September 7, 2018 / 1:57 AM / 2 months ago

UPDATE 3-Grand Slam, US Open Women's Doubles Final Rounds and Seeds Progress

Sep 8 (OPTA) - Final Rounds and Seeds Progress from the Grand Slam, US Open Women's Doubles matches on Friday

 .. Final Rounds ..
 Seed  Round  Rslt     Opponent                      Score
   13  Ashleigh Barty (AUS) and Coco Vandeweghe (USA)
       semi   won      1-Barbora Krejcikova (CZE)    6-4 7-6(6)
                       and Katerina Siniakova (CZE)
       qtr    won      Dalila Jakupovic (SLO) and    6-2 6-3
                       Irina Khromacheva (RUS)
       3rd    won      3-Andrea Sestini Hlavackova   6-3 6-3
                       (CZE) and Barbora Strycova
                       (CZE)
       2nd    won      Monique Adamczak (AUS) and    6-2 7-5
                       Desirae Krawczyk (USA)
       1st    won      Qiang Wang (CHN) and Yafan    6-3 6-0
                       Wang (CHN)
    1  Barbora Krejcikova (CZE) and Katerina Siniakova (CZE)
       semi   lost     13-Ashleigh Barty (AUS) and   6-4 7-6(6)
                       Coco Vandeweghe (USA)
       qtr    won      7-Elise Mertens (BEL) and     2-6 7-6(7) 6-3
                       Demi Schuurs (NED)
       3rd    won      Lyudmyla Kichenok (UKR) and   6-3 6-2
                       Laura Siegemund (GER)
       2nd    won      Bethanie Mattek-Sands (USA)   6-4 6-3
                       and Lucie Safarova (CZE)
       1st    won      Kateryna Bondarenko (UKR)     7-6(4) 6-1
                       and Aleksandra Krunic (SRB)
    2  Timea Babos (HUN) and Kristina Mladenovic (FRA)
       semi   won      Samantha Stosur (AUS) and     6-4 7-6(4)
                       Shuai Zhang (CHN)
       qtr    won      6-Lucie Hradecka (CZE) and    7-6(5) 6-2
                       Ekaterina Makarova (RUS)
       3rd    won      14-Raquel Atawo (USA) and     6-3 6-4
                       Anna-Lena Groenefeld (GER)
       2nd    won      Nicole Gibbs (USA) and        6-0 6-2
                       Sabrina Santamaria (USA)
       1st    won      Kirsten Flipkens (BEL) and    6-4 7-5
                       Alison Van Uytvanck (BEL)
    -  Samantha Stosur (AUS) and Shuai Zhang (CHN)
       semi   lost     2-Timea Babos (HUN) and       6-4 7-6(4)
                       Kristina Mladenovic (FRA)
       qtr    won      Anastasia Pavlyuchenkova      6-2 6-3
                       (RUS) and Anastasija
                       Sevastova (LAT)
       3rd    won      Timea Bacsinszky (SUI) and    6-3 6-3
                       Vera Zvonareva (RUS)
       2nd    won      4-Gabriela Dabrowski (CAN)    6-2 7-6(2)
                       and Yi-Fan Xu (CHN)
       1st    won      Eri Hozumi (JPN) and          6-2 4-6 6-2
                       Veronika Kudermetova (RUS)
    -  Dalila Jakupovic (SLO) and Irina Khromacheva (RUS)
       qtr    lost     13-Ashleigh Barty (AUS) and   6-2 6-3
                       Coco Vandeweghe (USA)
       3rd    won      Nao Hibino (JPN) and Oksana   6-4 6-1
                       Kalashnikova (GEO)
       2nd    won      Jennifer Brady (USA) and      7-5 6-4
                       Asia Muhammad (USA)
       1st    won      Anabel Medina Garrigues       6-4 6-0
                       (ESP) and Arantxa Parra
                       Santonja (ESP)
    7  Elise Mertens (BEL) and Demi Schuurs (NED)
       qtr    lost     1-Barbora Krejcikova (CZE)    2-6 7-6(7) 6-3
                       and Katerina Siniakova (CZE)
       3rd    won      Su-Wei Hsieh (TPE) and Aryna  7-5 6-4
                       Sabalenka (BLR)
       2nd    won      Vitalia Diatchenko (RUS) and  6-4 6-0
