September 6, 2019 / 6:00 PM / 16 days ago

UPDATE 2-Grand Slam, US Open Men's Doubles Final Rounds and Seeds Progress

Sep 7 (OPTA) - Final Rounds and Seeds Progress from the Grand Slam, US Open Men's Doubles matches on Friday

 .. Final Rounds ..
 Seed  Round  Rslt     Opponent                      Score
    1  Juan Sebastian Cabal (COL) and Robert Farah (COL)
       final  won      8-Marcel Granollers (ESP)     6-4 7-5
                       and Horacio Zeballos (ARG)
       semi   won      15-Jamie Murray (GBR) and     7-6(5) 7-6(8)
                       Neal Skupski (GBR)
       qtr    won      Luke Bambridge (GBR) and Ben  6-4 6-4
                       McLachlan (JPN)
       3rd    won      13-Robin Haase (NED) and      6-4 6-4
                       Wesley Koolhof (NED)
       2nd    won      Brendan Evans (USA) and       5-7 6-4 6-3
                       Cameron Norrie (GBR)
       1st    won      Pablo Cuevas (URU) and Steve  6-2 6-3
                       Johnson (USA)
    8  Marcel Granollers (ESP) and Horacio Zeballos (ARG)
       final  lost     1-Juan Sebastian Cabal (COL)  6-4 7-5
                       and Robert Farah (COL)
       semi   won      12-Kevin Krawietz (GER) and   7-6(2) 7-6(5)
                       Andreas Mies (GER)
       qtr    won      16-Oliver Marach (AUT) and    7-6(4) 6-4
                       Jurgen Melzer (AUT)
       3rd    won      10-Rajeev Ram (USA) and Joe   6-3 5-7 7-6(2)
                       Salisbury (GBR)
       2nd    won      Evan King (USA) and Hunter    6-4 6-2
                       Reese (USA)
       1st    won      Sander Gille (BEL) and Joran  7-6(2) 7-5
                       Vliegen (BEL)
   15  Jamie Murray (GBR) and Neal Skupski (GBR)
       semi   lost     1-Juan Sebastian Cabal (COL)  7-6(5) 7-6(8)
                       and Robert Farah (COL)
       qtr    won      Jack Sock (USA) and Jackson   4-6 6-1 7-6(4)
                       Withrow (USA)
       3rd    won      Rohan Bopanna (IND) and       6-3 6-4
                       Denis Shapovalov (CAN)
       2nd    won      Ricardas Berankis (LTU) and   6-3 6-4
                       Juan Ignacio Londero (ARG)
       1st    won      Robert Galloway (USA) and     6-3 6-2
                       Nathaniel Lammons (USA)
   12  Kevin Krawietz (GER) and Andreas Mies (GER)
       semi   lost     8-Marcel Granollers (ESP)     7-6(2) 7-6(5)
                       and Horacio Zeballos (ARG)
       qtr    won      Leonardo Mayer (ARG) and      7-6(4) 6-4
                       Joao Sousa (POR)
       3rd    won      Marcelo Arevalo (ESA) and     3-6 6-3 6-4
                       Jonny OMara (GBR)
       2nd    won      Martin Damm (CZE) and Toby    6-2 7-5
                       Alex Kodat
       1st    won      Marcelo Demoliner (BRA) and   6-4 7-5
                       Dominic Inglot (GBR)
    -  Leonardo Mayer (ARG) and Joao Sousa (POR)
       qtr    lost     12-Kevin Krawietz (GER) and   7-6(4) 6-4
                       Andreas Mies (GER)
       3rd    won      2-Lukasz Kubot (POL) and      7-6(2) 6-3
                       Marcelo Melo (BRA)
       2nd    won      14-Henri Kontinen (FIN) and   3-6 6-3 7-6(4)
                       John Peers (AUS)
       1st    won      Andres Molteni (ARG) and      6-2 6-4
                       Igor Zelenay (SVK)
    -  Jack Sock (USA) and Jackson Withrow (USA)
       qtr    lost     15-Jamie Murray (GBR) and     4-6 6-1 7-6(4)
                       Neal Skupski (GBR)
       3rd    won      7-Bob Bryan (USA) and Mike    6-4 7-5
                       Bryan (USA)
       2nd    won      Austin Krajicek (USA) and     7-6(4) 2-6 6-3
                       Edouard Roger-Vasselin (FRA)
       1st    won      11-Ivan Dodig (CRO) and       6-4 7-6(2)
                       Filip Polasek (SVK)
    -  Luke Bambridge (GBR) and Ben McLachlan (JPN)
       qtr    lost     1-Juan Sebastian Cabal (COL)  6-4 6-4
                       and Robert Farah (COL)
       3rd    won      Jeremy Chardy (FRA) and       6-3 7-6(4)
                       Fabrice Martin (FRA)
       2nd    won      9-Nikola Mektic (CRO) and     6-3 6-7(4) 6-3
                       Franko Skugor (CRO)
       1st    won      Thai-Son Kwiatkowski (USA)    4-6 6-1 7-6(4)
                       and Noah Rubin (USA)
   16  Oliver Marach (AUT) and Jurgen Melzer (AUT)
       qtr    lost     8-Marcel Granollers (ESP)     7-6(4) 6-4
                       and Horacio Zeballos (ARG)
       3rd    won      Miomir Kecmanovic (SRB) and   6-0 6-3
                       Casper Ruud (NOR)
       2nd    won      Marius Copil (ROU) and Nick   (Walkover)
                       Kyrgios (AUS)
       1st    won      Mikhail Kukushkin (KAZ) and   6-7(5) 6-4 6-4
                       Andrey Rublev (RUS)
 ..................................................
