Edition:
United Kingdom

China Cinda Asset Management Co Ltd (1359.HK)

1359.HK on Hong Kong Stock

2.09HKD
16 Nov 2018
Change (% chg)

HK$0.03 (+1.46%)
Prev Close
HK$2.06
Open
HK$2.05
Day's High
HK$2.09
Day's Low
HK$2.05
Volume
38,406,733
Avg. Vol
37,077,274
52-wk High
HK$3.47
52-wk Low
HK$1.81

Summary

Name Age Since Current Position

Zi' ai Zhang

57 2018 Executive Chairman of the Board

Xiaozhou Chen

56 2016 President, Executive Director

Zhenhong Luo

53 2013 Chief Risk Officer

Yuejin Li

60 2011 Vice President

Ligeng Liu

53 2015 Vice President

Enyue Zhuang

58 2007 Vice President

Yanqing Chen

55 2016 Assistant to the President

Qiang Liang

47 2016 Assistant to the President

Jiuchao Ai

51 2016 Joint Company Secretary

Wai Fung Ngai

56 Joint Company Secretary

Jieping He

55 2018 Non-Executive Director

Chong Liu

48 2017 Non-Executive Director

Long Xu

52 2018 Non-Executive Director

Hong Yuan

54 2013 Non-Executive Director

Guoqing Zhang

52 2017 Non-Executive Director

Tso Tung Chang

70 2013 Independent Non-Executive Director

Baowen Sun

54 2016 Independent Non-Executive Director

Dingbo Xu

55 2013 Independent Non-Executive Director

Wuxiang Zhu

53 2016 Independent Non-Executive Director

Biographies

Name Description

Zi' ai Zhang

Mr. Zhang Zi' ai is Executive Chairman of the Board of the Company. He has become the secretary of the party committee of the Company since May 2018 and serves as the executive director and chairman of the Board since August 2018. Mr. Zhang has held various positions in Bank of China from January 1980 to May 2000, including the deputy head and the head of the foreign trading credit division of the Guangzhou branch, the deputy head of the Renminbi credit division of the Guangdong branch, the senior manager of the operation department of the Hong Kong and Macau Office, the deputy general manager of the Zhongshan branch and the head of the credit division, the director of the office, and the deputy general manager of the Guangdong branch. From June 2000 to October 2016, Mr. Zhang successively served as the secretary of the party committee and the general manager of the Guangzhou Office of China Orient Asset Management Corporation, the member of the party committee and the vice president, the deputy secretary of the party committee and the president of China Orient Asset Management Corporation. From May 2008 to May 2010, he also served as the secretary of the party committee and the chairman of Dongxing Securities Co., Ltd. Mr. Zhang has served as the deputy secretary of the party committee, the vice chairman, the executive director and the president of China Orient Asset Management Co., Ltd. from October 2016 to May 2018. Mr. Zhang graduated from South China Normal University in 1985 with an undergraduate degree and Asia International Open University (Macao) in 2002 with a master’s degree in Business Administration. He holds a professional title of Senior Economist.

Xiaozhou Chen

Mr. Chen Xiaozhou is President, Executive Director of the Company, since November 4, 2016. Mr. Chen has been an Executive Director and President of the Company since November 2016. Mr. Chen had held various positions in CCB from October 1994 to April 1999, including Director of Projects Financing Division of International Business Department, Director of Agency Division of International Business Department and Deputy General Manager of the Business Department of Head Office. Mr. Chen joined the Company in April 1999 and had served as the General Manager of Investment Banking Department until September 2000, Assistant to the President from September 2000 to February 2003, Vice President from February 2003 to December 2008, member of the Party Committee of the Company from December 2008 to June 2013 and Deputy Secretary of the Party Committee of the Company since June 2013. Mr. Chen worked as Chairman of the Board of Directors of Cinda Hong Kong from April 2011 to January 2015 and as the Chairman of NCB Hong Kong since May 2016. Mr. Chen also served as the Chairman and Non-executive Director of Silver Grant International Industries Limited (listed on the Hong Kong Stock Exchange, stock code: 00171) from September 2006 to January 2017. He also served as the Chairman and Executive Director of Cinda International from December 2008 to January 2015. Mr. Chen graduated from the Hangzhou University in 1983 with a bachelor’s degree in Economics. He then graduated from the Graduate School of Finance Research Institute of PBOC in 1988 with a master’s degree in Economics. He subsequently graduated from the University of New South Wales in Australia in 2002 with a master’s degree in business. He holds the professional title of Senior Economist.

