July 19, 2019 / 7:45 PM / a month ago

UPDATE 2-WTA International, Bucharest (Women) Women's Singles Final Rounds and Seeds Progress

Jul 20 (OPTA) - Final Rounds and Seeds Progress from the WTA International, Bucharest (Women) Women's Singles matches on Friday

 .. Final Rounds ..
 Seed  Round  Rslt     Opponent                      Score
    6  Laura Siegemund (GER)
       qtr    won      Irina-Camelia Begu (ROU)      7-5 6-2
       2nd    won      Lara Arruabarrena (ESP)       7-5 6-3
       1st    won      Anhelina Kalinina (UKR)       4-6 6-3 6-4
    -  Irina-Camelia Begu (ROU)
       qtr    lost     6-Laura Siegemund (GER)       7-5 6-2
       2nd    won      Kaja Juvan (SLO)              6-4 6-3
       1st    won      Aleksandra Krunic (SRB)       7-5 6-1
    -  Elena Rybakina (RUS)
       qtr    won      2-Viktoria Kuzmova (SVK)      7-6(4) 6-3
       2nd    won      Jaqueline Cristian (ROU)      6-1 6-0
       1st    won      Paula Badosa (ESP)            7-5 7-6(4)
    2  Viktoria Kuzmova (SVK)
       qtr    lost     Elena Rybakina (RUS)          7-6(4) 6-3
       2nd    won      Jaimee Fourlis (AUS)          7-5 6-2
       1st    won      Dalila Jakupovic (SLO)        6-2 6-2
    -  Patricia Maria Tig (ROU)
       qtr    won      8-Kristyna Pliskova (CZE)     6-3 3-6 6-3
       2nd    won      1-Anastasija Sevastova (LAT)  6-2 7-5
       1st    won      Anna Bondar (HUN)             6-2 6-1
    8  Kristyna Pliskova (CZE)
       qtr    lost     Patricia Maria Tig (ROU)      6-3 3-6 6-3
       2nd    won      Ysaline Bonaventure (BEL)     6-0 6-2
       1st    won      Alexandra Cadantu (ROU)       7-5 6-1
    -  Martina Di Giuseppe (ITA)
       qtr    won      Barbora Krejcikova (CZE)      6-4 6-4
       2nd    won      3-Veronika Kudermetova (RUS)  2-6 5-4 (Retired)
       1st    won      Varvara Lepchenko (USA)       3-6 6-1 7-6(3)
    -  Barbora Krejcikova (CZE)
       qtr    lost     Martina Di Giuseppe (ITA)     6-4 6-4
       2nd    won      7-Aliona Bolsova (ESP)        6-0 3-2 (Retired)
       1st    won      Elena-Gabriela Ruse (ROU)     6-3 0-6 6-2
 ..................................................
 .. Seeds ..
 Seed  Round  Rslt     Opponent                      Score
    1  Anastasija Sevastova (LAT)
       2nd    lost     Patricia Maria Tig (ROU)      6-2 7-5
       1st    won      Ana Bogdan (ROU)              5-7 7-6(4) 7-5
    2  Viktoria Kuzmova (SVK)
       qtr    lost     Elena Rybakina (RUS)          7-6(4) 6-3
       2nd    won      Jaimee Fourlis (AUS)          7-5 6-2
       1st    won      Dalila Jakupovic (SLO)        6-2 6-2
    3  Veronika Kudermetova (RUS)
       2nd    lost     Martina Di Giuseppe (ITA)     2-6 5-4 (Retired)
       1st    won      Arantxa Rus (NED)             6-2 6-4
    5  Sorana Cirstea (ROU)
       1st    lost     Jaqueline Cristian (ROU)      6-4 4-6 6-2
    6  Laura Siegemund (GER)
       semi   to play  Patricia Maria Tig (ROU)      (start 12:00)
       qtr    won      Irina-Camelia Begu (ROU)      7-5 6-2
       2nd    won      Lara Arruabarrena (ESP)       7-5 6-3
       1st    won      Anhelina Kalinina (UKR)       4-6 6-3 6-4
    7  Aliona Bolsova (ESP)
       2nd    lost     Barbora Krejcikova (CZE)      6-0 3-2 (Retired)
       1st    won      Varvara Flink (RUS)           6-3 6-2
    8  Kristyna Pliskova (CZE)
       qtr    lost     Patricia Maria Tig (ROU)      6-3 3-6 6-3
       2nd    won      Ysaline Bonaventure (BEL)     6-0 6-2
       1st    won      Alexandra Cadantu (ROU)       7-5 6-1
 (Note : all times are GMT)
0 : 0
  • narrow-browser-and-phone
  • medium-browser-and-portrait-tablet
  • landscape-tablet
  • medium-wide-browser
  • wide-browser-and-larger
  • medium-browser-and-landscape-tablet
  • medium-wide-browser-and-larger
  • above-phone
  • portrait-tablet-and-above
  • above-portrait-tablet
  • landscape-tablet-and-above
  • landscape-tablet-and-medium-wide-browser
  • portrait-tablet-and-below
  • landscape-tablet-and-below