July 13, 2018 / 6:54 PM / in a month

UPDATE 2-Grand Slam, Wimbledon Mixed Doubles Final Rounds and Seeds Progress

Jul 14 (OPTA) - Final Rounds and Seeds Progress from the Grand Slam, Wimbledon Mixed Doubles matches on Friday

 .. Final Rounds ..
 Seed  Round  Rslt     Opponent                      Score
   11  Alexander Peya (AUT) and Nicole Melichar (USA)
       semi   won      9-Michael Venus (NZL) and     6-4 6-4
                       Katarina Srebotnik (SLO)
       qtr    won      2-Bruno Soares (BRA) and      (Walkover)
                       Ekaterina Makarova (RUS)
       3rd    won      6-Edouard Roger-Vasselin      7-6(5) 4-6 9-7
                       (FRA) and Andrea Sestini
                       Hlavackova (CZE)
       2nd    won      Ken Skupski (GBR) and Anna    6-4 7-6(2)
                       Smith (GBR)
       1st    won                                    (Bye)
    9  Michael Venus (NZL) and Katarina Srebotnik (SLO)
       semi   lost     11-Alexander Peya (AUT) and   6-4 6-4
                       Nicole Melichar (USA)
       qtr    won      3-Ivan Dodig (CRO) and        7-5 3-6 6-0
                       Latisha Chan (TPE)
       3rd    won      5-Nikola Mektic (CRO) and     4-6 7-6(2) 6-4
                       Hao-Ching Chan (TPE)
       2nd    won      Andrei Vasilevski (BLR) and   6-3 6-7(6) 6-2
                       Arina Rodionova (AUS)
       1st    won                                    (Bye)
    -  Jamie Murray (GBR) and Victoria Azarenka (BLR)
       semi   won      Jay Clarke (GBR) and Harriet  6-2 6-2
                       Dart (GBR)
       qtr    won      4-Jean-Julien Rojer (AHO)     4-6 7-5 7-5
                       and Demi Schuurs (NED)
       3rd    won      12-Matwe Middelkoop (NED)     7-6(6) 6-3
                       and Johanna Larsson (SWE)
       2nd    won      7-Robert Farah (COL) and      7-6(6) 6-7(6) 7-5
                       Anna-Lena Groenefeld (GER)
       1st    won      Roman Jebavy (CZE) and Lucie  6-7(2) 6-4 6-4
                       Hradecka (CZE)
    -  Jay Clarke (GBR) and Harriet Dart (GBR)
       semi   lost     Jamie Murray (GBR) and        6-2 6-2
                       Victoria Azarenka (BLR)
       qtr    won      10-Juan Sebastian Cabal       7-6(10) 7-5
                       (COL) and Abigail Spears
                       (USA)
       3rd    won      1-Mate Pavic (CRO) and        6-3 6-4
                       Gabriela Dabrowski (CAN)
       2nd    won      13-Max Mirnyi (BLR) and       6-2 4-6 6-4
                       Kveta Peschke (CZE)
       1st    won      Robert Lindstedt (SWE) and    4-6 6-1 6-4
                       Zhaoxuan Yang (CHN)
    2  Bruno Soares (BRA) and Ekaterina Makarova (RUS)
       qtr    lost     11-Alexander Peya (AUT) and   (Walkover)
                       Nicole Melichar (USA)
       3rd    won      Jack Sock (USA) and Sloane    6-1 7-5
                       Stephens (USA)
       2nd    won      John Peers (AUS) and Shuai    7-6(4) 6-3
                       Zhang (CHN)
       1st    won                                    (Bye)
    3  Ivan Dodig (CRO) and Latisha Chan (TPE)
       qtr    lost     9-Michael Venus (NZL) and     7-5 3-6 6-0
                       Katarina Srebotnik (SLO)
       3rd    won      16-Henri Kontinen (FIN) and   6-2 7-6(4)
                       Heather Watson (GBR)
       2nd    won      Aisam-Ul-Haq Qureshi (PAK)    6-4 6-4
                       and Arantxa Parra Santonja
                       (ESP)
       1st    won                                    (Bye)
   10  Juan Sebastian Cabal (COL) and Abigail Spears (USA)
       qtr    lost     Jay Clarke (GBR) and Harriet  7-6(10) 7-5
                       Dart (GBR)
       3rd    won      Robin Haase (NED) and         6-3 6-4
                       Kirsten Flipkens (BEL)
       2nd    won      Marcus Daniell (NZL) and      7-6(1) 6-3
                       Nadiia Kichenok (UKR)
       1st    won                                    (Bye)
    4  Jean-Julien Rojer (AHO) and Demi Schuurs (NED)
       qtr    lost     Jamie Murray (GBR) and        4-6 7-5 7-5
                       Victoria Azarenka (BLR)
       3rd    won      14-Ben McLachlan (JPN) and    6-4 6-1
                       Eri Hozumi (JPN)
       2nd    won      James Cerretani (USA) and     7-6(13) 6-3
                       Renata Voracova (CZE)
       1st    won                                    (Bye)
 ..................................................