Zhenhong Luo

Mr. Luo Zhenhong is Chief Risk Officer of the Company, since October 2013. From July 1988 to April 1999, Mr. Luo held various positions in CCB. Mr. Luo joined the Company in April 1999 and served as the Deputy General Manager and the General Manager of Legal Department, the General Manager of the Legal and Compliance Department of the Company. From October 2008 to November 2012, Mr. Luo served as the Vice President of the Banking Law Division of China Law Society and has served as the Vice President of China Banking Law Society since November 2012. Mr. Luo graduated from Peking University with a bachelor’s degree in Law in 1988, a master’s degree in Law in 2002, and an EMBA degree in 2012.

Yuejin Li

Mr. Li Yuejin was Vice President of the Company. From November 1989 to December 1999, Mr. Li had held various positions successively in CCB, including the chief of the Credit Planning Department and deputy general manager of Dongying Branch, Shandong Province, the deputy general manager of Zibo Branch and the branch general manager of Tai’an Branch. Mr. Li joined the Company in December 1999 and had served as the deputy director of Jinan office, the director of Xi’an office, the general manager of Shaanxi Branch and the general manager of Shandong Branch. Mr. Li graduated from Shandong University in 1999 majoring in currency banking, and graduated from Peking University in 2007 with an EMBA degree. He has a professional title of senior economist.

Ligeng Liu

Mr. Liu Ligeng is Vice President of the company. From July 1988 to September 2003, Mr. Liu had served as an Officer and Deputy Head of the Education Division, Human Resources Division, and Human Resources and Staff Training Division of the PBOC. He served as an Researcher, the Head and the Deputy Director (Deputy Head) of the Human Resources Department of the CBRC from September 2003 to January 2014. Mr. Liu joined the Company in January 2014 and has served as the Director of the Labor Union of the Company since then. He graduated from Beijing Normal University in 1988 with a bachelor’s degree in Education and obtained a Postgraduate Diploma from Hunan College of Finance and Economics (currently known as Hunan University) in 1998. He holds the professional title of Economist.

Enyue Zhuang

Mr. Zhuang Enyue is Vice President of the Company, since March 2007. From July 1990 to March 2001, From July 1990 to March 2001, Mr. Zhuang had held various positions successively in the National Audit Office, including the Deputy Director of Directing Bureau, the Director of the Second Scientific Research Office, the Deputy Director of Scientific Research Centre, the Vice President of Nanjing Audit University and the Deputy Director of National Audit Office Economic and Trading Section. From March 2001 to July 2003, Mr. Zhuang had served as the Supervisor at the grade of Deputy director of the Board of Supervisors, Deputy Office Director, Supervisor at the grade of Director of the Board of Supervisors, Supervisor at the grade of Director and Office Director of Industrial and Commercial Bank of China. Mr. Zhuang joined the Company in July 2003 and was appointed as the Supervisor at the grade of Director of the Board of Supervisors of the Company. He served as the Executive Director of the Company from May 2011 to June 2013. Mr. Zhuang graduated from the Department of Management of Shanghai Maritime University in 1983 with a bachelor’s degree in Accounting, and graduated from the Renmin University of China in 1990 with a master’s degree in Economics. He was accredited as a Researcher at the National Audit Office and receives government special allowance from the State Council.

