June 8, 2019 / 12:09 AM / 3 months ago

Grand Slam, French Open Women's Doubles Final Rounds and Seeds Progress

Jun 8 (OPTA) - Final Rounds and Seeds Progress from the Grand Slam, French Open Women's Doubles matches on Friday

 .. Final Rounds ..
 Seed  Round  Rslt     Opponent                      Score
    2  Timea Babos (HUN) and Kristina Mladenovic (FRA)
       semi   won      6-Elise Mertens (BEL) and     6-2 6-1
                       Aryna Sabalenka (BLR)
       qtr    won      5-Samantha Stosur (AUS) and   3-6 6-1 7-6(3)
                       Shuai Zhang (CHN)
       3rd    won      Anna-Lena Friedsam (GER) and  4-6 6-3 6-3
                       Laura Siegemund (GER)
       2nd    won      Alize Cornet (FRA) and Petra  7-5 6-1
                       Martic (CRO)
       1st    won      Xinyu Jiang (CHN) and Qiang   6-2 6-2
                       Wang (CHN)
    6  Elise Mertens (BEL) and Aryna Sabalenka (BLR)
       semi   lost     2-Timea Babos (HUN) and       6-2 6-1
                       Kristina Mladenovic (FRA)
       qtr    won      Lyudmyla Kichenok (UKR) and   7-5 6-2
                       Jelena Ostapenko (LAT)
       3rd    won      Desirae Krawczyk (USA) and    7-5 6-2
                       Jessica Pegula (USA)
       2nd    won      Oksana Kalashnikova (GEO)     6-4 6-3
                       and Rebecca Peterson (SWE)
       1st    won      Tatjana Maria (GER) and       6-3 6-2
                       Heather Watson (GBR)
    -  Yingying Duan (CHN) and Saisai Zheng (CHN)
       semi   won      15-Kirsten Flipkens (BEL)     6-4 6-4
                       and Johanna Larsson (SWE)
       qtr    won      4-Gabriela Dabrowski (CAN)    6-2 5-7 7-5
                       and Yi-Fan Xu (CHN)
       3rd    won      Daria Kasatkina (RUS) and     5-7 7-5 6-4
                       Anett Kontaveit (EST)
       2nd    won      9-Anna-Lena Groenefeld (GER)  6-3 6-2
                       and Demi Schuurs (NED)
       1st    won      Shuko Aoyama (JPN) and        6-4 6-7(2) 7-5
                       Lidziya Marozava (BLR)
   15  Kirsten Flipkens (BEL) and Johanna Larsson (SWE)
       semi   lost     Yingying Duan (CHN) and       6-4 6-4
                       Saisai Zheng (CHN)
       qtr    won      7-Nicole Melichar (USA) and   3-6 7-6(4) 6-1
                       Kveta Peschke (CZE)
       3rd    won      Nadiia Kichenok (UKR) and     6-3 6-2
                       Abigail Spears (USA)
       2nd    won      Vitalia Diatchenko (RUS) and  6-2 6-0
                       Natela Dzalamidze (RUS)
       1st    won      Monique Adamczak (AUS) and    6-2 7-6(2)
                       Jessica Moore (AUS)
    7  Nicole Melichar (USA) and Kveta Peschke (CZE)
       qtr    lost     15-Kirsten Flipkens (BEL)     3-6 7-6(4) 6-1
                       and Johanna Larsson (SWE)
       3rd    won      10-Lucie Hradecka (CZE) and   6-3 6-2
                       Andreja Klepac (SLO)
       2nd    won      Ekaterina Alexandrova (RUS)   5-7 6-4 6-4
                       and Vera Zvonareva (RUS)
       1st    won      Jennifer Brady (USA) and      6-2 4-6 6-2
                       Alison Riske (USA)
    5  Samantha Stosur (AUS) and Shuai Zhang (CHN)
       qtr    lost     2-Timea Babos (HUN) and       3-6 6-1 7-6(3)
                       Kristina Mladenovic (FRA)
       3rd    won      11-Victoria Azarenka (BLR)    4-6 6-3 6-2
                       and Ashleigh Barty (AUS)
       2nd    won      Danielle Collins (USA) and    6-4 6-4
                       Sabrina Santamaria (USA)
       1st    won      Veronika Kudermetova (RUS)    6-3 6-0
                       and Galina Voskoboeva (KAZ)
    -  Lyudmyla Kichenok (UKR) and Jelena Ostapenko (LAT)
       qtr    lost     6-Elise Mertens (BEL) and     7-5 6-2
                       Aryna Sabalenka (BLR)
       3rd    won      3-Su-Wei Hsieh (TPE) and      7-5 6-1
                       Barbora Strycova (CZE)
       2nd    won      Magdalena Rybarikova (SVK)    (Walkover)
                       and Marketa Vondrousova
                       (CZE)
       1st    won      14-Irina-Camelia Begu (ROU)   6-7(6) 6-3 6-4
                       and Mihaela Buzarnescu (ROU)
    4  Gabriela Dabrowski (CAN) and Yi-Fan Xu (CHN)
       qtr    lost     Yingying Duan (CHN) and       6-2 5-7 7-5
                       Saisai Zheng (CHN)
       3rd    won      Fiona Ferro (FRA) and Diane   6-1 7-6(5)
                       Parry (FRA)
       2nd    won      Xinyun Han (CHN) and Yafan    6-1 6-1
                       Wang (CHN)
       1st    won      Irina Bara (ROU) and Dalila   6-1 1-6 6-2
                       Jakupovic (SLO)
 ..................................................
