September 7, 2018 / 12:12 AM / 3 months ago

Grand Slam, US Open Men's Doubles Final Rounds and Seeds Progress

Sep 7 (OPTA) - Final Rounds and Seeds Progress from the Grand Slam, US Open Men's Doubles matches on Thursday

 .. Final Rounds ..
 Seed  Round  Rslt     Opponent                      Score
    3  Mike Bryan (USA) and Jack Sock (USA)
       semi   won      5-Juan Sebastian Cabal (COL)  6-2 6-7(1) 6-4
                       and Robert Farah (COL)
       qtr    won      Maximo Gonzalez (ARG) and     6-4 7-6(3)
                       Nicolas Jarry (CHI)
       3rd    won      16-Dominic Inglot (GBR) and   6-2 6-4
                       Franko Skugor (CRO)
       2nd    won      Mackenzie McDonald (USA) and  6-1 7-5
                       Yoshihito Nishioka (JPN)
       1st    won      Daniele Bracciali (ITA) and   6-1 6-1
                       Marco Cecchinato (ITA)
    5  Juan Sebastian Cabal (COL) and Robert Farah (COL)
       semi   lost     3-Mike Bryan (USA) and Jack   6-2 6-7(1) 6-4
                       Sock (USA)
       qtr    won      15-Rohan Bopanna (IND) and    6-3 6-4
                       Edouard Roger-Vasselin (FRA)
       3rd    won      11-Ivan Dodig (CRO) and       6-2 2-6 6-3
                       Marcel Granollers (ESP)
       2nd    won      Marcelo Demoliner (BRA) and   6-4 7-6(4)
                       Santiago Gonzalez (MEX)
       1st    won      Denis Istomin (UZB) and       6-3 6-2
                       Jeevan Nedunchezhiyan (IND)
    7  Lukasz Kubot (POL) and Marcelo Melo (BRA)
       semi   won      Radu Albot (MDA) and Malek    7-6(3) 3-6 6-3
                       Jaziri (TUN)
       qtr    won      Austin Krajicek (USA) and     6-4 6-2
                       Tennys Sandgren (USA)
       3rd    won      9-Pierre-Hugues Herbert       7-5 2-6 6-3
                       (FRA) and Nicolas Mahut
                       (FRA)
       2nd    won      Divij Sharan (IND) and Artem  6-3 3-6 6-3
                       Sitak (NZL)
       1st    won      Hans Hach Verdugo (MEX) and   6-3 7-6(2)
                       Andreas Siljestrom (SWE)
    -  Radu Albot (MDA) and Malek Jaziri (TUN)
       semi   lost     7-Lukasz Kubot (POL) and      7-6(3) 3-6 6-3
                       Marcelo Melo (BRA)
       qtr    won      4-Jamie Murray (GBR) and      7-5 6-4
                       Bruno Soares (BRA)
       3rd    won      Christian Harrison (USA) and  6-2 4-6 7-6(5)
                       Ryan Harrison (USA)
       2nd    won      6-Jean-Julien Rojer (AHO)     3-6 7-6(8) 6-2
                       and Horia Tecau (ROU)
       1st    won      Ken Skupski (GBR) and Neal    7-6(4) 7-6(5)
                       Skupski (GBR)
    -  Maximo Gonzalez (ARG) and Nicolas Jarry (CHI)
       qtr    lost     3-Mike Bryan (USA) and Jack   6-4 7-6(3)
                       Sock (USA)
       3rd    won      Roman Jebavy (CZE) and        6-3 6-4
                       Andres Molteni (ARG)
       2nd    won      8-Raven Klaasen (RSA) and     6-3 7-6(5)
                       Michael Venus (NZL)
       1st    won      David Marrero (ESP) and       6-3 6-4
                       Marcin Matkowski (POL)
   15  Rohan Bopanna (IND) and Edouard Roger-Vasselin (FRA)
       qtr    lost     5-Juan Sebastian Cabal (COL)  6-3 6-4
                       and Robert Farah (COL)
       3rd    won      Jeremy Chardy (FRA) and       7-6(6) 4-6 6-3
                       Fabrice Martin (FRA)
       2nd    won      Matthew Ebden (AUS) and       6-4 6-4
                       Jackson Withrow (USA)
       1st    won      Marcos Baghdatis (CYP) and    4-6 6-3 6-4
                       Mischa Zverev (GER)
    -  Austin Krajicek (USA) and Tennys Sandgren (USA)
       qtr    lost     7-Lukasz Kubot (POL) and      6-4 6-2
                       Marcelo Melo (BRA)
       3rd    won      Nikola Mektic (CRO) and       6-3 6-4
                       Jurgen Melzer (AUT)
       2nd    won      13-Julio Peralta (CHI) and    6-4 7-6(4)
                       Horacio Zeballos (ARG)
       1st    won      Jonathan Erlich (ISR) and     6-3 6-4
                       Aisam-Ul-Haq Qureshi (PAK)
    4  Jamie Murray (GBR) and Bruno Soares (BRA)
       qtr    lost     Radu Albot (MDA) and Malek    7-5 6-4
                       Jaziri (TUN)
       3rd    won      14-Robin Haase (NED) and      7-6(4) 6-4
                       Matwe Middelkoop (NED)
       2nd    won      Marcus Daniell (NZL) and      6-3 6-4
                       Wesley Koolhof (NED)
       1st    won      Guido Pella (ARG) and Albert  6-2 6-3
                       Ramos-Vinolas (ESP)
 ..................................................