                       Margarita Gasparyan (RUS)
       1st    won      Daria Gavrilova (AUS) and     6-3 5-7 6-2
                       Petra Martic (CRO)
    6  Lucie Hradecka (CZE) and Ekaterina Makarova (RUS)
       qtr    lost     2-Timea Babos (HUN) and       7-6(5) 6-2
                       Kristina Mladenovic (FRA)
       3rd    won      Magda Linette (POL) and Ajla  6-4 6-4
                       Tomljanovic (AUS)
       2nd    won      Shuko Aoyama (JPN) and        3-6 6-4 7-5
                       Ying-Ying Duan (CHN)
       1st    won      Kaitlyn Christian (USA) and   6-2 6-3
                       Rebecca Peterson (SWE)
    -  Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) and Anastasija Sevastova (LAT)
       qtr    lost     Samantha Stosur (AUS) and     6-2 6-3
                       Shuai Zhang (CHN)
       3rd    won      Caroline Dolehide (USA) and   6-4 6-3
                       Christina McHale (USA)
       2nd    won      Viktoria Kuzmova (SVK) and    4-6 7-6(1) 7-6(4)
                       Magdalena Rybarikova (SVK)
       1st    won      5-Andreja Klepac (SLO) and    6-3 7-5
                       Maria Sanchez (USA)
 ..................................................
 .. Seeds ..
 Seed  Round  Rslt     Opponent                      Score
    1  Barbora Krejcikova (CZE) and Katerina Siniakova (CZE)
       semi   lost     13-Ashleigh Barty (AUS) and   6-4 7-6(6)
                       Coco Vandeweghe (USA)
       qtr    won      7-Elise Mertens (BEL) and     2-6 7-6(7) 6-3
                       Demi Schuurs (NED)
       3rd    won      Lyudmyla Kichenok (UKR) and   6-3 6-2
                       Laura Siegemund (GER)
    2  Timea Babos (HUN) and Kristina Mladenovic (FRA)
       final  to play  13-Ashleigh Barty (AUS) and   (start 17:00)
                       Coco Vandeweghe (USA)
       semi   won      Samantha Stosur (AUS) and     6-4 7-6(4)
                       Shuai Zhang (CHN)
       qtr    won      6-Lucie Hradecka (CZE) and    7-6(5) 6-2
                       Ekaterina Makarova (RUS)
       3rd    won      14-Raquel Atawo (USA) and     6-3 6-4
                       Anna-Lena Groenefeld (GER)
       2nd    won      Nicole Gibbs (USA) and        6-0 6-2
                       Sabrina Santamaria (USA)
       1st    won      Kirsten Flipkens (BEL) and    6-4 7-5
                       Alison Van Uytvanck (BEL)
    3  Andrea Sestini Hlavackova (CZE) and Barbora Strycova (CZE)
       3rd    lost     13-Ashleigh Barty (AUS) and   6-3 6-3
                       Coco Vandeweghe (USA)
       2nd    won      Xinyun Han (CHN) and Raluca   6-1 7-6(5)
                       Olaru (ROU)
       1st    won      Allie Kiick (USA) and Jamie   6-1 7-5
                       Loeb (USA)
    4  Gabriela Dabrowski (CAN) and Yi-Fan Xu (CHN)
       2nd    lost     Samantha Stosur (AUS) and     6-2 7-6(2)
                       Shuai Zhang (CHN)
       1st    won      Lara Arruabarrena (ESP) and   6-2 6-7(5) 6-1
                       Renata Voracova (CZE)
    5  Andreja Klepac (SLO) and Maria Sanchez (USA)
       1st    lost     Anastasia Pavlyuchenkova      6-3 7-5
                       (RUS) and Anastasija
                       Sevastova (LAT)
    6  Lucie Hradecka (CZE) and Ekaterina Makarova (RUS)
       qtr    lost     2-Timea Babos (HUN) and       7-6(5) 6-2
                       Kristina Mladenovic (FRA)
       3rd    won      Magda Linette (POL) and Ajla  6-4 6-4
                       Tomljanovic (AUS)
       2nd    won      Shuko Aoyama (JPN) and        3-6 6-4 7-5
                       Ying-Ying Duan (CHN)
