September 8, 2019 / 6:49 PM / 3 months ago

UPDATE 2-Grand Slam, US Open Women's Doubles Final Rounds and Seeds Progress

Sep 9 (OPTA) - Final Rounds and Seeds Progress from the Grand Slam, US Open Women's Doubles matches on Sunday

 .. Final Rounds ..
 Seed  Round  Rslt     Opponent                      Score
    4  Elise Mertens (BEL) and Aryna Sabalenka (BLR)
       final  won      8-Victoria Azarenka (BLR)     7-5 7-5
                       and Ashleigh Barty (AUS)
       semi   won      Caroline Dolehide (USA) and   4-6 6-3 6-4
                       Vania King (USA)
       qtr    won      12-Yingying Duan (CHN) and    6-4 6-3
                       Saisai Zheng (CHN)
       3rd    won      Viktorija Golubic (SUI) and   6-3 7-5
                       Sara Sorribes Tormo (ESP)
       2nd    won      Karolina Muchova (CZE) and    7-6(1) 6-3
                       Jil Teichmann (SUI)
       1st    won      Anna Blinkova (RUS) and       6-3 6-4
                       Yafan Wang (CHN)
    8  Victoria Azarenka (BLR) and Ashleigh Barty (AUS)
       final  lost     4-Elise Mertens (BEL) and     7-5 7-5
                       Aryna Sabalenka (BLR)
       semi   won      Viktoria Kuzmova (SVK) and    6-0 6-1
                       Aliaksandra Sasnovich (BLR)
       qtr    won      1-Timea Babos (HUN) and       2-6 7-5 6-1
                       Kristina Mladenovic (FRA)
       3rd    won      Cori Gauff (USA) and          6-0 6-1
                       Catherine McNally (USA)
       2nd    won      Nadiia Kichenok (UKR) and     6-3 3-6 7-6(10)
                       Abigail Spears (USA)
       1st    won      Margarita Gasparyan (RUS)     4-6 6-1 6-1
                       and Monica Niculescu (ROU)
    -  Caroline Dolehide (USA) and Vania King (USA)
       semi   lost     4-Elise Mertens (BEL) and     4-6 6-3 6-4
                       Aryna Sabalenka (BLR)
       qtr    won      14-Lyudmyla Kichenok (UKR)    7-6(2) 6-4
                       and Jelena Ostapenko (LAT)
       3rd    won      Alexa Guarachi (CHI) and      6-3 7-6(4)
                       Bernarda Pera (USA)
       2nd    won      Ons Jabeur (TUN) and Fanny    6-4 7-5
                       Stollar (HUN)
       1st    won      Desirae Krawczyk (USA) and    5-7 6-4 6-2
                       Jessica Pegula (USA)
    -  Viktoria Kuzmova (SVK) and Aliaksandra Sasnovich (BLR)
       semi   lost     8-Victoria Azarenka (BLR)     6-0 6-1
                       and Ashleigh Barty (AUS)
       qtr    won      3-Gabriela Dabrowski (CAN)    2-6 6-3 6-3
                       and Yi-Fan Xu (CHN)
       3rd    won      Danielle Collins (USA) and    7-6(4) 5-7 7-5
                       Ellen Perez (AUS)
       2nd    won      Whitney Osuigwe (USA) and     6-4 6-2
                       Taylor Townsend (USA)
       1st    won      11-Kirsten Flipkens (BEL)     6-0 6-4
                       and Johanna Larsson (SWE)
   12  Yingying Duan (CHN) and Saisai Zheng (CHN)
       qtr    lost     4-Elise Mertens (BEL) and     6-4 6-3
                       Aryna Sabalenka (BLR)
       3rd    won      Anastasia Pavlyuchenkova      6-4 6-3
                       (RUS) and Anastasija
                       Sevastova (LAT)
       2nd    won      Dalila Jakupovic (SLO) and    3-6 6-4 6-1
                       Sabrina Santamaria (USA)
       1st    won      Lara Arruabarrena (ESP) and   6-4 6-1
                       Kaitlyn Christian (USA)
    1  Timea Babos (HUN) and Kristina Mladenovic (FRA)
       qtr    lost     8-Victoria Azarenka (BLR)     2-6 7-5 6-1
                       and Ashleigh Barty (AUS)
       3rd    won      Anna Kalinskaya (RUS) and     6-3 6-2
                       Yulia Putintseva (KAZ)
