July 6, 2019 / 12:14 AM / 11 days ago

Grand Slam, Wimbledon Mixed Doubles Seeds Progress

Jul 6 (OPTA) - Seeds Progress from the Grand Slam, Wimbledon Mixed Doubles matches on Friday

 .. Seeds ..
 Seed  Round  Rslt     Opponent                      Score
    1  Bruno Soares (BRA) and Nicole Melichar (USA)
       2nd    to play  Denys Molchanov (UKR) and     (start 16:00)
                       Galina Voskoboeva (KAZ)
       1st    won                                    (Bye)
    2  Jean-Julien Rojer (AHO) and Demi Schuurs (NED)
       2nd    to play  Joran Vliegen (BEL) and       (start 12:30)
                       Saisai Zheng (CHN)
       1st    won                                    (Bye)
    3  Mate Pavic (CRO) and Gabriela Dabrowski (CAN)
       2nd    to play  Jamie Murray (GBR) and        (start 09:00)
                       Bethanie Mattek-Sands (USA)
       1st    won                                    (Bye)
    4  John Peers (AUS) and Shuai Zhang (CHN)
       2nd    to play  Henri Kontinen (FIN) and      (start 16:30)
                       Heather Watson (GBR)
       1st    won                                    (Bye)
    5  Wesley Koolhof (NED) and Kveta Peschke (CZE)
       2nd    to play  Philipp Oswald (AUT) and      (start 16:00)
                       Monique Adamczak (AUS)
       1st    won                                    (Bye)
    6  Nikola Mektic (CRO) and Alicja Rosolska (POL)
       2nd    to play  Christopher Rungkat (INA)     (start 09:00)
                       and Shuko Aoyama (JPN)
       1st    won                                    (Bye)
    7  Maximo Gonzalez (ARG) and Yi-Fan Xu (CHN)
       2nd    to play  Marcus Daniell (NZL) and      (start 09:00)
                       Jennifer Brady (USA)
       1st    won                                    (Bye)
    8  Ivan Dodig (CRO) and Latisha Chan (TPE)
       2nd    to play  Cheng-Peng Hsieh (TPE) and    (start 09:00)
                       Su-Wei Hsieh (TPE)
       1st    won                                    (Bye)
    9  Neal Skupski (GBR) and Hao-Ching Chan (TPE)
       2nd    to play  Matwe Middelkoop (NED) and    (start 14:30)
                       Zhaoxuan Yang (CHN)
       1st    won                                    (Bye)
   10  Michael Venus (NZL) and Katarina Srebotnik (SLO)
       2nd    to play                                (start 09:00)
       1st    won                                    (Bye)
   12  Franko Skugor (CRO) and Raluca Olaru (ROU)
       2nd    to play  Frances Tiafoe (USA) and      (start 09:00)
                       Venus Williams (USA)
       1st    won                                    (Bye)
   13  Rohan Bopanna (IND) and Aryna Sabalenka (BLR)
       2nd    to play  Artem Sitak (NZL) and Laura   (start 16:30)
                       Siegemund (GER)
       1st    won                                    (Bye)
   14  Fabrice Martin (FRA) and Raquel Atawo (USA)
       2nd    to play                                (start 09:00)
       1st    won                                    (Bye)
   15  Roman Jebavy (CZE) and Lucie Hradecka (CZE)
       2nd    to play                                (start 09:00)
       1st    won                                    (Bye)
   16  Divij Sharan (IND) and Yingying Duan (CHN)
       2nd    to play  Evan Hoyt (GBR) and Eden      (start 14:00)
                       Silva (GBR)
       1st    won                                    (Bye)
 (Note : all times are GMT)
0 : 0
  • narrow-browser-and-phone
  • medium-browser-and-portrait-tablet
  • landscape-tablet
  • medium-wide-browser
  • wide-browser-and-larger
  • medium-browser-and-landscape-tablet
  • medium-wide-browser-and-larger
  • above-phone
  • portrait-tablet-and-above
  • above-portrait-tablet
  • landscape-tablet-and-above
  • landscape-tablet-and-medium-wide-browser
  • portrait-tablet-and-below
  • landscape-tablet-and-below