July 10, 2018 / 8:39 PM / a month ago

UPDATE 2-Grand Slam, Wimbledon Men's Doubles Final Rounds and Seeds Progress

Jul 11 (OPTA) - Final Rounds and Seeds Progress from the Grand Slam, Wimbledon Men's Doubles matches on Tuesday

 .. Final Rounds ..
 Seed  Round  Rslt     Opponent                      Score
   13  Raven Klaasen (RSA) and Michael Venus (NZL)
       qtr    won      5-Jamie Murray (GBR) and      6-7(5) 7-6(5) 5-7
                       Bruno Soares (BRA)            7-6(4) 6-4
       3rd    won      Leonardo Mayer (ARG) and      6-3 7-6(5) 6-7 6-7 6-3
                       Joao Sousa (POR)
       2nd    won      Marcelo Arevalo (ESA) and     6-4 6-3 6-4
                       Hans Podlipnik-Castillo
                       (CHI)
       1st    won      Alex Bolt (AUS) and Lleyton   7-5 6-2 3-6 6-1
                       Hewitt (AUS)
    5  Jamie Murray (GBR) and Bruno Soares (BRA)
       qtr    lost     13-Raven Klaasen (RSA) and    6-7(5) 7-6(5) 5-7
                       Michael Venus (NZL)           7-6(4) 6-4
       3rd    won      Ken Skupski (GBR) and Neal    6-3 6-4 6-4
                       Skupski (GBR)
       2nd    won      Matthew Ebden (AUS) and       7-5 6-3 6-1
                       Taylor Fritz (USA)
       1st    won      Paolo Lorenzi (ITA) and       7-5 6-2 6-1
                       Albert Ramos-Vinolas (ESP)
   15  Dominic Inglot (GBR) and Franko Skugor (CRO)
       qtr    won      Robin Haase (NED) and Robert  6-3 6-7(2) 7-6(1) 6-4
                       Lindstedt (SWE)
       3rd    won      Maximo Gonzalez (ARG) and     4-6 7-6(5) 7-6(6) 6-3
                       Nicolas Jarry (CHI)
       2nd    won      Marcelo Demoliner (BRA) and   6-3 4-6 7-6(5) 2-6 6-2
                       Santiago Gonzalez (MEX)
       1st    won      Marton Fucsovics (HUN) and    6-4 7-5 6-2
                       Mischa Zverev (GER)
    -  Robin Haase (NED) and Robert Lindstedt (SWE)
       qtr    lost     15-Dominic Inglot (GBR) and   6-3 6-7(2) 7-6(1) 6-4
                       Franko Skugor (CRO)
       3rd    won      8-Nikola Mektic (CRO) and     7-5 6-3 3-6 4-6 8-6
                       Alexander Peya (AUT)
       2nd    won      Antonio Sancic (CRO) and      7-6(4) 6-1 7-6(3)
                       Andrei Vasilevski (BLR)
       1st    won      10-Ivan Dodig (CRO) and       7-6(4) 7-5 6-3
                       Rajeev Ram (USA)
    7  Mike Bryan (USA) and Jack Sock (USA)
       qtr    won      Divij Sharan (IND) and Artem  7-6(4) 7-6(5) 6-7(3)
                       Sitak (NZL)                   6-4
       3rd    won      Kevin Krawietz (GER) and      6-2 6-7(2) 6-4 6-7(5)
                       Andreas Mies (GER)            7-5
       2nd    won      Sander Arends (NED) and       6-7(2) 6-1 7-6(3)
                       Matwe Middelkoop (NED)        7-6(4)
       1st    won      Daniele Bracciali (ITA) and   6-3 2-0 (Retired)
                       Andreas Seppi (ITA)
    -  Divij Sharan (IND) and Artem Sitak (NZL)
       qtr    lost     7-Mike Bryan (USA) and Jack   7-6(4) 7-6(5) 6-7(3)
                       Sock (USA)                    6-4
       3rd    won      Jonathan Erlich (ISR) and     1-6 6-7(3) 6-4 6-4 6-4
                       Marcin Matkowski (POL)
       2nd    won      Julio Peralta (CHI) and       6-7(5) 4-6 6-3 7-6(5)
                       Horacio Zeballos (ARG)        6-4
       1st    won      Radu Albot (MDA) and Malek    7-6(4) 6-7(8) 6-3 6-2
                       Jaziri (TUN)
    -  Frederik Nielsen (DEN) and Joe Salisbury (GBR)
       qtr    won      14-Ben McLachlan (JPN) and    7-6(6) 4-6 7-6(2) 7-6
                       Jan-Lennard Struff (GER)
       3rd    won      6-Juan Sebastian Cabal (COL)  5-7 7-6(3) 6-3 7-6(1)
                       and Robert Farah (COL)
       2nd    won      12-Rohan Bopanna (IND) and    6-4 7-6(4) 2-1
                       Edouard Roger-Vasselin (FRA)  (Retired)
       1st    won      Julien Benneteau (FRA) and    6-4 1-0 (Retired)
                       Adrian Mannarino (FRA)
   14  Ben McLachlan (JPN) and Jan-Lennard Struff (GER)
       qtr    lost     Frederik Nielsen (DEN) and    7-6(6) 4-6 7-6(2) 7-6
                       Joe Salisbury (GBR)
       3rd    won      Philipp Petzschner (GER) and  6-3 6-4 7-6(3)
                       Tim Puetz (GER)
       2nd    won      N. Sriram Balaji (IND) and    7-6(2) 6-7(3) 7-6(3)
                       Vishnu Vardhan (IND)          6-3
       1st    won      Nicholas Monroe (USA) and     6-4 7-5 6-4
                       John-Patrick Smith (AUS)
 ..................................................