 .. Seeds ..
 Seed  Round  Rslt     Opponent                      Score
    1  Oliver Marach (AUT) and Mate Pavic (CRO)
       1st    lost     Leonardo Mayer (ARG) and      3-6 7-6(5) 7-5
                       Joao Sousa (POR)
    2  Henri Kontinen (FIN) and John Peers (AUS)
       2nd    lost     Jeremy Chardy (FRA) and       7-6(4) 3-6 7-6(3)
                       Fabrice Martin (FRA)
       1st    won      Marcelo Arevalo (ESA) and     5-7 7-6(2) 7-6(5)
                       Miguel Angel Reyes-Varela
                       (MEX)
    3  Mike Bryan (USA) and Jack Sock (USA)
       final  to play  7-Lukasz Kubot (POL) and      (start 16:00)
                       Marcelo Melo (BRA)
       semi   won      5-Juan Sebastian Cabal (COL)  6-2 6-7(1) 6-4
                       and Robert Farah (COL)
       qtr    won      Maximo Gonzalez (ARG) and     6-4 7-6(3)
                       Nicolas Jarry (CHI)
       3rd    won      16-Dominic Inglot (GBR) and   6-2 6-4
                       Franko Skugor (CRO)
       2nd    won      Mackenzie McDonald (USA) and  6-1 7-5
                       Yoshihito Nishioka (JPN)
       1st    won      Daniele Bracciali (ITA) and   6-1 6-1
                       Marco Cecchinato (ITA)
    4  Jamie Murray (GBR) and Bruno Soares (BRA)
       qtr    lost     Radu Albot (MDA) and Malek    7-5 6-4
                       Jaziri (TUN)
       3rd    won      14-Robin Haase (NED) and      7-6(4) 6-4
                       Matwe Middelkoop (NED)
       2nd    won      Marcus Daniell (NZL) and      6-3 6-4
                       Wesley Koolhof (NED)
       1st    won      Guido Pella (ARG) and Albert  6-2 6-3
                       Ramos-Vinolas (ESP)
    5  Juan Sebastian Cabal (COL) and Robert Farah (COL)
       semi   lost     3-Mike Bryan (USA) and Jack   6-2 6-7(1) 6-4
                       Sock (USA)
       qtr    won      15-Rohan Bopanna (IND) and    6-3 6-4
                       Edouard Roger-Vasselin (FRA)
       3rd    won      11-Ivan Dodig (CRO) and       6-2 2-6 6-3
                       Marcel Granollers (ESP)
       2nd    won      Marcelo Demoliner (BRA) and   6-4 7-6(4)
                       Santiago Gonzalez (MEX)
       1st    won      Denis Istomin (UZB) and       6-3 6-2
                       Jeevan Nedunchezhiyan (IND)
    6  Jean-Julien Rojer (AHO) and Horia Tecau (ROU)
       2nd    lost     Radu Albot (MDA) and Malek    3-6 7-6(8) 6-2
                       Jaziri (TUN)
       1st    won      Sander Arends (NED) and       6-3 6-4
                       Antonio Sancic (CRO)
    7  Lukasz Kubot (POL) and Marcelo Melo (BRA)
       final  to play  3-Mike Bryan (USA) and Jack   (start 16:00)
                       Sock (USA)
       semi   won      Radu Albot (MDA) and Malek    7-6(3) 3-6 6-3
                       Jaziri (TUN)
       qtr    won      Austin Krajicek (USA) and     6-4 6-2
                       Tennys Sandgren (USA)
       3rd    won      9-Pierre-Hugues Herbert       7-5 2-6 6-3
                       (FRA) and Nicolas Mahut
                       (FRA)
       2nd    won      Divij Sharan (IND) and Artem  6-3 3-6 6-3
                       Sitak (NZL)
       1st    won      Hans Hach Verdugo (MEX) and   6-3 7-6(2)
                       Andreas Siljestrom (SWE)
    8  Raven Klaasen (RSA) and Michael Venus (NZL)
