September 27, 2018 / 12:36 PM / 3 months ago

UPDATE 3-WTA International, Tashkent Women's Singles Final Rounds and Seeds Progress

Sep 28 (OPTA) - Final Rounds and Seeds Progress from the WTA International, Tashkent Women's Singles matches on Thursday

 .. Final Rounds ..
 Seed  Round  Rslt     Opponent                      Score
    -  Kateryna Kozlova (UKR)
       qtr    won      6-Anna Schmiedlova (SVK)      6-3 6-2
       2nd    won      Fiona Ferro (FRA)             7-5 6-4
       1st    won      1-Irina-Camelia Begu (ROU)    6-3 6-2
    6  Anna Schmiedlova (SVK)
       qtr    lost     Kateryna Kozlova (UKR)        6-3 6-2
       2nd    won      Nao Hibino (JPN)              7-6(5) 6-4
       1st    won      Dejana Radanovic (SRB)        6-3 6-0
    -  Margarita Gasparyan (RUS)
       qtr    won      Fanny Stollar (HUN)           3-6 6-2 6-1
       2nd    won      5-Tatjana Maria (GER)         6-2 3-6 7-6(2)
       1st    won      Sabina Sharipova (UZB)        6-2 6-2
    -  Fanny Stollar (HUN)
       qtr    lost     Margarita Gasparyan (RUS)     3-6 6-2 6-1
       2nd    won      Vera Zvonareva (RUS)          7-6(2) 6-4
       1st    won      Kurumi Nara (JPN)             3-6 6-3 6-4
    -  Mona Barthel (GER)
       qtr    won      2-Vera Lapko (BLR)            6-3 7-5
       2nd    won      7-Evgeniya Rodina (RUS)       7-5 4-6 6-4
       1st    won      Nigina Abduraimova (UZB)      4-6 6-3 6-3
    2  Vera Lapko (BLR)
       qtr    lost     Mona Barthel (GER)            6-3 7-5
       2nd    won      Ivana Jorovic (SRB)           6-2 6-4
       1st    won      Bojana Jovanovski Petrovic    6-1 6-3
                       (SRB)
    -  Anastasia Potapova (RUS)
       qtr    won      8-Dalila Jakupovic (SLO)      7-5 2-6 6-1
       2nd    won      Olga Danilovic (SRB)          6-3 6-3
       1st    won      4-Stefanie Voegele (SUI)      4-6 7-6(3) 6-3
    8  Dalila Jakupovic (SLO)
       qtr    lost     Anastasia Potapova (RUS)      7-5 2-6 6-1
       2nd    won      Arantxa Rus (NED)             6-1 7-6(6)
       1st    won      Anna Blinkova (RUS)           6-4 5-7 6-4
 ..................................................
 .. Seeds ..
 Seed  Round  Rslt     Opponent                      Score
    1  Irina-Camelia Begu (ROU)
       1st    lost     Kateryna Kozlova (UKR)        6-3 6-2
    2  Vera Lapko (BLR)
       qtr    lost     Mona Barthel (GER)            6-3 7-5
       2nd    won      Ivana Jorovic (SRB)           6-2 6-4
       1st    won      Bojana Jovanovski Petrovic    6-1 6-3
                       (SRB)
    3  Tamara Zidansek (SLO)
       1st    lost     Vera Zvonareva (RUS)          6-1 6-4
    4  Stefanie Voegele (SUI)
       1st    lost     Anastasia Potapova (RUS)      4-6 7-6(3) 6-3
    5  Tatjana Maria (GER)
       2nd    lost     Margarita Gasparyan (RUS)     6-2 3-6 7-6(2)
       1st    won      Natalia Vikhlyantseva (RUS)   6-1 6-2
    6  Anna Schmiedlova (SVK)
       qtr    lost     Kateryna Kozlova (UKR)        6-3 6-2
       2nd    won      Nao Hibino (JPN)              7-6(5) 6-4
       1st    won      Dejana Radanovic (SRB)        6-3 6-0
    7  Evgeniya Rodina (RUS)
       2nd    lost     Mona Barthel (GER)            7-5 4-6 6-4
       1st    won      Magdalena Frech (POL)         7-5 6-2
    8  Dalila Jakupovic (SLO)
       qtr    lost     Anastasia Potapova (RUS)      7-5 2-6 6-1
       2nd    won      Arantxa Rus (NED)             6-1 7-6(6)
       1st    won      Anna Blinkova (RUS)           6-4 5-7 6-4
 (Note : all times are GMT)
0 : 0
  • narrow-browser-and-phone
  • medium-browser-and-portrait-tablet
  • landscape-tablet
  • medium-wide-browser
  • wide-browser-and-larger
  • medium-browser-and-landscape-tablet
  • medium-wide-browser-and-larger
  • above-phone
  • portrait-tablet-and-above
  • above-portrait-tablet
  • landscape-tablet-and-above
  • landscape-tablet-and-medium-wide-browser
  • portrait-tablet-and-below
  • landscape-tablet-and-below