 .. Seeds ..
 Seed  Round  Rslt     Opponent                      Score
    1  Barbora Krejcikova (CZE) and Katerina Siniakova (CZE)
       1st    lost     Nadiia Kichenok (UKR) and     6-2 6-4
                       Abigail Spears (USA)
    2  Timea Babos (HUN) and Kristina Mladenovic (FRA)
       final  to play  Yingying Duan (CHN) and       (start 09:30)
                       Saisai Zheng (CHN)
       semi   won      6-Elise Mertens (BEL) and     6-2 6-1
                       Aryna Sabalenka (BLR)
       qtr    won      5-Samantha Stosur (AUS) and   3-6 6-1 7-6(3)
                       Shuai Zhang (CHN)
       3rd    won      Anna-Lena Friedsam (GER) and  4-6 6-3 6-3
                       Laura Siegemund (GER)
       2nd    won      Alize Cornet (FRA) and Petra  7-5 6-1
                       Martic (CRO)
       1st    won      Xinyu Jiang (CHN) and Qiang   6-2 6-2
                       Wang (CHN)
    3  Su-Wei Hsieh (TPE) and Barbora Strycova (CZE)
       3rd    lost     Lyudmyla Kichenok (UKR) and   7-5 6-1
                       Jelena Ostapenko (LAT)
       2nd    won      Monica Puig (PUR) and Shelby  6-2 7-5
                       Rogers (USA)
       1st    won      Asia Muhammad (USA) and       6-0 6-1
                       Maria Sanchez (USA)
    4  Gabriela Dabrowski (CAN) and Yi-Fan Xu (CHN)
       qtr    lost     Yingying Duan (CHN) and       6-2 5-7 7-5
                       Saisai Zheng (CHN)
       3rd    won      Fiona Ferro (FRA) and Diane   6-1 7-6(5)
                       Parry (FRA)
       2nd    won      Xinyun Han (CHN) and Yafan    6-1 6-1
                       Wang (CHN)
       1st    won      Irina Bara (ROU) and Dalila   6-1 1-6 6-2
                       Jakupovic (SLO)
    5  Samantha Stosur (AUS) and Shuai Zhang (CHN)
       qtr    lost     2-Timea Babos (HUN) and       3-6 6-1 7-6(3)
                       Kristina Mladenovic (FRA)
       3rd    won      11-Victoria Azarenka (BLR)    4-6 6-3 6-2
                       and Ashleigh Barty (AUS)
       2nd    won      Danielle Collins (USA) and    6-4 6-4
                       Sabrina Santamaria (USA)
       1st    won      Veronika Kudermetova (RUS)    6-3 6-0
                       and Galina Voskoboeva (KAZ)
    6  Elise Mertens (BEL) and Aryna Sabalenka (BLR)
       semi   lost     2-Timea Babos (HUN) and       6-2 6-1
                       Kristina Mladenovic (FRA)
       qtr    won      Lyudmyla Kichenok (UKR) and   7-5 6-2
                       Jelena Ostapenko (LAT)
       3rd    won      Desirae Krawczyk (USA) and    7-5 6-2
                       Jessica Pegula (USA)
       2nd    won      Oksana Kalashnikova (GEO)     6-4 6-3
                       and Rebecca Peterson (SWE)
       1st    won      Tatjana Maria (GER) and       6-3 6-2
                       Heather Watson (GBR)
    7  Nicole Melichar (USA) and Kveta Peschke (CZE)
       qtr    lost     15-Kirsten Flipkens (BEL)     3-6 7-6(4) 6-1
                       and Johanna Larsson (SWE)
       3rd    won      10-Lucie Hradecka (CZE) and   6-3 6-2
                       Andreja Klepac (SLO)
       2nd    won      Ekaterina Alexandrova (RUS)   5-7 6-4 6-4
                       and Vera Zvonareva (RUS)