Yanqing Chen

Mr. Yanqing Chen is Assistant to the President of the Company, since February 2016. From January 1987 to January 2000, Mr. Chen consecutively served as the First Officer of the Nation Machinery Committee and the Department of Engineering, Agriculture and Machinery of the Ministry of Machine Building and Electronics Industry, the Secretary (at the grade of Deputy Director) of the General Office of the Ministry of Machinery and the Secretary (at the grade of Director) of the Office of the Head of the National Machinery Bureau. Mr. Chen joined the Company in January 2000. He successively served as the Deputy General Manager of the Asset Management Department, the General Manager of the Restructuring Business Department, the Market Development Department, the Group Synergy Department and the Corporate Management Department, the General Manager of Shenzhen Branch and Shenzhen Regional Business Director, the General Manager of the Human Resources Department and the Head of the Organization Department of the Party Committee. Mr. Chen graduated from the Anhui Institute of Technology (currently known as Hefei University of Technology) majoring in Tractor Design and Manufacturing and obtained a bachelor’s degree in Engineering in 1983. He completed his Postgraduate studies in Management Engineering at Jiangsu University of Science and Technology (currently known as Jiangsu University) and obtained a master’s degree in Engineering in 1998. He obtained an EMBA degree from Tsinghua University in 2010. He holds the professional title of Senior Engineer.

Qiang Liang

Mr. Liang Qiang is Assistant to the President of the Company, since February 2016. From July 1993 to September 1999, Mr. Liang consecutively served as the Officer and the Director of the General Affairs Division, as Assistant to the Director of the General Office and Deputy General Manager of the Retail Operation Department of the Shanxi Branch of China Construction Bank. Mr. Liang joined the Company in September 1999. He successively served as the Assistant to General Manager and Deputy General Manager of the Capital and Finance Department, Deputy General Manager and Deputy General Manager (General Manager level) of the Planning and Finance Department of the Head Office, the General Manager of the Finance and Budget Department of the Company, and the Secretary of Party Committee and General Manager of the Shanghai Branch. He had served as Deputy head of the Reorganization Leading Panel Office of the Strategic Investors Introduction and Listing Panel Office and Listing Preparation Leading Panel Office. He has been serving as the Head of Listing Preparation Leading Panel Office since February 2016. Mr. Liang is a Standing Member of All-China Financial Youth Federation since January 2014. Mr. Liang graduated from Shanxi Finance & Taxation College in 1993 majoring in Investment and Economic Management. He graduated from the Shanghai University of Finance and Economics majoring in Accounting and obtained a bachelor’s degree in Economics in 1999. He obtained an MBA degree from Tsinghua University in 2005. He holds a professional title of Senior Economist.

Jiuchao Ai

Mr. Ai Jiuchao serves as Joint Company Secretary of the Company. He held various positions in China National Coal Allocation Corporation, the Ministry of Coal Industry and the National Coal Industry Bureau from June 1989 to September 2000. Mr. Ai joined the Company in September 2000. He served as the Deputy Head and Deputy Head (at the grade of Director) of the Chief Executive Office, the General Manager of the Compliance Management Department and the head of the Board Office. In addition, he has also served as the General Manager of Strategic Development Department and the Director of the Financial Risk Research Center. Mr. Ai graduated from the China University of Mining and Technology and obtained a bachelor’s degree in Engineering in 1989. He had also obtained a bachelor’s degree in Economics from the Renmin University of China in 1996 and an EMBA degree from the China University of Mining and Technology in 2002. He holds the professional title of Senior Economist.

Wai Fung Ngai

Dr. Ngai Wai Fung serves as Joint Company Secretary of the Company. He is a director and chief executive officer of SW Corporate Services Group Limited, a corporate service provider.