 .. Seeds ..
 Seed  Round  Rslt     Opponent                      Score
    1  Juan Sebastian Cabal (COL) and Robert Farah (COL)
       final  won      8-Marcel Granollers (ESP)     6-4 7-5
                       and Horacio Zeballos (ARG)
       semi   won      15-Jamie Murray (GBR) and     7-6(5) 7-6(8)
                       Neal Skupski (GBR)
       qtr    won      Luke Bambridge (GBR) and Ben  6-4 6-4
                       McLachlan (JPN)
       3rd    won      13-Robin Haase (NED) and      6-4 6-4
                       Wesley Koolhof (NED)
       2nd    won      Brendan Evans (USA) and       5-7 6-4 6-3
                       Cameron Norrie (GBR)
       1st    won      Pablo Cuevas (URU) and Steve  6-2 6-3
                       Johnson (USA)
    2  Lukasz Kubot (POL) and Marcelo Melo (BRA)
       3rd    lost     Leonardo Mayer (ARG) and      7-6(2) 6-3
                       Joao Sousa (POR)
       2nd    won      Jozef Kovalik (SVK) and       6-3 6-4
                       Albert Ramos-Vinolas (ESP)
       1st    won      Denys Molchanov (UKR) and     6-2 6-4
                       Artem Sitak (NZL)
    3  Raven Klaasen (RSA) and Michael Venus (NZL)
       2nd    lost     Miomir Kecmanovic (SRB) and   6-4 0-6 6-4
                       Casper Ruud (NOR)
       1st    won      Adrian Mannarino (FRA) and    6-2 6-1
                       Gilles Simon (FRA)
    4  Pierre-Hugues Herbert (FRA) and Nicolas Mahut (FRA)
       1st    lost     Rohan Bopanna (IND) and       6-3 6-1
                       Denis Shapovalov (CAN)
    5  Jean-Julien Rojer (AHO) and Horia Tecau (ROU)
       1st    lost     Jeremy Chardy (FRA) and       7-6(2) 6-1
                       Fabrice Martin (FRA)
    6  Mate Pavic (CRO) and Bruno Soares (BRA)
       2nd    lost     Marcelo Arevalo (ESA) and     7-6(5) 6-4
                       Jonny OMara (GBR)
       1st    won      Christian Garin (CHI) and     3-6 7-5 6-0
                       Nicolas Jarry (CHI)
    7  Bob Bryan (USA) and Mike Bryan (USA)
       3rd    lost     Jack Sock (USA) and Jackson   6-4 7-5
                       Withrow (USA)
       2nd    won      Roberto Carballes Baena       4-6 7-5 6-3
                       (ESP) and Federico Delbonis
                       (ARG)
       1st    won      Hubert Hurkacz (POL) and      6-3 7-6(4)
                       Vasek Pospisil (CAN)
    8  Marcel Granollers (ESP) and Horacio Zeballos (ARG)
       final  lost     1-Juan Sebastian Cabal (COL)  6-4 7-5
                       and Robert Farah (COL)
       semi   won      12-Kevin Krawietz (GER) and   7-6(2) 7-6(5)
                       Andreas Mies (GER)
       qtr    won      16-Oliver Marach (AUT) and    7-6(4) 6-4
                       Jurgen Melzer (AUT)
       3rd    won      10-Rajeev Ram (USA) and Joe   6-3 5-7 7-6(2)
                       Salisbury (GBR)
       2nd    won      Evan King (USA) and Hunter    6-4 6-2
                       Reese (USA)
       1st    won      Sander Gille (BEL) and Joran  7-6(2) 7-5
                       Vliegen (BEL)
    9  Nikola Mektic (CRO) and Franko Skugor (CRO)
       2nd    lost     Luke Bambridge (GBR) and Ben  6-3 6-7(4) 6-3