       2nd    lost     Maximo Gonzalez (ARG) and     6-3 7-6(5)
                       Nicolas Jarry (CHI)
       1st    won      Lukas Lacko (SVK) and John    6-2 6-2
                       Millman (AUS)
    9  Pierre-Hugues Herbert (FRA) and Nicolas Mahut (FRA)
       3rd    lost     7-Lukasz Kubot (POL) and      7-5 2-6 6-3
                       Marcelo Melo (BRA)
       2nd    won      Simone Bolelli (ITA) and      7-5 6-3
                       Fabio Fognini (ITA)
       1st    won      Nicholas Monroe (USA) and     6-3 3-6 7-6(2)
                       John-Patrick Smith (AUS)
   10  Feliciano Lopez (ESP) and Marc Lopez (ESP)
       2nd    lost     Christian Harrison (USA) and  6-2 4-6 6-3
                       Ryan Harrison (USA)
       1st    won      Patrick Kypson (USA) and      4-6 6-2 6-4
                       Danny Thomas (USA)
   11  Ivan Dodig (CRO) and Marcel Granollers (ESP)
       3rd    lost     5-Juan Sebastian Cabal (COL)  6-2 2-6 6-3
                       and Robert Farah (COL)
       2nd    won      Robert Galloway (USA) and     6-4 7-6(1)
                       Nathaniel Lammons (USA)
       1st    won      Romain Arneodo (MON) and      6-3 6-7(4) 6-4
                       Luke Bambridge (GBR)
   12  Ben McLachlan (JPN) and Jan-Lennard Struff (GER)
       1st    lost     Matteo Berrettini (ITA) and   7-6(5) 1-6 6-4
                       Andreas Seppi (ITA)
   13  Julio Peralta (CHI) and Horacio Zeballos (ARG)
       2nd    lost     Austin Krajicek (USA) and     6-4 7-6(4)
                       Tennys Sandgren (USA)
       1st    won      Frederik Nielsen (DEN) and    6-4 6-2
                       Joe Salisbury (GBR)
   14  Robin Haase (NED) and Matwe Middelkoop (NED)
       3rd    lost     4-Jamie Murray (GBR) and      7-6(4) 6-4
                       Bruno Soares (BRA)
       2nd    won      Philipp Petzschner (GER) and  6-3 3-6 6-1
                       Tim Puetz (GER)
       1st    won      Christopher Eubanks (USA)     6-2 4-6 7-6(6)
                       and Donald Young (USA)
   15  Rohan Bopanna (IND) and Edouard Roger-Vasselin (FRA)
       qtr    lost     5-Juan Sebastian Cabal (COL)  6-3 6-4
                       and Robert Farah (COL)
       3rd    won      Jeremy Chardy (FRA) and       7-6(6) 4-6 6-3
                       Fabrice Martin (FRA)
       2nd    won      Matthew Ebden (AUS) and       6-4 6-4
                       Jackson Withrow (USA)
       1st    won      Marcos Baghdatis (CYP) and    4-6 6-3 6-4
                       Mischa Zverev (GER)
   16  Dominic Inglot (GBR) and Franko Skugor (CRO)
       3rd    lost     3-Mike Bryan (USA) and Jack   6-2 6-4
                       Sock (USA)
       2nd    won      Dusan Lajovic (SRB) and       6-7(5) 6-3 6-4
                       Stefanos Tsitsipas (GRE)
       1st    won      Robert Lindstedt (SWE) and    6-4 7-6(9)
                       Rajeev Ram (USA)
 (Note : all times are GMT)
0 : 0
  • narrow-browser-and-phone
  • medium-browser-and-portrait-tablet
  • landscape-tablet
  • medium-wide-browser
  • wide-browser-and-larger
  • medium-browser-and-landscape-tablet
  • medium-wide-browser-and-larger
  • above-phone
  • portrait-tablet-and-above
  • above-portrait-tablet
  • landscape-tablet-and-above
  • landscape-tablet-and-medium-wide-browser
  • portrait-tablet-and-below
  • landscape-tablet-and-below