Jieping He

Mr. He Jieping is Non-Executive Director of the Company. He served successively as the editorial cadre, assistant editor, deputy director and director of the Finance Editorial Department of China State Finance Magazine from August 1985 to May 2001, and during the period from February 1995 to February 1996, he practiced as the deputy county chief of Kazuo County, Chaoyang City, Liaoning Province. He had held various positions successively with China State Finance Magazine from May 2001 to December 2014, including the deputy chief editor (deputy-department level) and chief editor (department level). Since December 2014, he has been serving as the deputy secretary of the Party Committee and chief editor (department level) of China State Finance Magazine. Mr. HE graduated from the Department of Finance of Hubei College of Finance and Economics (currently known as Zhongnan University of Economics and Law) in 1985 with a bachelor’s degree in Economics. He has a professional title of deputy editor.

Chong Liu

Mr. Liu Chong is Non-Executive Director of the Company. Mr, Liu has worked in various companies including the Guangzhou Maritime Transport (Group) Co., Ltd., the Bao’an Branch of China Merchants Bank, the Guangzhou Maritime Transport Group Real Estate Company, the China Shipping (Group) Company, the China Shipping Investment Co., Ltd., the China Shipping Logistics Co., Ltd., the China Shipping Haisheng Co., Ltd. and the China Shipping Finance Co., Ltd.. Mr. Liu currently serves as the General Manager and Executive Director of the COSCO Shipping Development Co., Ltd. (listed on the SSE, stock code: 601866 and Hong Kong Stock Exchange, stock code: 02866), a Director of the China International Marine Containers (Group) Co., Ltd., (listed on the SZSE, stock code: 000039 and Hong Kong Stock Exchange, stock code: 02039), a Director of the COSCO Shipping Financial Co., Limited, the Chairman of the Board of COSCO Shipping Leasing Co., Ltd., the Chairman of the Board of Shanghai Universal Logistics Equipment Co., Ltd. and Florens International Limited. Mr. Liu graduated from the Sun Yat-Sen University in 1990 with a bachelor’s degree in Economics.

Long Xu

Dr. Xu Long is Non-Executive Director of the Company. He served successively as the cadre and assistant researcher of Regional Finance Department under the Finance Science Institute of the Ministry of Finance (“MOF”) from August 1991 to October 1994, and during the period from October 1991 to October 1992, he practiced in the Finance Bureau of Mouzhong County, Henan Province. From October 1994 to June 2000, he served successively as the cadre and principal staff of the Infrastructure Department of the MOF. He had held various positions with the MOF From June 2000 to August 2013, including the deputy director of the Project Investment Division, department secretary (deputy-director level) and department secretary (director level) of the Economic Development Department, director of Environment and Resources Division, director of General Division and deputy department-level cadre, and during the period from July 2010 to August 2013, he served as a member of Party Group and deputy head of Department of Finance of Qinghai Province. Since August 2013, he has been serving as the deputy head of the Tariff Department of the MOF. Mr. XU graduated from the Economics Department of Anhui University, majoring in economic management, with a bachelor’s degree in economics in 1988. He obtained a master’s degree and a doctoral degree in economics, majoring in finance, from the Graduate School of the Finance Science Institute of the MOF in 1991 and 2004, respectively. He has a professional title of deputy researcher.

Hong Yuan

Ms. Yuan Hong is Non-Executive Director of the Company, since June 2013. Ms. Yuan was an Officer of the Heilongjiang Branch of PBOC (Foreign Exchange Bureau) from July 1987 to August 1994 (on secondment to Office of Financial Institutions of Foreign Exchange Business Department of State Administration of Foreign Exchange (“SAFE”) from October 1990 to August 1994), the Deputy Principal Officer and Principal Officer of the Office of Financial Institutions, Management and Inspection Department of SAFE from August 1994 to August 1998. She also served as the Principal Officer of Policy Bank Regulatory Office of Bank Regulatory First Division, Policy Bank Regulatory Second Office and Policy Bank Regulatory First Office of PBOC from August 1998 to September 2003. From September 2003 to June 2013, Ms. Yuan had consequently served on positions such as the Assistant Consultant and the Deputy director of Policy Bank Regulatory First Office of Third Bank Regulatory Department, the Director of Off-site Regulatory Office of Fourth Bank Regulatory Department, the Director of Second Off-site Regulatory Office of Fourth Bank Regulatory Department, and as the Associate Counsel of Fourth Bank Regulatory Department of the CBRC. Ms. Yuan concurrently served as a Supervisor of the Board of Supervisors of the Agricultural Development Bank of China from January 2009 to June 2013 and as the Supervisor of the Board of Supervisors of Export-Import Bank of China from June 2009 to June 2013. Ms. Yuan graduated from the Nankai University in 1987 with a bachelor’s degree in Economics. She holds the professional title of Economist.

