for-phone-onlyfor-tablet-portrait-upfor-tablet-landscape-upfor-desktop-upfor-wide-desktop-up
Tennis News

UPDATE 3-WTA International, Linz Women's Singles Final Rounds and Seeds Progress

Nov 16 (OPTA) - Final Rounds and Seeds Progress from the WTA International, Linz Women's Singles matches on Sunday

 .. Final Rounds ..
 Seed  Round  Rslt     Opponent                      Score
    1  Aryna Sabalenka (BLR)
       final  won      2-Elise Mertens (BEL)         7-5 6-2
       semi   won      Barbora Krejcikova (CZE)      7-5 4-6 6-3
       qtr    won      Oceane Dodin (FRA)            6-3 3-3 (Retired)
       2nd    won      Stefanie Voegele (SUI)        6-0 6-3
       1st    won      Jasmine Paolini (ITA)         6-4 6-4
    2  Elise Mertens (BEL)
       final  lost     1-Aryna Sabalenka (BLR)       7-5 6-2
       semi   won      4-Ekaterina Alexandrova       2-6 6-1 7-5
                       (RUS)
       qtr    won      5-Veronika Kudermetova (RUS)  6-4 6-1
       2nd    won      Vera Zvonareva (RUS)          6-4 5-7 6-2
       1st    won      Anhelina Kalinina (UKR)       2-6 6-1 6-2
    -  Barbora Krejcikova (CZE)
       semi   lost     1-Aryna Sabalenka (BLR)       7-5 4-6 6-3
       qtr    won      Aliaksandra Sasnovich (BLR)   6-3 6-1
       2nd    won      Greet Minnen (BEL)            5-7 7-6(7) 6-4
       1st    won      Harmony Tan (FRA)             6-3 5-7 6-2
    4  Ekaterina Alexandrova (RUS)
       semi   lost     2-Elise Mertens (BEL)         2-6 6-1 7-5
       qtr    won      6-Nadia Podoroska (ARG)       6-2 6-1
       2nd    won      Varvara Gracheva (RUS)        7-5 6-1
       1st    won      Katerina Siniakova (CZE)      6-3 6-4
    -  Oceane Dodin (FRA)
       qtr    lost     1-Aryna Sabalenka (BLR)       6-3 3-3 (Retired)
       2nd    won      Sorana Cirstea (ROU)          6-4 6-4
       1st    won      7-Jil Teichmann (SUI)         1-6 6-4 6-2
    5  Veronika Kudermetova (RUS)
       qtr    lost     2-Elise Mertens (BEL)         6-4 6-1
       2nd    won      Arantxa Rus (NED)             6-4 1-6 6-3
       1st    won      Barbara Haas (AUT)            6-0 6-0
    6  Nadia Podoroska (ARG)
       qtr    lost     4-Ekaterina Alexandrova       6-2 6-1
                       (RUS)
       2nd    won      Camila Giorgi (ITA)           6-7(4) 6-1 6-4
       1st    won      Irina-Camelia Begu (ROU)      6-4 6-4
    -  Aliaksandra Sasnovich (BLR)
       qtr    lost     Barbora Krejcikova (CZE)      6-3 6-1
       2nd    won      Jana Fett (CRO)               3-6 6-1 6-3
       1st    won      8-Bernarda Pera (USA)         6-3 6-1
 ..................................................
 .. Seeds ..
 Seed  Round  Rslt     Opponent                      Score
    1  Aryna Sabalenka (BLR)
       final  won      2-Elise Mertens (BEL)         7-5 6-2
       semi   won      Barbora Krejcikova (CZE)      7-5 4-6 6-3
       qtr    won      Oceane Dodin (FRA)            6-3 3-3 (Retired)
       2nd    won      Stefanie Voegele (SUI)        6-0 6-3
       1st    won      Jasmine Paolini (ITA)         6-4 6-4
    2  Elise Mertens (BEL)
       final  lost     1-Aryna Sabalenka (BLR)       7-5 6-2
       semi   won      4-Ekaterina Alexandrova       2-6 6-1 7-5
                       (RUS)
       qtr    won      5-Veronika Kudermetova (RUS)  6-4 6-1
       2nd    won      Vera Zvonareva (RUS)          6-4 5-7 6-2
       1st    won      Anhelina Kalinina (UKR)       2-6 6-1 6-2
    3  Dayana Yastremska (UKR)
       1st    lost     Greet Minnen (BEL)            6-4 6-3
    4  Ekaterina Alexandrova (RUS)
       semi   lost     2-Elise Mertens (BEL)         2-6 6-1 7-5
       qtr    won      6-Nadia Podoroska (ARG)       6-2 6-1
       2nd    won      Varvara Gracheva (RUS)        7-5 6-1
       1st    won      Katerina Siniakova (CZE)      6-3 6-4
    5  Veronika Kudermetova (RUS)
       qtr    lost     2-Elise Mertens (BEL)         6-4 6-1
       2nd    won      Arantxa Rus (NED)             6-4 1-6 6-3
       1st    won      Barbara Haas (AUT)            6-0 6-0
    6  Nadia Podoroska (ARG)
       qtr    lost     4-Ekaterina Alexandrova       6-2 6-1
                       (RUS)
       2nd    won      Camila Giorgi (ITA)           6-7(4) 6-1 6-4
       1st    won      Irina-Camelia Begu (ROU)      6-4 6-4
    7  Jil Teichmann (SUI)
       1st    lost     Oceane Dodin (FRA)            1-6 6-4 6-2
    8  Bernarda Pera (USA)
       1st    lost     Aliaksandra Sasnovich (BLR)   6-3 6-1
 (Note : all times are GMT)
for-phone-onlyfor-tablet-portrait-upfor-tablet-landscape-upfor-desktop-upfor-wide-desktop-up