    6-4 6-7(2) 7-6(3)
                       John Peers (AUS)
       3rd    won      Leonardo Mayer (ARG) and      6-3 6-3
                       Joao Sousa (POR)
       2nd    won      Marcelo Demoliner (BRA) and   6-3 6-4
                       Santiago Gonzalez (MEX)
       1st    won      Guillermo Duran (ARG) and     6-3 6-4
                       Andres Molteni (ARG)
   13  Rohan Bopanna (IND) and Edouard Roger-Vasselin (FRA)
       qtr    lost     8-Nikola Mektic (CRO) and     7-6(4) 6-2
                       Alexander Peya (AUT)
       3rd    won      1-Lukasz Kubot (POL) and      6-4 7-6(1)
                       Marcelo Melo (BRA)
       2nd    won      Benjamin Bonzi (FRA) and      6-1 6-2
                       Gregoire Jacq (FRA)
       1st    won      Taylor Fritz (USA) and        6-3 6-1
                       Frances Tiafoe (USA)
   14  Ben McLachlan (JPN) and Jan-Lennard Struff (GER)
       1st    lost     Marcelo Arevalo (ESA) and     6-7(4) 7-6(3) 6-3
                       James Cerretani (USA)
   15  Julio Peralta (CHI) and Horacio Zeballos (ARG)
       2nd    lost     Calvin Hemery (FRA) and       2-6 7-5 6-4
                       Stephane Robert (FRA)
       1st    won      Hugo Gaston (FRA) and         6-2 6-2
                       Clement Tabur
   16  Mike Bryan (USA) and Sam Querrey (USA)
       1st    lost     Ken Skupski (GBR) and Neal    7-5 6-4
                       Skupski (GBR)
 (Note : all times are GMT)
0 : 0
  • narrow-browser-and-phone
  • medium-browser-and-portrait-tablet
  • landscape-tablet
  • medium-wide-browser
  • wide-browser-and-larger
  • medium-browser-and-landscape-tablet
  • medium-wide-browser-and-larger
  • above-phone
  • portrait-tablet-and-above
  • above-portrait-tablet
  • landscape-tablet-and-above
  • landscape-tablet-and-medium-wide-browser
  • portrait-tablet-and-below
  • landscape-tablet-and-below