Guoqing Zhang

Mr. Zhang Guoqing is Non-Executive Director of the Company. Mr. Zhang had served as the teaching assistant, lecturer and associate professor of the Social Science Department of Jiangxi University of Traditional Chinese Medicine from July 1990 to September 2000, and as the Officer of the Regulation and Supervision Department, the Assistant Consultant of the Division of Regulation of the NSSF and the Director of the Domestic Compliance Division from November 2003 to April 2017. Since April 2017, he has been acting as the Deputy Director under the Department of Regulation and Supervision of the NSSF. From March 2010 to June 2016, he acted as the Supervisor of CECEP Wind-power Corporation Co., Ltd. (listed on the SSE, stock code: 601016). He graduated from the Jiangxi University (now known as Nanchang University) and the Zhengzhou University with a bachelor’s degree and a master’s degree in History in 1987 and 1990, respectively. In 2003, he graduated from the China University of Political Science and Law with a doctor’s degree in Law.

Tso Tung Chang

Mr. Chang Tso Tung (Stephen) CPA is Independent Non-Executive Director of the Company. Mr. Chang has been practicing as a Certified Public Accountant in Hong Kong for about 30 years and has extensive experience in accounting, auditing and financial management. Mr. Chang was the Deputy Chairman of Ernst & Young Greater China, Partner of Professional Service Management and Chairman of Audit and Consultant Services of Ernst and Young until his retirement in 2004. Mr. Chang is also a member of the Investment Committee of Shanghai Fudan University Education Development Foundation and Shanghai Fudan University Education Development Foundation (Overseas). Mr. Chang currently serves as an Independent Non-Executive Director of Kerry Properties Limited (listed on the Hong Kong Stock Exchange, stock code: 00683), as Independent Non-Executive Director of Hua Hong Semiconductor Ltd. (listed on the Hong Kong Stock Exchange, stock code: 01347) and Independent Non-Executive Director of China Life Insurance Co. Ltd. (listed on the Hong Kong Stock Exchange, stock code: 02628 and the SSE, stock code: 601628). Mr. Chang graduated from the University of London in 1973 with a bachelor’s degree in Science. He is a senior member of the Institute of Chartered Accountants in England and Wales and the Hong Kong Institute of Certified Public Accountants.

Baowen Sun

Mr. Sun Baowen is Independent Non-Executive Director of the Company. He is a professor and PhD tutor of the Central University of Finance and Economics. He is also entitled to the special government allowances of the State Council. Mr. Sun was a lecturer of the Central University of Finance and Economics from January 1989 to October 1997 and an Associate Professor of Central University of Finance and Economics from October 1997 to October 2003, and as a Professor and PhD tutor of the Central University of Finance and Economics since October 2003. Mr. Sun is currently a Professor of Internet Economic Research Institute of Central University of Finance and Economics, Chief Consultant of Capital Research Base for Internet and Economic Development in Key Research Base for Philosophy and Social Science in Beijing, member of Steering Committee of Professional E-commerce Education under the Ministry of Education, member of National Expert Committee for Accessible Construction and Executive Director of the China Disability Research Society. He is currently serving as an Independent Director of the Tianshui Zhongxing Bio-Technology Co., Ltd. (listed on the SZSE, stock code: 002772) and Independent Director of the Dareway Software Co., Ltd. (listed on the National Equities Exchange and Quotations, stock code: 831688). Mr. Sun was an Independent Director of the Shandong Hongchuang Aluminum Industry Holding Co., Ltd. (listed on the SZSE, stock code: 002379) from October 2013 to April 2017. Mr. Sun received a bachelor’s degree and a master’s degree in Engineering from the Northeastern University in 1986 and 1989, respectively, and a doctor’s degree in Economics from the Central University of Finance and Economics in 2004.

