July 7, 2018 / 7:40 PM / in a month

UPDATE 5-Grand Slam, Wimbledon Mixed Doubles Seeds Progress

Jul 8 (OPTA) - Seeds Progress from the Grand Slam, Wimbledon Mixed Doubles matches on Saturday

 .. Seeds ..
 Seed  Round  Rslt     Opponent                      Score
    1  Mate Pavic (CRO) and Gabriela Dabrowski (CAN)
       2nd    to play  Artem Sitak (NZL) and         (start 17:00)
                       Lyudmyla Kichenok (UKR)
       1st    won                                    (Bye)
    2  Bruno Soares (BRA) and Ekaterina Makarova (RUS)
       2nd    to play  John Peers (AUS) and Shuai    (start 15:00)
                       Zhang (CHN)
       1st    won                                    (Bye)
    3  Ivan Dodig (CRO) and Latisha Chan (TPE)
       3rd    to play                                (start 11:00)
       2nd    won      Aisam-Ul-Haq Qureshi (PAK)    6-4 6-4
                       and Arantxa Parra Santonja
                       (ESP)
       1st    won                                    (Bye)
    4  Jean-Julien Rojer (AHO) and Demi Schuurs (NED)
       3rd    to play                                (start 11:00)
       2nd    won      James Cerretani (USA) and     7-6(13) 6-3
                       Renata Voracova (CZE)
       1st    won                                    (Bye)
    5  Nikola Mektic (CRO) and Hao-Ching Chan (TPE)
       2nd    to play  Fabrice Martin (FRA) and      (start 16:30)
                       Raluca Olaru (ROU)
       1st    won                                    (Bye)
    6  Edouard Roger-Vasselin (FRA) and Andrea Sestini Hlavackova (CZE)
       2nd    to play  Nicolas Mahut (FRA) and       (start 17:00)
                       Elina Svitolina (UKR)
       1st    won                                    (Bye)
    7  Robert Farah (COL) and Anna-Lena Groenefeld (GER)
       2nd    to play  Jamie Murray (GBR) and        (start 16:00)
                       Victoria Azarenka (BLR)
       1st    won                                    (Bye)
    8  Rajeev Ram (USA) and Andreja Klepac (SLO)
       2nd    to play  Robin Haase (NED) and         (start 16:30)
                       Kirsten Flipkens (BEL)
       1st    won                                    (Bye)
    9  Michael Venus (NZL) and Katarina Srebotnik (SLO)
       3rd    to play                                (start 11:00)
       2nd    won      Andrei Vasilevski (BLR) and   6-3 6-7(6) 6-2
                       Arina Rodionova (AUS)
       1st    won                                    (Bye)
   10  Juan Sebastian Cabal (COL) and Abigail Spears (USA)
       3rd    to play                                (start 11:00)
       2nd    won      Marcus Daniell (NZL) and      7-6(1) 6-3
                       Nadiia Kichenok (UKR)
       1st    won                                    (Bye)
   11  Alexander Peya (AUT) and Nicole Melichar (USA)
       3rd    to play                                (start 11:00)
       2nd    won      Ken Skupski (GBR) and Anna    6-4 7-6(2)
                       Smith (GBR)
       1st    won                                    (Bye)
   12  Matwe Middelkoop (NED) and Johanna Larsson (SWE)
       3rd    to play                                (start 11:00)
       2nd    won      Neal Skupski (GBR) and Naomi  6-4 7-6(0)
                       Broady (GBR)
       1st    won                                    (Bye)
   13  Max Mirnyi (BLR) and Kveta Peschke (CZE)
       2nd    to play  Jay Clarke (GBR) and Harriet  (start 17:00)
                       Dart (GBR)
       1st    won                                    (Bye)
   14  Ben McLachlan (JPN) and Eri Hozumi (JPN)
       2nd    to play  Mike Bryan (USA) and          (start 14:30)
                       Bethanie Mattek-Sands (USA)
       1st    won                                    (Bye)
   15  Marcelo Demoliner (BRA) and Maria Jose Martinez Sanchez (ESP)
       2nd    lost     Jack Sock (USA) and Sloane    7-5 6-2
                       Stephens (USA)
       1st    won                                    (Bye)
   16  Henri Kontinen (FIN) and Heather Watson (GBR)
       2nd    to play  Marcin Matkowski (POL) and    (start 16:00)
                       Mihaela Buzarnescu (ROU)
       1st    won                                    (Bye)
 (Note : all times are GMT)
0 : 0
  • narrow-browser-and-phone
  • medium-browser-and-portrait-tablet
  • landscape-tablet
  • medium-wide-browser
  • wide-browser-and-larger
  • medium-browser-and-landscape-tablet
  • medium-wide-browser-and-larger
  • above-phone
  • portrait-tablet-and-above
  • above-portrait-tablet
  • landscape-tablet-and-above
  • landscape-tablet-and-medium-wide-browser
  • portrait-tablet-and-below
  • landscape-tablet-and-below