       2nd    won      Ekaterina Alexandrova (RUS)   6-1 6-4
                       and Oksana Kalashnikova
                       (GEO)
       1st    won      Jessica Moore (AUS) and       6-3 6-2
                       Giuliana Olmos (MEX)
    3  Gabriela Dabrowski (CAN) and Yi-Fan Xu (CHN)
       qtr    lost     Viktoria Kuzmova (SVK) and    2-6 6-3 6-3
                       Aliaksandra Sasnovich (BLR)
       3rd    won      Anna-Lena Friedsam (GER) and  6-3 0-6 6-2
                       Laura Siegemund (GER)
       2nd    won      Kristie Ahn (USA) and         4-6 6-1 6-1
                       Christina McHale (USA)
       1st    won      Lidziya Marozava (BLR) and    7-5 6-4
                       Katarina Srebotnik (SLO)
   14  Lyudmyla Kichenok (UKR) and Jelena Ostapenko (LAT)
       qtr    lost     Caroline Dolehide (USA) and   7-6(2) 6-4
                       Vania King (USA)
       3rd    won      2-Su-Wei Hsieh (TPE) and      6-4 6-3
                       Barbora Strycova (CZE)
       2nd    won      Raluca Olaru (ROU) and        6-3 6-4
                       Zhaoxuan Yang (CHN)
       1st    won      Kateryna Kozlova (UKR) and    6-4 7-6(8)
                       Anastasia Potapova (RUS)
 ..................................................
 .. Seeds ..
 Seed  Round  Rslt     Opponent                      Score
    1  Timea Babos (HUN) and Kristina Mladenovic (FRA)
       qtr    lost     8-Victoria Azarenka (BLR)     2-6 7-5 6-1
                       and Ashleigh Barty (AUS)
       3rd    won      Anna Kalinskaya (RUS) and     6-3 6-2
                       Yulia Putintseva (KAZ)
       2nd    won      Ekaterina Alexandrova (RUS)   6-1 6-4
                       and Oksana Kalashnikova
                       (GEO)
       1st    won      Jessica Moore (AUS) and       6-3 6-2
                       Giuliana Olmos (MEX)
    2  Su-Wei Hsieh (TPE) and Barbora Strycova (CZE)
       3rd    lost     14-Lyudmyla Kichenok (UKR)    6-4 6-3
                       and Jelena Ostapenko (LAT)
       2nd    won      Magda Linette (POL) and Iga   6-4 7-6(4)
                       Swiatek (POL)
       1st    won      Lauren Davis (USA) and Maria  6-4 6-1
                       Sanchez (USA)
    3  Gabriela Dabrowski (CAN) and Yi-Fan Xu (CHN)
       qtr    lost     Viktoria Kuzmova (SVK) and    2-6 6-3 6-3
                       Aliaksandra Sasnovich (BLR)
       3rd    won      Anna-Lena Friedsam (GER) and  6-3 0-6 6-2
                       Laura Siegemund (GER)
       2nd    won      Kristie Ahn (USA) and         4-6 6-1 6-1
                       Christina McHale (USA)
       1st    won      Lidziya Marozava (BLR) and    7-5 6-4
                       Katarina Srebotnik (SLO)
    4  Elise Mertens (BEL) and Aryna Sabalenka (BLR)
       final  won      8-Victoria Azarenka (BLR)     7-5 7-5
                       and Ashleigh Barty (AUS)
       semi   won      Caroline Dolehide (USA) and   4-6 6-3 6-4
                       Vania King (USA)
       qtr    won      12-Yingying Duan (CHN) and    6-4 6-3
                       Saisai Zheng (CHN)
       3rd    won      Viktorija Golubic (SUI) and   6-3 7-5
                       Sara Sorribes Tormo (ESP)
       2nd    won      Karolina Muchova (CZE) and    7-6(1) 6-3
                       Jil Teichmann (SUI)
       1st    won      Anna Blinkova (RUS) and       6-3 6-4
                       Yafan Wang (CHN)
    5  Anna-Lena Groenefeld (GER) and Demi Schuurs (NED)
       2nd    lost     Alexa Guarachi (CHI) and      7-6(3) 6-2
                       Bernarda Pera (USA)
       1st    won      Alize Cornet (FRA) and Fiona  6-3 6-1
                       Ferro (FRA)
