Edition:
United Kingdom

Tongda Hong Tai Holdings Ltd (2363.HK)

2363.HK on Hong Kong Stock

0.95HKD
18 Sep 2019
Change (% chg)

-- (--)
Prev Close
HK$0.95
Open
--
Day's High
--
Day's Low
--
Volume
--
Avg. Vol
109,807
52-wk High
HK$1.62
52-wk Low
HK$0.87

Summary

Name Age Since Current Position

Ya Nan Wang

59 2016 Non-Executive Chairman of the Board

Ming Li Wong

36 2018 Chief Executive Officer, General Manager, Executive Director

Qi Cai Guo

67 2010 Deputy General Director and Chief Engineer

Ming Zhi Wang

36 2016 Executive Director

Ah Yu Wong

64 2016 Executive Director

Ping An Ba

42 2012 Head of the Engineering Department

Qiang Liu

41 2012 Head of the Sales Department

Paan Paan Chan

2019 Company Secretary

Pik Kwan Leung

39 2018 Independent Non-Executive Director

Wai Hong Sun

32 2018 Independent Non-Executive Director

Kin San Wu

36 2018 Independent Non-Executive Director

Biographies

Name Description

Ya Nan Wang

Mr. Wang Ya Nan is Non-Executive Chairman of the Board of the Company. He is responsible for overall strategic directions of the Group. He is currently an executive director, the chairman and chief executive officer of Tongda. Mr. Wang Ya Nan has joined Tongda since December 1988 and has been an executive director of Tongda since September 2000, and he is mainly responsible for the overall strategic planning and business development of Tongda. He was appointed as a non-executive Director on 19 April 2016 for an initial term of 3 years commencing on the Listing Date. He has over 37 years’ experience in the electronics and electrical industry. He graduated with an Executive Master of Business Administration degree from Xiamen University in December 2012 and serves as a member of the Standing Committee of the Chinese People’s Political Consultative Conference.

Ming Li Wong

Mr. Wong Ming Li is Chief Executive Officer, General Manager, Executive Director of the Company. He is responsible for overall strategic directions and business operations of the Group. He has been the general manager of Tongda Suzhou since May 2010 and was re-designated as an executive Director on 21 March 2016 for an initial term of 3 years commencing on the Listing Date. He was employed by Tongda Shishi as a manager of the procurement department from September 2007 to May 2010. Tongda Shishi principally manufactures and sells casings and accessories for handsets and electrical appliance products and Mr. Wong Ming Li was responsible for the overall management of the procurement cycle. He graduated from Macquarie University, Australia with a bachelor’s degree in Commerce in April 2007. He has over 10 years’ experience in the electronics and electrical industry.

Qi Cai Guo

Mr. Guo Qi Cai is Deputy General Director and Chief Engineer of the Company. Before joining the Group, Mr. Guo worked in Nanjing 6902 Factory from 1970 to 1985 as an engineer. He then worked in Xiamen Gaoning Electronics Co., Ltd, from 1985 to 1994 and his last position was a general manager. Mr. Guo worked in Tongda Shishi from 1994 to 2010 as the assistant general manager and chief engineer. He has over 47 years of experience in design and development of moulds in the electronics industry. He studied machinery manufacturing in Chongqing Institution of Communication Engineering from 1975 to 1978. He has not held any directorships in any public listed companies in the past three years.

Ming Zhi Wang

Mr. Wang Ming Zhi is Executive Director of the Company. He is responsible for overall strategic directions and business operations and financial reporting of the Group. He was appointed as a financial manager of Tongda Suzhou in May 2010 and was re-designated as an executive Director on 21 March 2016 for an initial term of 3 years commencing on the Listing Date. He was an accounting, financial laws and regulations teacher in Shishi Peng Shan Trade and Industrial School from August 2004 to September 2006. From September 2006 to October 2009, he served as an office supervisor in Shishi Wannian Plastic Co., Ltd. which principally operates in the plastic packaging business and he was responsible for the overall human resources and administration of the company. He had held the position of leader of cost department in Tongda Shishi from October 2009 to May 2010, which he was mainly responsible for cost control, budget forecast and cost analysis of Tongda Shishi. As mentioned above, Tongda Shishi principally manufactures and sells casings and accessories for handsets and electrical appliance products. He has over 8 years’ experience in the electronics and electrical industry. He obtained a bachelor’s degree in Management (School of Tourism) from Fujian Agriculture and Forestry University in July 2004.

Ah Yu Wong

Mr. Wong Ah Yu is Executive Director of the Company. He is responsible for overall strategic directions and business operations of the Group. He is the executive director and deputy general manager of Tongda and will be re-designated as a non-executive director and resigned as deputy general manager of Tongda before completion of the Spin-off. He has been the executive director of Tongda Suzhou since March 2010 and was re-designated as an executive Director on 19 April 2016 for an initial term of 3 years commencing on the Listing Date. Mr. Wong Ah Yu has joined Tongda since December 1988 and has been an executive director of Tongda since September 2000, and he is responsible for the overall strategic directions, financial management, human resources and administration of Tongda. He has over 37 years’ experience in the electronics and electrical industry.