                       McLachlan (JPN)
       1st    won      John-Patrick Smith (AUS) and  5-7 6-3 6-4
                       Jordan Thompson (AUS)
   10  Rajeev Ram (USA) and Joe Salisbury (GBR)
       3rd    lost     8-Marcel Granollers (ESP)     6-3 5-7 7-6(2)
                       and Horacio Zeballos (ARG)
       2nd    won      Alex De Minaur (AUS) and      6-4 7-5
                       Matt Reid (AUS)
       1st    won      Ryan Harrison (USA) and Sam   6-4 6-2
                       Querrey (USA)
   11  Ivan Dodig (CRO) and Filip Polasek (SVK)
       1st    lost     Jack Sock (USA) and Jackson   6-4 7-6(2)
                       Withrow (USA)
   12  Kevin Krawietz (GER) and Andreas Mies (GER)
       semi   lost     8-Marcel Granollers (ESP)     7-6(2) 7-6(5)
                       and Horacio Zeballos (ARG)
       qtr    won      Leonardo Mayer (ARG) and      7-6(4) 6-4
                       Joao Sousa (POR)
       3rd    won      Marcelo Arevalo (ESA) and     3-6 6-3 6-4
                       Jonny OMara (GBR)
       2nd    won      Martin Damm (CZE) and Toby    6-2 7-5
                       Alex Kodat
       1st    won      Marcelo Demoliner (BRA) and   6-4 7-5
                       Dominic Inglot (GBR)
   13  Robin Haase (NED) and Wesley Koolhof (NED)
       3rd    lost     1-Juan Sebastian Cabal (COL)  6-4 6-4
                       and Robert Farah (COL)
       2nd    won      Pablo Carreno Busta (ESP)     7-6(7) 6-3
                       and Feliciano Lopez (ESP)
       1st    won      Roman Jebavy (CZE) and Matwe  6-4 6-4
                       Middelkoop (NED)
   14  Henri Kontinen (FIN) and John Peers (AUS)
       2nd    lost     Leonardo Mayer (ARG) and      3-6 6-3 7-6(4)
                       Joao Sousa (POR)
       1st    won      Santiago Gonzalez (MEX) and   5-7 7-6(4) 6-3
                       Aisam-Ul-Haq Qureshi (PAK)
   15  Jamie Murray (GBR) and Neal Skupski (GBR)
       semi   lost     1-Juan Sebastian Cabal (COL)  7-6(5) 7-6(8)
                       and Robert Farah (COL)
       qtr    won      Jack Sock (USA) and Jackson   4-6 6-1 7-6(4)
                       Withrow (USA)
       3rd    won      Rohan Bopanna (IND) and       6-3 6-4
                       Denis Shapovalov (CAN)
       2nd    won      Ricardas Berankis (LTU) and   6-3 6-4
                       Juan Ignacio Londero (ARG)
       1st    won      Robert Galloway (USA) and     6-3 6-2
                       Nathaniel Lammons (USA)
   16  Oliver Marach (AUT) and Jurgen Melzer (AUT)
       qtr    lost     8-Marcel Granollers (ESP)     7-6(4) 6-4
                       and Horacio Zeballos (ARG)
       3rd    won      Miomir Kecmanovic (SRB) and   6-0 6-3
                       Casper Ruud (NOR)
 (Note : all times are GMT)
0 : 0
  • narrow-browser-and-phone
  • medium-browser-and-portrait-tablet
  • landscape-tablet
  • medium-wide-browser
  • wide-browser-and-larger
  • medium-browser-and-landscape-tablet
  • medium-wide-browser-and-larger
  • above-phone
  • portrait-tablet-and-above
  • above-portrait-tablet
  • landscape-tablet-and-above
  • landscape-tablet-and-medium-wide-browser
  • portrait-tablet-and-below
  • landscape-tablet-and-below