for-phone-onlyfor-tablet-portrait-upfor-tablet-landscape-upfor-desktop-upfor-wide-desktop-up
Tennis News

UPDATE 2-WTA Premier, Ostrava Women's Singles Final Rounds and Seeds Progress

Oct 24 (OPTA) - Final Rounds and Seeds Progress from the WTA Premier, Ostrava Women's Singles matches on Friday

 .. Final Rounds ..
 Seed  Round  Rslt     Opponent                      Score
    3  Aryna Sabalenka (BLR)
       qtr    won      Sara Sorribes Tormo (ESP)     0-6 6-4 6-0
       2nd    won      Cori Gauff (USA)              1-6 7-5 7-6(2)
       1st    won                                    (Bye)
    -  Sara Sorribes Tormo (ESP)
       qtr    lost     3-Aryna Sabalenka (BLR)       0-6 6-4 6-0
       2nd    won      8-Anett Kontaveit (EST)       6-1 6-4
       1st    won      Magda Linette (POL)           6-1 6-3
    4  Victoria Azarenka (BLR)
       qtr    won      7-Elise Mertens (BEL)         6-4 6-1
       2nd    won      Barbora Krejcikova (CZE)      2-6 6-2 6-1
       1st    won                                    (Bye)
    7  Elise Mertens (BEL)
       qtr    lost     4-Victoria Azarenka (BLR)     6-4 6-1
       2nd    won      Karolina Muchova (CZE)        6-4 6-2
       1st    won      Amanda Anisimova (USA)        6-2 6-3
    -  Maria Sakkari (GRE)
       qtr    won      Ons Jabeur (TUN)              3-6 6-3 6-1
       2nd    won      1-Elina Svitolina (UKR)       6-3 6-3
       1st    won      Kristyna Pliskova (CZE)       6-3 6-3
    -  Ons Jabeur (TUN)
       qtr    lost     Maria Sakkari (GRE)           3-6 6-3 6-1
       2nd    won      Jelena Ostapenko (LAT)        6-4 6-4
       1st    won      Barbora Strycova (CZE)        6-2 6-2
    -  Jennifer Brady (USA)
       qtr    won      Veronika Kudermetova (RUS)    6-7(5) 6-3 6-1
       2nd    won      Daria Kasatkina (RUS)         7-5 6-2
       1st    won      Dayana Yastremska (UKR)       3-6 7-6(6) 6-1
    -  Veronika Kudermetova (RUS)
       qtr    lost     Jennifer Brady (USA)          6-7(5) 6-3 6-1
       2nd    won      2-Karolina Pliskova (CZE)     4-6 6-4 6-3
       1st    won      Donna Vekic (CRO)             6-2 6-4
 ..................................................
 .. Seeds ..
 Seed  Round  Rslt     Opponent                      Score
    1  Elina Svitolina (UKR)
       2nd    lost     Maria Sakkari (GRE)           6-3 6-3
       1st    won                                    (Bye)
    2  Karolina Pliskova (CZE)
       2nd    lost     Veronika Kudermetova (RUS)    4-6 6-4 6-3
       1st    won                                    (Bye)
    3  Aryna Sabalenka (BLR)
       semi   to play  Jennifer Brady (USA)          (start 14:00)
       qtr    won      Sara Sorribes Tormo (ESP)     0-6 6-4 6-0
       2nd    won      Cori Gauff (USA)              1-6 7-5 7-6(2)
       1st    won                                    (Bye)
    4  Victoria Azarenka (BLR)
       semi   to play  Maria Sakkari (GRE)           (start 12:00)
       qtr    won      7-Elise Mertens (BEL)         6-4 6-1
       2nd    won      Barbora Krejcikova (CZE)      2-6 6-2 6-1
       1st    won                                    (Bye)
    6  Elena Rybakina (KAZ)
       1st    lost     Daria Kasatkina (RUS)         6-2 3-6 6-3
    7  Elise Mertens (BEL)
       qtr    lost     4-Victoria Azarenka (BLR)     6-4 6-1
       2nd    won      Karolina Muchova (CZE)        6-4 6-2
       1st    won      Amanda Anisimova (USA)        6-2 6-3
    8  Anett Kontaveit (EST)
       2nd    lost     Sara Sorribes Tormo (ESP)     6-1 6-4
       1st    won      Ekaterina Alexandrova (RUS)   4-6 6-2 7-6
 (Note : all times are GMT)
for-phone-onlyfor-tablet-portrait-upfor-tablet-landscape-upfor-desktop-upfor-wide-desktop-up