       1st    won      Kaitlyn Christian (USA) and   6-2 6-3
                       Rebecca Peterson (SWE)
    7  Elise Mertens (BEL) and Demi Schuurs (NED)
       qtr    lost     1-Barbora Krejcikova (CZE)    2-6 7-6(7) 6-3
                       and Katerina Siniakova (CZE)
       3rd    won      Su-Wei Hsieh (TPE) and Aryna  7-5 6-4
                       Sabalenka (BLR)
       2nd    won      Vitalia Diatchenko (RUS) and  6-4 6-0
                       Margarita Gasparyan (RUS)
       1st    won      Daria Gavrilova (AUS) and     6-3 5-7 6-2
                       Petra Martic (CRO)
    8  Nicole Melichar (USA) and Kveta Peschke (CZE)
       1st    lost     Jennifer Brady (USA) and      6-7(5) 6-3 7-5
                       Asia Muhammad (USA)
    9  Kiki Bertens (NED) and Johanna Larsson (SWE)
       2nd    lost     Nao Hibino (JPN) and Oksana   7-6(3) 6-4
                       Kalashnikova (GEO)
       1st    won      Kaia Kanepi (EST) and Andrea  6-2 6-4
                       Petkovic (GER)
   10  Hao-Ching Chan (TPE) and Zhaoxuan Yang (CHN)
       2nd    lost     Caroline Dolehide (USA) and   5-7 6-2 7-6(5)
                       Christina McHale (USA)
       1st    won      Alison Riske (USA) and        7-6 6-2
                       Taylor Townsend (USA)
   11  Vania King (USA) and Katarina Srebotnik (SLO)
       1st    lost     Nina Stojanovic (SRB) and     6-7(8) 6-4 6-2
                       Fanny Stollar (HUN)
   12  Alicja Rosolska (POL) and Abigail Spears (USA)
       1st    lost     Lesley Kerkhove (NED) and     6-4 6-4
                       Lidziya Marozava (BLR)
   13  Ashleigh Barty (AUS) and Coco Vandeweghe (USA)
       final  to play  2-Timea Babos (HUN) and       (start 17:00)
                       Kristina Mladenovic (FRA)
       semi   won      1-Barbora Krejcikova (CZE)    6-4 7-6(6)
                       and Katerina Siniakova (CZE)
       qtr    won      Dalila Jakupovic (SLO) and    6-2 6-3
                       Irina Khromacheva (RUS)
       3rd    won      3-Andrea Sestini Hlavackova   6-3 6-3
                       (CZE) and Barbora Strycova
                       (CZE)
       2nd    won      Monique Adamczak (AUS) and    6-2 7-5
                       Desirae Krawczyk (USA)
       1st    won      Qiang Wang (CHN) and Yafan    6-3 6-0
                       Wang (CHN)
   14  Raquel Atawo (USA) and Anna-Lena Groenefeld (GER)
       3rd    lost     2-Timea Babos (HUN) and       6-3 6-4
                       Kristina Mladenovic (FRA)
       2nd    won      Victoria Azarenka (BLR) and   4-1 (Retired)
                       Latisha Chan (TPE)
       1st    won      Michaella Krajicek (NED) and  7-6(3) 6-4
                       Pauline Parmentier (FRA)
   15  Irina-Camelia Begu (ROU) and Monica Niculescu (ROU)
       2nd    lost     Lyudmyla Kichenok (UKR) and   3-6 6-3 6-2
                       Laura Siegemund (GER)
       1st    won      Natela Dzalamidze (RUS) and   6-3 7-6(5)
                       Jelena Ostapenko (LAT)
   16  Miyu Kato (JPN) and Makoto Ninomiya (JPN)
       1st    lost     Naomi Broady (GBR) and        6-3 6-4
                       Danielle Collins (USA)
 (Note : all times are GMT)
0 : 0
  • narrow-browser-and-phone
  • medium-browser-and-portrait-tablet
  • landscape-tablet
  • medium-wide-browser
  • wide-browser-and-larger
  • medium-browser-and-landscape-tablet
  • medium-wide-browser-and-larger
  • above-phone
  • portrait-tablet-and-above
  • above-portrait-tablet
  • landscape-tablet-and-above
  • landscape-tablet-and-medium-wide-browser
  • portrait-tablet-and-below
  • landscape-tablet-and-below