    6  Samantha Stosur (AUS) and Shuai Zhang (CHN)
       1st    lost     Danielle Collins (USA) and    1-6 6-4 6-4
                       Ellen Perez (AUS)
    7  Hao-Ching Chan (TPE) and Latisha Chan (TPE)
       2nd    lost     Anastasia Pavlyuchenkova      3-6 6-0 6-3
                       (RUS) and Anastasija
                       Sevastova (LAT)
       1st    won      Sofia Kenin (USA) and         6-0 6-2
                       Tatjana Maria (GER)
    8  Victoria Azarenka (BLR) and Ashleigh Barty (AUS)
       final  lost     4-Elise Mertens (BEL) and     7-5 7-5
                       Aryna Sabalenka (BLR)
       semi   won      Viktoria Kuzmova (SVK) and    6-0 6-1
                       Aliaksandra Sasnovich (BLR)
       qtr    won      1-Timea Babos (HUN) and       2-6 7-5 6-1
                       Kristina Mladenovic (FRA)
       3rd    won      Cori Gauff (USA) and          6-0 6-1
                       Catherine McNally (USA)
       2nd    won      Nadiia Kichenok (UKR) and     6-3 3-6 7-6(10)
                       Abigail Spears (USA)
       1st    won      Margarita Gasparyan (RUS)     4-6 6-1 6-1
                       and Monica Niculescu (ROU)
    9  Nicole Melichar (USA) and Kveta Peschke (CZE)
       2nd    lost     Cori Gauff (USA) and          6-3 7-6(7) 0-0
                       Catherine McNally (USA)
       1st    won      Nao Hibino (JPN) and Miyu     7-6(4) 6-4
                       Kato (JPN)
   10  Lucie Hradecka (CZE) and Andreja Klepac (SLO)
       1st    lost     Ons Jabeur (TUN) and Fanny    7-5 6-3
                       Stollar (HUN)
   11  Kirsten Flipkens (BEL) and Johanna Larsson (SWE)
       1st    lost     Viktoria Kuzmova (SVK) and    6-0 6-4
                       Aliaksandra Sasnovich (BLR)
   12  Yingying Duan (CHN) and Saisai Zheng (CHN)
       qtr    lost     4-Elise Mertens (BEL) and     6-4 6-3
                       Aryna Sabalenka (BLR)
       3rd    won      Anastasia Pavlyuchenkova      6-4 6-3
                       (RUS) and Anastasija
                       Sevastova (LAT)
       2nd    won      Dalila Jakupovic (SLO) and    3-6 6-4 6-1
                       Sabrina Santamaria (USA)
       1st    won      Lara Arruabarrena (ESP) and   6-4 6-1
                       Kaitlyn Christian (USA)
   13  Darija Jurak (CRO) and Maria Jose Martinez Sanchez (ESP)
       1st    lost     Shuai Peng (CHN) and Alicja   6-1 6-4
                       Rosolska (POL)
   14  Lyudmyla Kichenok (UKR) and Jelena Ostapenko (LAT)
       qtr    lost     Caroline Dolehide (USA) and   7-6(2) 6-4
                       Vania King (USA)
       3rd    won      2-Su-Wei Hsieh (TPE) and      6-4 6-3
                       Barbora Strycova (CZE)
       2nd    won      Raluca Olaru (ROU) and        6-3 6-4
                       Zhaoxuan Yang (CHN)
       1st    won      Kateryna Kozlova (UKR) and    6-4 7-6(8)
                       Anastasia Potapova (RUS)
   15  Veronika Kudermetova (RUS) and Galina Voskoboeva (KAZ)
       1st    lost     Anna-Lena Friedsam (GER) and  6-4 6-4
                       Laura Siegemund (GER)
   16  Raquel Atawo (USA) and Asia Muhammad (USA)
       1st    lost     Daria Kasatkina (RUS) and     6-3 4-6 6-2
                       Anett Kontaveit (EST)
0 : 0
  • narrow-browser-and-phone
  • medium-browser-and-portrait-tablet
  • landscape-tablet
  • medium-wide-browser
  • wide-browser-and-larger
  • medium-browser-and-landscape-tablet
  • medium-wide-browser-and-larger
  • above-phone
  • portrait-tablet-and-above
  • above-portrait-tablet
  • landscape-tablet-and-above
  • landscape-tablet-and-medium-wide-browser
  • portrait-tablet-and-below
  • landscape-tablet-and-below