June 8, 2019 / 12:04 AM / 2 months ago

UPDATE 2-Grand Slam, French Open Mixed Doubles Final Rounds and Seeds Progress

Jun 8 (OPTA) - Final Rounds and Seeds Progress from the Grand Slam, French Open Mixed Doubles matches on Friday

 .. Final Rounds ..
 Seed  Round  Rslt     Opponent                      Score
    -  Latisha Chan (TPE) and Ivan Dodig (CRO)
       final  won      2-Gabriela Dabrowski (CAN)    6-1 7-6(5)
                       and Mate Pavic (CRO)
       semi   won      1-Nicole Melichar (USA) and   6-2 6-1
                       Bruno Soares (BRA)
       qtr    won      Amandine Hesse (FRA) and      6-4 6-3
                       Benjamin Bonzi (FRA)
       2nd    won      8-Anna-Lena Groenefeld (GER)  6-2 7-6(6)
                       and Robert Farah (COL)
       1st    won      Abigail Spears (USA) and      7-6(5) 6-2
                       Juan Sebastian Cabal (COL)
    2  Gabriela Dabrowski (CAN) and Mate Pavic (CRO)
       final  lost     Latisha Chan (TPE) and Ivan   6-1 7-6(5)
                       Dodig (CRO)
       semi   won      Nadiia Kichenok (UKR) and     6-7(4) 6-1 1-0(8)
                       Aisam-Ul-Haq Qureshi (PAK)
       qtr    won      5-Shuai Zhang (CHN) and John  1-6 7-5 1-0(8)
                       Peers (AUS)
       2nd    won      Raluca Olaru (ROU) and        7-6 6-2
                       Franko Skugor (CRO)
       1st    won      Kaitlyn Christian (USA) and   6-4 7-6
                       Frederik Nielsen (DEN)
    -  Nadiia Kichenok (UKR) and Aisam-Ul-Haq Qureshi (PAK)
       semi   lost     2-Gabriela Dabrowski (CAN)    6-7(4) 6-1 1-0(8)
                       and Mate Pavic (CRO)
       qtr    won      6-Hao-Ching Chan (TPE) and    6-3 6-4
                       Oliver Marach (AUT)
       2nd    won      Darija Jurak (CRO) and        6-4 4-6 1-0(7)
                       Austin Krajicek (USA)
       1st    won      Makoto Ninomiya (JPN) and     3-6 6-2 1-0(4)
                       Artem Sitak (NZL)
    1  Nicole Melichar (USA) and Bruno Soares (BRA)
       semi   lost     Latisha Chan (TPE) and Ivan   6-2 6-1
                       Dodig (CRO)
       qtr    won      7-Alicja Rosolska (POL) and   6-3 7-6(4)
                       Nikola Mektic (CRO)
       2nd    won      Andreja Klepac (SLO) and      6-4 6-3
                       Edouard Roger-Vasselin (FRA)
       1st    won      Lucie Hradecka (CZE) and      7-5 6-1
                       Rohan Bopanna (IND)
    7  Alicja Rosolska (POL) and Nikola Mektic (CRO)
       qtr    lost     1-Nicole Melichar (USA) and   6-3 7-6(4)
                       Bruno Soares (BRA)
       2nd    won      Asia Muhammad (USA) and Luke  6-4 6-4
                       Bambridge (GBR)
       1st    won      Galina Voskoboeva (KAZ) and   6-4 3-6 1-0(4)
                       Michael Venus (NZL)
    5  Shuai Zhang (CHN) and John Peers (AUS)
       qtr    lost     2-Gabriela Dabrowski (CAN)    1-6 7-5 1-0(8)
                       and Mate Pavic (CRO)
       2nd    won      Timea Babos (HUN) and Marton  6-0 6-4
                       Fucsovics (HUN)
       1st    won      Margot Yerolymos (FRA) and    6-2 7-5
                       Gregoire Barrere (FRA)
    -  Amandine Hesse (FRA) and Benjamin Bonzi (FRA)
       qtr    lost     Latisha Chan (TPE) and Ivan   6-4 6-3
                       Dodig (CRO)
       2nd    won      Lyudmyla Kichenok (UKR) and   3-6 7-5 1-0(4)
                       Santiago Gonzalez (MEX)
       1st    won      4-Demi Schuurs (NED) and      7-6(5) 7-6(4)
                       Jean-Julien Rojer (AHO)