 .. Seeds ..
 Seed  Round  Rslt     Opponent                      Score
    1  Oliver Marach (AUT) and Mate Pavic (CRO)
       1st    lost     Federico Delbonis (ARG) and   4-6 6-7(3) 6-4 7-5 6-2
                       Miguel Angel Reyes-Varela
                       (MEX)
    2  Lukasz Kubot (POL) and Marcelo Melo (BRA)
       2nd    lost     Jonathan Erlich (ISR) and     6-7(5) 6-4 7-6(4)
                       Marcin Matkowski (POL)        7-6(8)
       1st    won      Luke Bambridge (GBR) and      6-4 6-3 7-5
                       Jonny OMara (GBR)
    3  Henri Kontinen (FIN) and John Peers (AUS)
       1st    lost     Maximo Gonzalez (ARG) and     6-4 6-4 3-6 4-6 8-6
                       Nicolas Jarry (CHI)
    4  Pierre-Hugues Herbert (FRA) and Nicolas Mahut (FRA)
       2nd    lost     Philipp Petzschner (GER) and  6-4 6-7(3) 7-6(4) 6-3
                       Tim Puetz (GER)
       1st    won      Roberto Carballes Baena       6-4 6-2 6-4
                       (ESP) and Marco Cecchinato
                       (ITA)
    5  Jamie Murray (GBR) and Bruno Soares (BRA)
       qtr    lost     13-Raven Klaasen (RSA) and    6-7(5) 7-6(5) 5-7
                       Michael Venus (NZL)           7-6(4) 6-4
       3rd    won      Ken Skupski (GBR) and Neal    6-3 6-4 6-4
                       Skupski (GBR)
       2nd    won      Matthew Ebden (AUS) and       7-5 6-3 6-1
                       Taylor Fritz (USA)
       1st    won      Paolo Lorenzi (ITA) and       7-5 6-2 6-1
                       Albert Ramos-Vinolas (ESP)
    6  Juan Sebastian Cabal (COL) and Robert Farah (COL)
       3rd    lost     Frederik Nielsen (DEN) and    5-7 7-6(3) 6-3 7-6(1)
                       Joe Salisbury (GBR)
       2nd    won      Roman Jebavy (CZE) and        6-2 6-4 3-6 6-0
                       Andres Molteni (ARG)
       1st    won      Pablo Carreno Busta (ESP)     6-4 7-6(10) 2-6 6-1
                       and Guillermo Garcia-Lopez
                       (ESP)
    7  Mike Bryan (USA) and Jack Sock (USA)
       semi   to play  15-Dominic Inglot (GBR) and   (start 11:00)
                       Franko Skugor (CRO)
       qtr    won      Divij Sharan (IND) and Artem  7-6(4) 7-6(5) 6-7(3)
                       Sitak (NZL)                   6-4
       3rd    won      Kevin Krawietz (GER) and      6-2 6-7(2) 6-4 6-7(5)
                       Andreas Mies (GER)            7-5
       2nd    won      Sander Arends (NED) and       6-7(2) 6-1 7-6(3)
                       Matwe Middelkoop (NED)        7-6(4)
       1st    won      Daniele Bracciali (ITA) and   6-3 2-0 (Retired)
                       Andreas Seppi (ITA)
    8  Nikola Mektic (CRO) and Alexander Peya (AUT)
       3rd    lost     Robin Haase (NED) and Robert  7-5 6-3 3-6 4-6 8-6
                       Lindstedt (SWE)
       2nd    won      Mirza Basic (BIH) and Dusan   6-7(1) 7-6(3) 2-6 6-3
                       Lajovic (SRB)                 6-4
       1st    won      Jurgen Melzer (AUT) and       6-3 6-4 6-4
                       Daniel Nestor (CAN)
    9  Aisam-Ul-Haq Qureshi (PAK) and Jean-Julien Rojer (AHO)
       2nd    lost     Ken Skupski (GBR) and Neal    6-4 6-4 7-6(3)
                       Skupski (GBR)