Dingbo Xu

Mr. Xu Dingbo is Independent Non-Executive Director of the Company. Mr. Xu was a Teaching Assistant in the University of Pittsburgh and the University of Minnesota and an Assistant Professor in The Hong Kong University of Science & Technology from 1986 to 2003, and was an Adjunct Professor in the Peking University from April 1999 to April 2009. Mr. Xu joined the China Europe International Business School in January 2004. He currently serves as the Essilor Chair Professor of Accounting, Associate Dean, member of Management Committee. Mr. Xu has been serving as an Independent Non-Executive Director and Chairman of the Audit Committee of The People’s Insurance Company (Group) of China Limited (listed on the Hong Kong Stock Exchange, stock code: 01339), Independent Director and Chairman of the Audit Committee of Shanghai Shyndec Pharmaceutical Co., Ltd. (listed on the SSE, stock code: 600420), Independent Director and Chairman of the Audit Committee of the Sany Heavy Industry Co., Ltd. (listed on the SSE, stock code: 600031), Independent Director and Chairman of Audit Committee of the Kweichow Moutai Co., Ltd. (listed on the SSE, stock code: 600519) Independent Director and Chairman of the Audit Committee and Chairman of the Related Transaction Committee of Societe Generale (China) Limited, Independent Director and Chairman of the Audit Committee of the Dong Yi Ri Sheng Home Decoration (Group) Co., Ltd. (listed on the SZSE, stock code: 002713) from December 2010 to July 2017. Mr. Xu graduated from the Wuhan University in 1983 and 1986 with a bachelor’s degree in Science and a master’s degree in Economics, respectively. Mr. Xu graduated from the University of Minnesota in October 1996 with a doctor’s degree in accounting. He is a member of the American Accounting Association.

Wuxiang Zhu

Mr. Zhu Wuxiang is Independent Non-Executive Director of the Company. He is a Professor of the Department of Finance of Tsinghua University School of Economics and Management, a PhD tutor and the Director of the Research Institute of Business Models and Industrial Finance of China Center for Financial Research of Tsinghua University. Mr. Zhu has successively served as a teaching assistant, lecturer, Associate Professor and Professor of Tsinghua University School of Economics and Management since January 1990. He has also been a Standing Director of China Society for Finance and Banking and a committee member of the second session of Expert Advisory Committee for Merger, Acquisition and Restructuring under the China Securities Regulatory Commission. Mr. Zhu currently serves as an Independent Director of the China Fortune Land Development Co., Ltd. (listed on the SSE, stock code: 600340), an Independent Non-Executive Director of Beijing Properties (Holdings) Limited (listed on the Hong Kong Stock Exchange, stock code: 00925), an Independent Non-Executive Director of the ZTE Corporation (listed on the Hong Kong Stock Exchange, stock code: 00763 and the SZSE, stock code: 000063), an Independent Non-Executive Director of the Unisplendour Co., Ltd. (listed on the SZSE, stock code: 000938), and an External Supervisor of the Everbright Securities Company Limited (listed on the SZSE, stock code: 601788). Mr. Zhu was an Independent Director of Rongxin Power Electronic Co., Ltd. (listed on the SZSE, stock code: 002123) from June 2013 to March 2016, an Independent Director of the Offshore Oil Engineering Co., Ltd. (listed on the SSE, stock code: 600583) from January 2014 to April 2016, and an Independent Director of Dongxing Securities Co., Ltd. (listed on the SSE, stock code: 601198) from August 2013 to November 2017. Mr. Zhu graduated from the Tsinghua University in 1987, 1989 and 2002 with a bachelor’s Degree in Engineering, a master’s degree in Engineering and a doctor’s degree in Economics.