Ping An Ba

Mr. Ba Ping An is Head of the Engineering Department of the Company. He studied plastic moulding technology and its related equipment in Huazhong University of Science and Technology, Hankou Branch (currently known as Jianghan University) from September 1992 to July 1995. Mr. Ba has over 13 years of experience in the engineering field and specialises in computer applicant moulding design in the PRC. Before he joined the Group, Mr. Ba worked in Dading Company Accessory (Shanghai) Co., Ltd. from July 2004 to March 2012 and his last position was an assistant manager in the engineering department. Mr. Ba joined the Group in April 2012 as a manager of the engineering department and has been promoted to the head of the engineering department since April 2014. He has not held any directorships in any public listed companies in the past three years.

Qiang Liu

Mr. Liu Qiang is Head of the Sales Department of the Company. He is primarily responsible for the overall business development and customer relationship management of the Group. Before joining the Group, Mr. Liu worked in ShengMei Precision Industrial (Kunshan) Co., Ltd. from 1998 to 2012 and his last position was a manager of the mould technology department. Mr. Liu joined the Group in May 2012 as a manager of the injection moulding department and promoted as the head of the sales department since March 2014. Mr. Liu had over 19 years of working experience in the electronics and electrical industry. He has not held any directorships in any public listed companies in the past three years.

Paan Paan Chan

Mr. Chan Paan Paan is Company Secretary of the Company. Mr. Chan graduated from the Hong Kong Baptist University with a Bachelor degree in Accounting. He is a member of the Hong Kong Institute of Certified Public Accountants. He has over 8 years’ working experience in the auditing, accounting and finance field.

Pik Kwan Leung

Ms. Leung Pik Kwan is Independent Non-Executive Director of the Company. Ms. Leung is currently a certified public accountant practising as a sole proprietor and provides audit and assurance services. Ms. Leung obtained a bachelor’s degree of Arts in Accountancy from Hong Kong Polytechnic University in November 2001. Ms. Leung was admitted as a member of the HKICPA in January 2005 and a practicing member of the HKICPA since 2009. Ms. Leung commenced her career with Deloitte Touche Tohmatsu from September 2001 to August 2006 as a staff accountant and she became a senior accountant before she left. She was a manager in KPMG from February 2007 to May 2008. During her employment with the international accounting firms, Ms. Leung was mainly involved in audit engagements of various manufacturing companies. From June 2008 to December 2010, she worked as a financial controller in Kerson Technology Limited and was responsible for solving accounting issues and improving internal control. She has over 9 years of experience in accounting, auditing and financial management.

Wai Hong Sun

Mr. Sun Wai Hong is Independent Non-Executive Director of the Company. Mr. Sun obtained a bachelor’s degree in Professional Accountancy from Chinese University of Hong Kong in December 2007. He was admitted as a member of the HKICPA in January 2011. Mr. Sun was previously employed by Deloitte Touche Tohmatsu from September 2007 to January 2012 and became a senior associate in the audit department before he left. He worked as a financial analyst at Hutchison Telecommunications (Hong Kong) Limited from February 2012 to April 2013 and then joined the working holiday scheme in Australia from April 2013 to March 2014. He worked as a business consultant at Whim Consultatory Limited, a business consulting company from April 2014 to November 2014. Mr. Sun is the co-founder and has been a director of eLabs Company Limited, one of the incubatees of Hong Kong Science and Technology Park, since April 2014. He is responsible for the company’s strategic planning, business development, sales and marketing planning, investor and finance management, and product design.

Kin San Wu

Mr. Wu Kin San Alfred is Independent Non-Executive Director of the Company. Mr. Wu obtained a bachelor’s degree of Arts in Accounting and Financial Analysis and a Master’s degree of Arts in International Financial Analysis from University of Newcastle upon Tyne (currently known as Newcastle University), the United Kingdom in July 2002 and December 2003, respectively. He has been a member of the HKICPA since March 2009. Mr. Wu has approximately 14 years of experience in auditing, corporate finance and investment banking. Mr. Wu worked in the audit department of Deloitte Touche Tohmatsu from January 2004 to August 2007 when he left the firm as a senior. Mr. Wu then commenced his career in corporate finance and investment banking in August 2007 when he served as an analyst in the investment banking division in ICEA Capital Limited which was a licensed corporation under SFC. In April 2009, Mr. Wu joined the investment banking division in ICBC International Holdings Limited until February 2010 when he left that company as an associate. In February 2010, Mr. Wu joined as a vice president in CMB International Capital Corporation Limited, a licensed corporation under the SFC, and left the company in May 2013. In May 2013, Mr. Wu joined the corporate finance department in Haitong International Capital Limited, a corporate finance firm (being a subsidiary of Haitong International Securities Group Limited, a financial institution with its shares listed on the Stock Exchange (stock code: 665)) until August 2014 when he left that company as a vice president. In August 2014, Mr.Wu joined the investment banking department for IPO execution in Guosen Securities (HK) Financial Holdings Co., Ltd. until April 2016 when he left that company as a director and a responsible officer.

Basic Compensation