 .. Seeds ..
 Seed  Round  Rslt     Opponent                      Score
    1  Mate Pavic (CRO) and Gabriela Dabrowski (CAN)
       3rd    lost     Jay Clarke (GBR) and Harriet  6-3 6-4
                       Dart (GBR)
       2nd    won      Artem Sitak (NZL) and         (Walkover)
                       Lyudmyla Kichenok (UKR)
       1st    won                                    (Bye)
    2  Bruno Soares (BRA) and Ekaterina Makarova (RUS)
       qtr    lost     11-Alexander Peya (AUT) and   (Walkover)
                       Nicole Melichar (USA)
       3rd    won      Jack Sock (USA) and Sloane    6-1 7-5
                       Stephens (USA)
       2nd    won      John Peers (AUS) and Shuai    7-6(4) 6-3
                       Zhang (CHN)
       1st    won                                    (Bye)
    3  Ivan Dodig (CRO) and Latisha Chan (TPE)
       qtr    lost     9-Michael Venus (NZL) and     7-5 3-6 6-0
                       Katarina Srebotnik (SLO)
       3rd    won      16-Henri Kontinen (FIN) and   6-2 7-6(4)
                       Heather Watson (GBR)
       2nd    won      Aisam-Ul-Haq Qureshi (PAK)    6-4 6-4
                       and Arantxa Parra Santonja
                       (ESP)
       1st    won                                    (Bye)
    4  Jean-Julien Rojer (AHO) and Demi Schuurs (NED)
       qtr    lost     Jamie Murray (GBR) and        4-6 7-5 7-5
                       Victoria Azarenka (BLR)
       3rd    won      14-Ben McLachlan (JPN) and    6-4 6-1
                       Eri Hozumi (JPN)
       2nd    won      James Cerretani (USA) and     7-6(13) 6-3
                       Renata Voracova (CZE)
       1st    won                                    (Bye)
    5  Nikola Mektic (CRO) and Hao-Ching Chan (TPE)
       3rd    lost     9-Michael Venus (NZL) and     4-6 7-6(2) 6-4
                       Katarina Srebotnik (SLO)
       2nd    won      Fabrice Martin (FRA) and      6-2 6-4
                       Raluca Olaru (ROU)
       1st    won                                    (Bye)
    6  Edouard Roger-Vasselin (FRA) and Andrea Sestini Hlavackova (CZE)
       3rd    lost     11-Alexander Peya (AUT) and   7-6(5) 4-6 9-7
                       Nicole Melichar (USA)
       2nd    won      Nicolas Mahut (FRA) and       6-3 6-3
                       Elina Svitolina (UKR)
       1st    won                                    (Bye)
    7  Robert Farah (COL) and Anna-Lena Groenefeld (GER)
       2nd    lost     Jamie Murray (GBR) and        7-6(6) 6-7(6) 7-5
                       Victoria Azarenka (BLR)
       1st    won                                    (Bye)
    8  Rajeev Ram (USA) and Andreja Klepac (SLO)
       2nd    lost     Robin Haase (NED) and         7-6(1) 6-2
                       Kirsten Flipkens (BEL)
       1st    won                                    (Bye)
    9  Michael Venus (NZL) and Katarina Srebotnik (SLO)
       semi   lost     11-Alexander Peya (AUT) and   6-4 6-4
                       Nicole Melichar (USA)
       qtr    won      3-Ivan Dodig (CRO) and        7-5 3-6 6-0
                       Latisha Chan (TPE)
       3rd    won      5-Nikola Mektic (CRO) and     4-6 7-6(2) 6-4
                       Hao-Ching Chan (TPE)
