July 6, 2018 / 12:16 AM / in 4 months

Grand Slam, Wimbledon Women's Doubles Seeds Progress

Jul 6 (OPTA) - Seeds Progress from the Grand Slam, Wimbledon Women's Doubles matches on Thursday

 .. Seeds ..
 Seed  Round  Rslt     Opponent                      Score
    1  Timea Babos (HUN) and Kristina Mladenovic (FRA)
       2nd    to play  Nadiia Kichenok (UKR) and     (start 11:00)
                       Anastasia Rodionova (AUS)
       1st    won      Eri Hozumi (JPN) and Miyu     6-4 6-3
                       Kato (JPN)
    2  Andrea Sestini Hlavackova (CZE) and Barbora Strycova (CZE)
       2nd    to play  Harriet Dart (GBR) and Katy   (start 11:00)
                       Dunne (GBR)
       1st    won      Polona Hercog (SLO) and       4-6 6-1 6-4
                       Bernarda Pera (USA)
    3  Barbora Krejcikova (CZE) and Katerina Siniakova (CZE)
       2nd    to play  Lara Arruabarrena (ESP) and   (start 11:00)
                       Arantxa Parra Santonja (ESP)
       1st    won      Alexa Guarachi (CHI) and      6-2 2-6 6-2
                       Erin Routliffe (CAN)
    4  Andreja Klepac (SLO) and Maria Jose Martinez Sanchez (ESP)
       1st    to play  Irina Bara (ROU) and Alize    (start 14:00)
                       Cornet (FRA)
    5  Latisha Chan (TPE) and Shuai Peng (CHN)
       2nd    to play  Alicja Rosolska (POL) and     (start 15:00)
                       Abigail Spears (USA)
       1st    won      Raluca Olaru (ROU) and Yafan  7-5 6-3
                       Wang (CHN)
    6  Gabriela Dabrowski (CAN) and Yi-Fan Xu (CHN)
       2nd    to play  Shuko Aoyama (JPN) and        (start 13:00)
                       Jennifer Brady (USA)
       1st    won      Alison Riske (USA) and Olga   6-7(5) 6-2 10-8
                       Savchuk (UKR)
    7  Hao-Ching Chan (TPE) and Zhaoxuan Yang (CHN)
       2nd    to play  Christina McHale (USA) and    (start 15:00)
                       Jelena Ostapenko (LAT)
       1st    won      Ysaline Bonaventure (BEL)     6-4 6-1
                       and Bibiane Schoofs (NED)
    8  Elise Mertens (BEL) and Demi Schuurs (NED)
       2nd    to play  Ekaterina Makarova (RUS) and  (start 14:30)
                       Vera Zvonareva (RUS)
       1st    won      Sorana Cirstea (ROU) and      7-5 6-4
                       Sara Sorribes Tormo (ESP)
    9  Kiki Bertens (NED) and Johanna Larsson (SWE)
       2nd    to play  Arina Rodionova (AUS) and     (start 11:00)
                       Maryna Zanevska (UKR)
       1st    won      Monique Adamczak (AUS) and    6-2 6-3
                       Renata Voracova (CZE)
   11  Raquel Atawo (USA) and Anna-Lena Groenefeld (GER)
       2nd    to play  Tatjana Maria (GER) and       (start 13:00)
                       Heather Watson (GBR)
       1st    won      Xenia Knoll (SUI) and Anna    4-6 6-3 6-3
                       Smith (GBR)
   12  Nicole Melichar (USA) and Kveta Peschke (CZE)
       2nd    to play                                (start 11:00)
       1st    won      Anett Kontaveit (EST) and     6-4 6-2
                       Monica Puig (PUR)
   13  Kirsten Flipkens (BEL) and Monica Niculescu (ROU)
       2nd    to play  Sofia Kenin (USA) and Sachia  (start 13:00)
                       Vickery (USA)
       1st    won      Yulia Putintseva (KAZ) and    6-4 7-5
                       Ajla Tomljanovic (AUS)
   14  Lucie Hradecka (CZE) and Su-Wei Hsieh (TPE)
       2nd    to play  Veronika Kudermetova (RUS)    (start 12:30)
                       and Aryna Sabalenka (BLR)
       1st    won      Katie Boulter (GBR) and       6-3 6-2
                       Katie Swan (GBR)
   15  Irina-Camelia Begu (ROU) and Mihaela Buzarnescu (ROU)
       2nd    to play  Ana Bogdan (ROU) and Kaitlyn  (start 11:00)
                       Christian (USA)
       1st    won      Daria Gavrilova (AUS) and     6-3 7-6(3)
                       Vera Lapko (BLR)
   16  Lyudmyla Kichenok (UKR) and Alla Kudryavtseva (RUS)
       1st    lost     Bethanie Mattek-Sands (USA)   7-6(6) 7-5
                       and Lucie Safarova (CZE)
   17  Vania King (USA) and Katarina Srebotnik (SLO)
       2nd    to play  Xinyun Han (CHN) and Luksika  (start 12:30)
                       Kumkhum (THA)
       1st    won      Dalila Jakupovic (SLO) and    6-2 6-2
                       Irina Khromacheva (RUS)
 (Note : all times are GMT)
0 : 0
  • narrow-browser-and-phone
  • medium-browser-and-portrait-tablet
  • landscape-tablet
  • medium-wide-browser
  • wide-browser-and-larger
  • medium-browser-and-landscape-tablet
  • medium-wide-browser-and-larger
  • above-phone
  • portrait-tablet-and-above
  • above-portrait-tablet
  • landscape-tablet-and-above
  • landscape-tablet-and-medium-wide-browser
  • portrait-tablet-and-below
  • landscape-tablet-and-below