    6  Hao-Ching Chan (TPE) and Oliver Marach (AUT)
       qtr    lost     Nadiia Kichenok (UKR) and     6-3 6-4
                       Aisam-Ul-Haq Qureshi (PAK)
       2nd    won      Maria Jose Martinez Sanchez   6-4 7-5
                       (ESP) and Neal Skupski (GBR)
       1st    won      Jessica Moore (AUS) and       5-7 6-4 1-0(5)
                       Jeevan Nedunchezhiyan (IND)
 ..................................................
 .. Seeds ..
 Seed  Round  Rslt     Opponent                      Score
    1  Nicole Melichar (USA) and Bruno Soares (BRA)
       semi   lost     Latisha Chan (TPE) and Ivan   6-2 6-1
                       Dodig (CRO)
       qtr    won      7-Alicja Rosolska (POL) and   6-3 7-6(4)
                       Nikola Mektic (CRO)
       2nd    won      Andreja Klepac (SLO) and      6-4 6-3
                       Edouard Roger-Vasselin (FRA)
       1st    won      Lucie Hradecka (CZE) and      7-5 6-1
                       Rohan Bopanna (IND)
    2  Gabriela Dabrowski (CAN) and Mate Pavic (CRO)
       final  lost     Latisha Chan (TPE) and Ivan   6-1 7-6(5)
                       Dodig (CRO)
       semi   won      Nadiia Kichenok (UKR) and     6-7(4) 6-1 1-0(8)
                       Aisam-Ul-Haq Qureshi (PAK)
       qtr    won      5-Shuai Zhang (CHN) and John  1-6 7-5 1-0(8)
                       Peers (AUS)
       2nd    won      Raluca Olaru (ROU) and        7-6 6-2
                       Franko Skugor (CRO)
       1st    won      Kaitlyn Christian (USA) and   6-4 7-6
                       Frederik Nielsen (DEN)
    4  Demi Schuurs (NED) and Jean-Julien Rojer (AHO)
       1st    lost     Amandine Hesse (FRA) and      7-6(5) 7-6(4)
                       Benjamin Bonzi (FRA)
    5  Shuai Zhang (CHN) and John Peers (AUS)
       qtr    lost     2-Gabriela Dabrowski (CAN)    1-6 7-5 1-0(8)
                       and Mate Pavic (CRO)
       2nd    won      Timea Babos (HUN) and Marton  6-0 6-4
                       Fucsovics (HUN)
       1st    won      Margot Yerolymos (FRA) and    6-2 7-5
                       Gregoire Barrere (FRA)
    6  Hao-Ching Chan (TPE) and Oliver Marach (AUT)
       qtr    lost     Nadiia Kichenok (UKR) and     6-3 6-4
                       Aisam-Ul-Haq Qureshi (PAK)
       2nd    won      Maria Jose Martinez Sanchez   6-4 7-5
                       (ESP) and Neal Skupski (GBR)
       1st    won      Jessica Moore (AUS) and       5-7 6-4 1-0(5)
                       Jeevan Nedunchezhiyan (IND)
    7  Alicja Rosolska (POL) and Nikola Mektic (CRO)
       qtr    lost     1-Nicole Melichar (USA) and   6-3 7-6(4)
                       Bruno Soares (BRA)
       2nd    won      Asia Muhammad (USA) and Luke  6-4 6-4
                       Bambridge (GBR)
       1st    won      Galina Voskoboeva (KAZ) and   6-4 3-6 1-0(4)
                       Michael Venus (NZL)
    8  Anna-Lena Groenefeld (GER) and Robert Farah (COL)
       2nd    lost     Latisha Chan (TPE) and Ivan   6-2 7-6(6)
                       Dodig (CRO)
       1st    won      Zhaoxuan Yang (CHN) and       6-1 6-3
                       Maximo Gonzalez (ARG)
 (Note : all times are GMT)
0 : 0
  • narrow-browser-and-phone
  • medium-browser-and-portrait-tablet
  • landscape-tablet
  • medium-wide-browser
  • wide-browser-and-larger
  • medium-browser-and-landscape-tablet
  • medium-wide-browser-and-larger
  • above-phone
  • portrait-tablet-and-above
  • above-portrait-tablet
  • landscape-tablet-and-above
  • landscape-tablet-and-medium-wide-browser
  • portrait-tablet-and-below
  • landscape-tablet-and-below