       2nd    won      Andrei Vasilevski (BLR) and   6-3 6-7(6) 6-2
                       Arina Rodionova (AUS)
       1st    won                                    (Bye)
   10  Juan Sebastian Cabal (COL) and Abigail Spears (USA)
       qtr    lost     Jay Clarke (GBR) and Harriet  7-6(10) 7-5
                       Dart (GBR)
       3rd    won      Robin Haase (NED) and         6-3 6-4
                       Kirsten Flipkens (BEL)
       2nd    won      Marcus Daniell (NZL) and      7-6(1) 6-3
                       Nadiia Kichenok (UKR)
       1st    won                                    (Bye)
   11  Alexander Peya (AUT) and Nicole Melichar (USA)
       final  to play  Jamie Murray (GBR) and        (start 16:00)
                       Victoria Azarenka (BLR)
       semi   won      9-Michael Venus (NZL) and     6-4 6-4
                       Katarina Srebotnik (SLO)
       qtr    won      2-Bruno Soares (BRA) and      (Walkover)
                       Ekaterina Makarova (RUS)
       3rd    won      6-Edouard Roger-Vasselin      7-6(5) 4-6 9-7
                       (FRA) and Andrea Sestini
                       Hlavackova (CZE)
       2nd    won      Ken Skupski (GBR) and Anna    6-4 7-6(2)
                       Smith (GBR)
       1st    won                                    (Bye)
   12  Matwe Middelkoop (NED) and Johanna Larsson (SWE)
       3rd    lost     Jamie Murray (GBR) and        7-6(6) 6-3
                       Victoria Azarenka (BLR)
       2nd    won      Neal Skupski (GBR) and Naomi  6-4 7-6(0)
                       Broady (GBR)
       1st    won                                    (Bye)
   13  Max Mirnyi (BLR) and Kveta Peschke (CZE)
       2nd    lost     Jay Clarke (GBR) and Harriet  6-2 4-6 6-4
                       Dart (GBR)
       1st    won                                    (Bye)
   14  Ben McLachlan (JPN) and Eri Hozumi (JPN)
       3rd    lost     4-Jean-Julien Rojer (AHO)     6-4 6-1
                       and Demi Schuurs (NED)
       2nd    won      Mike Bryan (USA) and          (Walkover)
                       Bethanie Mattek-Sands (USA)
       1st    won                                    (Bye)
   15  Marcelo Demoliner (BRA) and Maria Jose Martinez Sanchez (ESP)
       2nd    lost     Jack Sock (USA) and Sloane    7-5 6-2
                       Stephens (USA)
       1st    won                                    (Bye)
   16  Henri Kontinen (FIN) and Heather Watson (GBR)
       3rd    lost     3-Ivan Dodig (CRO) and        6-2 7-6(4)
                       Latisha Chan (TPE)
       2nd    won      Marcin Matkowski (POL) and    6-2 5-7 7-5
                       Mihaela Buzarnescu (ROU)
       1st    won                                    (Bye)
 (Note : all times are GMT)
0 : 0
  • narrow-browser-and-phone
  • medium-browser-and-portrait-tablet
  • landscape-tablet
  • medium-wide-browser
  • wide-browser-and-larger
  • medium-browser-and-landscape-tablet
  • medium-wide-browser-and-larger
  • above-phone
  • portrait-tablet-and-above
  • above-portrait-tablet
  • landscape-tablet-and-above
  • landscape-tablet-and-medium-wide-browser
  • portrait-tablet-and-below
  • landscape-tablet-and-below