January 10, 2019 / 10:38 AM / 5 months ago

UPDATE 2-WTA International, Hobart Women's Singles Final Rounds and Seeds Progress

Jan 11 (OPTA) - Final Rounds and Seeds Progress from the WTA International, Hobart Women's Singles matches on Thursday

 .. Final Rounds ..
 Seed  Round  Rslt     Opponent                      Score
    6  Alize Cornet (FRA)
       qtr    won      Greet Minnen (BEL)            6-1 6-4
       2nd    won      Pauline Parmentier (FRA)      6-3 6-0
       1st    won      Alison Bai (AUS)              6-4 6-2
    -  Greet Minnen (BEL)
       qtr    lost     6-Alize Cornet (FRA)          6-1 6-4
       2nd    won      Magda Linette (POL)           6-1 4-6 7-6(3)
       1st    won      Kateryna Kozlova (UKR)        6-4 6-0
    -  Sofia Kenin (USA)
       qtr    won      7-Kirsten Flipkens (BEL)      7-5 7-5
       2nd    won      Ons Jabeur (TUN)              7-6(6) 6-3
       1st    won      1-Caroline Garcia (FRA)       6-3 6-2
    7  Kirsten Flipkens (BEL)
       qtr    lost     Sofia Kenin (USA)             7-5 7-5
       2nd    won      Viktoria Kuzmova (SVK)        6-7(3) 6-4 6-1
       1st    won      Dalila Jakupovic (SLO)        6-4 7-5
    -  Anna Schmiedlova (SVK)
       qtr    won      Irina-Camelia Begu (ROU)      7-5 7-5
       2nd    won      8-Alison Van Uytvanck (BEL)   6-3 6-2
       1st    won      Evgeniya Rodina (RUS)         7-5 6-7(5) 6-3
    -  Irina-Camelia Begu (ROU)
       qtr    lost     Anna Schmiedlova (SVK)        7-5 7-5
       2nd    won      Anna Blinkova (RUS)           4-6 7-6(2) 6-2
       1st    won      Heather Watson (GBR)          6-1 6-4
    -  Belinda Bencic (SUI)
       qtr    won      Dayana Yastremska (UKR)       7-6(2) 6-3
       2nd    won      Zoe Hives (AUS)               6-2 6-4
       1st    won      2-Mihaela Buzarnescu (ROU)    4-6 6-3 7-5
    -  Dayana Yastremska (UKR)
       qtr    lost     Belinda Bencic (SUI)          7-6(2) 6-3
       2nd    won      Vera Lapko (BLR)              6-1 6-4
       1st    won      Laura Siegemund (GER)         6-3 6-1
 ..................................................
 .. Seeds ..
 Seed  Round  Rslt     Opponent                      Score
    1  Caroline Garcia (FRA)
       1st    lost     Sofia Kenin (USA)             6-3 6-2
    2  Mihaela Buzarnescu (ROU)
       1st    lost     Belinda Bencic (SUI)          4-6 6-3 7-5
    3  Shuai Zhang (CHN)
       1st    lost     Anna Blinkova (RUS)           6-2 0-6 6-2
    4  Maria Sakkari (GRE)
       1st    lost     Magda Linette (POL)           3-6 6-2 6-4
    5  Anastasia Pavlyuchenkova (RUS)
       1st    lost     Vera Lapko (BLR)              6-3 3-6 6-3
    6  Alize Cornet (FRA)
       semi   to play  Sofia Kenin (USA)             (start 07:00)
       qtr    won      Greet Minnen (BEL)            6-1 6-4
       2nd    won      Pauline Parmentier (FRA)      6-3 6-0
       1st    won      Alison Bai (AUS)              6-4 6-2
    7  Kirsten Flipkens (BEL)
       qtr    lost     Sofia Kenin (USA)             7-5 7-5
       2nd    won      Viktoria Kuzmova (SVK)        6-7(3) 6-4 6-1
       1st    won      Dalila Jakupovic (SLO)        6-4 7-5
    8  Alison Van Uytvanck (BEL)
       2nd    lost     Anna Schmiedlova (SVK)        6-3 6-2
       1st    won      Madison Brengle (USA)         7-6(5) 7-5
 (Note : all times are GMT)
0 : 0
  • narrow-browser-and-phone
  • medium-browser-and-portrait-tablet
  • landscape-tablet
  • medium-wide-browser
  • wide-browser-and-larger
  • medium-browser-and-landscape-tablet
  • medium-wide-browser-and-larger
  • above-phone
  • portrait-tablet-and-above
  • above-portrait-tablet
  • landscape-tablet-and-above
  • landscape-tablet-and-medium-wide-browser
  • portrait-tablet-and-below
  • landscape-tablet-and-below