       1st    won      David Ferrer (ESP) and Marc   7-6(3) 6-4 6-4
                       Lopez (ESP)
   10  Ivan Dodig (CRO) and Rajeev Ram (USA)
       1st    lost     Robin Haase (NED) and Robert  7-6(4) 7-5 6-3
                       Lindstedt (SWE)
   11  Pablo Cuevas (URU) and Marcel Granollers (ESP)
       2nd    lost     Kevin Krawietz (GER) and      6-3 6-4 7-6(3)
                       Andreas Mies (GER)
       1st    won      Andre Begemann (GER) and      6-2 6-4 3-6 7-6(7)
                       Yasutaka Uchiyama (JPN)
   12  Rohan Bopanna (IND) and Edouard Roger-Vasselin (FRA)
       2nd    lost     Frederik Nielsen (DEN) and    6-4 7-6(4) 2-1
                       Joe Salisbury (GBR)           (Retired)
       1st    won      Alex De Minaur (AUS) and      6-2 6-2 6-4
                       John Millman (AUS)
   13  Raven Klaasen (RSA) and Michael Venus (NZL)
       semi   to play  Frederik Nielsen (DEN) and    (start 11:00)
                       Joe Salisbury (GBR)
       qtr    won      5-Jamie Murray (GBR) and      6-7(5) 7-6(5) 5-7
                       Bruno Soares (BRA)            7-6(4) 6-4
       3rd    won      Leonardo Mayer (ARG) and      6-3 7-6(5) 6-7 6-7 6-3
                       Joao Sousa (POR)
       2nd    won      Marcelo Arevalo (ESA) and     6-4 6-3 6-4
                       Hans Podlipnik-Castillo
                       (CHI)
       1st    won      Alex Bolt (AUS) and Lleyton   7-5 6-2 3-6 6-1
                       Hewitt (AUS)
   14  Ben McLachlan (JPN) and Jan-Lennard Struff (GER)
       qtr    lost     Frederik Nielsen (DEN) and    7-6(6) 4-6 7-6(2) 7-6
                       Joe Salisbury (GBR)
       3rd    won      Philipp Petzschner (GER) and  6-3 6-4 7-6(3)
                       Tim Puetz (GER)
       2nd    won      N. Sriram Balaji (IND) and    7-6(2) 6-7(3) 7-6(3)
                       Vishnu Vardhan (IND)          6-3
       1st    won      Nicholas Monroe (USA) and     6-4 7-5 6-4
                       John-Patrick Smith (AUS)
   15  Dominic Inglot (GBR) and Franko Skugor (CRO)
       semi   to play  7-Mike Bryan (USA) and Jack   (start 11:00)
                       Sock (USA)
       qtr    won      Robin Haase (NED) and Robert  6-3 6-7(2) 7-6(1) 6-4
                       Lindstedt (SWE)
       3rd    won      Maximo Gonzalez (ARG) and     4-6 7-6(5) 7-6(6) 6-3
                       Nicolas Jarry (CHI)
       2nd    won      Marcelo Demoliner (BRA) and   6-3 4-6 7-6(5) 2-6 6-2
                       Santiago Gonzalez (MEX)
       1st    won      Marton Fucsovics (HUN) and    6-4 7-5 6-2
                       Mischa Zverev (GER)
   16  Max Mirnyi (BLR) and Philipp Oswald (AUT)
       1st    lost     Julio Peralta (CHI) and       6-1 6-7(5) 6-2 7-6(1)
                       Horacio Zeballos (ARG)
 (Note : all times are GMT)
0 : 0
  • narrow-browser-and-phone
  • medium-browser-and-portrait-tablet
  • landscape-tablet
  • medium-wide-browser
  • wide-browser-and-larger
  • medium-browser-and-landscape-tablet
  • medium-wide-browser-and-larger
  • above-phone
  • portrait-tablet-and-above
  • above-portrait-tablet
  • landscape-tablet-and-above
  • landscape-tablet-and-medium-wide-browser
  • portrait-tablet-and-below
  • landscape-tablet-and-below