       1st    won      Jennifer Brady (USA) and      6-2 4-6 6-2
                       Alison Riske (USA)
    8  Hao-Ching Chan (TPE) and Latisha Chan (TPE)
       2nd    lost     Daria Kasatkina (RUS) and     3-6 6-3 6-4
                       Anett Kontaveit (EST)
       1st    won      Kateryna Kozlova (UKR) and    (Walkover)
                       Alexandra Panova (RUS)
    9  Anna-Lena Groenefeld (GER) and Demi Schuurs (NED)
       2nd    lost     Yingying Duan (CHN) and       6-3 6-2
                       Saisai Zheng (CHN)
       1st    won      Miyu Kato (JPN) and Storm     4-6 6-4 7-6(6)
                       Sanders (AUS)
   10  Lucie Hradecka (CZE) and Andreja Klepac (SLO)
       3rd    lost     7-Nicole Melichar (USA) and   6-3 6-2
                       Kveta Peschke (CZE)
       2nd    won      Sofia Kenin (USA) and Andrea  6-4 3-6 6-3
                       Petkovic (GER)
       1st    won      Nao Hibino (JPN) and Renata   6-4 6-2
                       Voracova (CZE)
   11  Victoria Azarenka (BLR) and Ashleigh Barty (AUS)
       3rd    lost     5-Samantha Stosur (AUS) and   4-6 6-3 6-2
                       Shuai Zhang (CHN)
       2nd    won      Belinda Bencic (SUI) and      4-6 7-6(6) 6-1
                       Viktoria Kuzmova (SVK)
       1st    won      Aleksandra Krunic (SRB) and   6-1 6-1
                       Ajla Tomljanovic (AUS)
   12  Eri Hozumi (JPN) and Makoto Ninomiya (JPN)
       1st    lost     Desirae Krawczyk (USA) and    4-6 6-2 7-5
                       Jessica Pegula (USA)
   13  Alicja Rosolska (POL) and Zhaoxuan Yang (CHN)
       2nd    lost     Fiona Ferro (FRA) and Diane   7-5 4-6 6-4
                       Parry (FRA)
       1st    won      Polona Hercog (SLO) and       6-2 6-2
                       Evgeniya Rodina (RUS)
   14  Irina-Camelia Begu (ROU) and Mihaela Buzarnescu (ROU)
       1st    lost     Lyudmyla Kichenok (UKR) and   6-7(6) 6-3 6-4
                       Jelena Ostapenko (LAT)
   15  Kirsten Flipkens (BEL) and Johanna Larsson (SWE)
       semi   lost     Yingying Duan (CHN) and       6-4 6-4
                       Saisai Zheng (CHN)
       qtr    won      7-Nicole Melichar (USA) and   3-6 7-6(4) 6-1
                       Kveta Peschke (CZE)
       3rd    won      Nadiia Kichenok (UKR) and     6-3 6-2
                       Abigail Spears (USA)
       2nd    won      Vitalia Diatchenko (RUS) and  6-2 6-0
                       Natela Dzalamidze (RUS)
       1st    won      Monique Adamczak (AUS) and    6-2 7-6(2)
                       Jessica Moore (AUS)
   16  Darija Jurak (CRO) and Raluca Olaru (ROU)
       1st    lost     Anna-Lena Friedsam (GER) and  6-2 6-3
                       Laura Siegemund (GER)
 (Note : all times are GMT)
0 : 0
  • narrow-browser-and-phone
  • medium-browser-and-portrait-tablet
  • landscape-tablet
  • medium-wide-browser
  • wide-browser-and-larger
  • medium-browser-and-landscape-tablet
  • medium-wide-browser-and-larger
  • above-phone
  • portrait-tablet-and-above
  • above-portrait-tablet
  • landscape-tablet-and-above
  • landscape-tablet-and-medium-wide-browser
  • portrait-tablet-and-below
  • landscape-tablet-and-below