Edition:
United Kingdom

China International Capital Corp Ltd (3908.HK)

3908.HK on Hong Kong Stock

14.98HKD
3:59am GMT
Change (% chg)

HK$-0.14 (-0.93%)
Prev Close
HK$15.12
Open
HK$15.28
Day's High
HK$15.28
Day's Low
HK$14.80
Volume
842,400
Avg. Vol
5,333,759
52-wk High
HK$18.90
52-wk Low
HK$11.36

Summary

Name Age Since Current Position

Mingjian Bi

62 2015 Chief Executive Officer, Executive Director, Chairman of the Management Committee

King Fung Wong

49 2017 Chief Financial Officer and Member of the Management Committee

Gang Chu

54 2015 Chief Operating Officer, Member of the Management Committee

Xu Lu

64 2015 Chief Technology Officer

Chen Gang

45 2016 Chief Compliance Officer and Head of the Risk Management Department

Zhang Fengwei

50 2017 Chief Risk Officer

Kui Ma

46 2015 Financial Controller

Qiang Cheng

50 2015 Member of the Management Committee

Wei Ding

58 2018 Member of the Management Committee

Changsheng Hu

52 2017 Member of the Management Committee

Haizhou Huang

55 2015 Member of the Management Committee

Zhaohui Huang

54 2015 Member of the Management Committee

Hong Liang

49 2015 Member of the Management Committee

Wang Sheng

40 2018 Assistant President

Xinping Yang

62 2017 Assistant President

Huang Zhaohui

54 2015 Member of the Management Committee and the Head of the Investment Banking Department

Yicheng Xu

43 2018 Joint Company Secretary

Jiaxing Zhou

2018 Joint Company Secretary

David Bonderman

75 2010 Non-Executive Director

Mou Daid Cha

65 2002 Non-Executive Director

Haifeng Liu

48 2015 Non-Executive Director

Jun Shi

45 2013 Non-Executive Director

Haiying Zhao

53 2011 Non-Executive Director

Shenglin Ben

52 2015 Non-Executive Independent Director

Tong Cao

50 2015 Non-Executive Independent Director

Edwin Roca Lim

77 2015 Non-Executive Independent Director

Li Liu

62 2016 Non-Executive Independent Director

Wai Keung Siu

64 2015 Non-Executive Independent Director

Biographies

Name Description

Mingjian Bi

Mr. Bi Mingjian is Chief Executive Officer, Executive Director, Chairman of the Management Committee of the company. since May 2015. He has been appointed as a Director of our Company since May 2015, and a non-executive director of CISC since March 2017. He has also served as the Chief Executive Officer and Chairman of the Management Committee of our Company since March 2015. He joined the Group in August 1995 and participated in the establishment of our Company. He held several positions in the Group, including Deputy Chief Executive Officer, member and Acting Chairman of the Management Committee, Co-Chief Operating Officer and Co-Head of the Investment Banking Department from August 1995 to February 2006. He served as a senior advisor to our Company from March 2006 to November 2012. He served as a managing partner of HOPU Investment Management Co., Ltd. from November 2012 to March 2015. Prior to August 1995, he served as the deputy division chief of the State Farms and Reclamation Bureau of the Ministry of Agriculture from January 1984 to December 1985, operation officer of the World Bank China Office from December 1985 to June 1988, deputy director of the project office of China Rural Trust and Investment Corporation from June 1988 to October 1988 and project economist and advisor of the World Bank from October 1988 to January 1994. He currently serves as a director of a number of the subsidiaries of our Company. Mr. Bi obtained a diploma in English from East China Normal University in December 1982 and a master of business administration degree from George Mason University, the United States, in January 1993.

King Fung Wong

Mr. King Fung Wong is Chief Financial Officer and Member of the Management Committee of the company. has been appointed as the Chief Financial Officer and a member of the Management Committee of the Company since February 2017. He joined the Group in May 2016 and served as a managing director in the Firm Management Department. Mr. Wong has 25 years of working experience in Mainland China, Hong Kong, Japan and the UK, with international commercial bank, international investment bank, domestic securities firm and in public accounting firm. Before joining the Group, Mr. Wong worked in Goldman Sachs and Beijing Gao Hua Securities Company Limited from March 2000 to May 2016; during which he held a number of positions in the asset management division of Goldman Sachs (Asia) from June 2008 to May 2016, including Asia Pacific COO, Asia Pacific ex Japan COO, Head of Product Development and managing director. From December 2006 to June 2008, he was responsible for coordinating the middle and back offices as well as risk management functions at Beijing Gao Hua Securities Company Limited. From March 2000 to June 2008, he served in a number of roles, including Head of FICC Product Financial Control, Head of Equities Product Financial Control, Head of Japan Product Financial Control, the Hong Kong Financial Controller and executive director at Goldman Sachs (Asia) and Goldman Sachs Japan. From July 1997 to February 2000,

Gang Chu

Mr. Chu Gang is Chief Operating Officer, Member of the Management Committee of the company. He has been appointed as the Chief Operating Officer and a member of the Management Committee of our Company since April 2015. He joined the Group in May 2009 and held several positions, including a managing director of the Research Department, the Acting Head of the Capital Markets Department and Deputy Chief Operating Officer. Prior to joining the Group, he held several positions in Citigroup, including vice president, emerging market risk manager, local government bonds proprietary trader, fund manager, head of Latin America stock options trading and managing director of alternative investments from September 1993 to August 2008. He currently serves as a director of a number of the subsidiaries of our Company, including CICC HK Securities. Mr. Chu was qualified as a Chartered Financial Analyst of the CFA Institute in September 2002. He obtained a bachelor’s degree in physics from University of Science and Technology of China in July 1987 and a doctoral degree in theoretical physics from Northeastern University, the United States, in September 1993. He also studied at Leonard N. Stern School of Business of New York University, the United States, until June 1997.

Xu Lu

Mr. Lu Xu is Chief Technology Officer of the company. since April 2015. He joined the Group in August 2000 and was the Head of Information Technology Department until March 2014. Prior to joining the Group, he served as a software engineer of the Information Center, Ministry of Electronics Industry, from December 1984 to December 1987, a software engineer of EG&G Washington Analytical Services Center, Inc. in United States from December 1990 to May 1992, a senior software engineer of MLJ Consulting Telecommunication Engineers, Inc. in the United States from May 1992 to March 1995, principal software engineer of LCC L.L.C in the United States from March 1995 to February 1996, project manager of MCI WorldCom in United States from February 1996 to August 2000 and senior managing director of HOPU Investment Management Co., Ltd. from May 2014 to March 2015. Mr. Lu obtained a master’s degree in computer science from North China Institute of Computing Technology in December 1984, and a master’s degree in computer science and technology from George Mason University, the United States, in January 1994.

Chen Gang

Mr. Chen Gang is Chief Compliance Officer and Head of the Risk Management Department of the company. He joined the Group in April 2006 and held several positions, including the Legal Department Coordinator of our US office as well as the Chief Compliance Officer of CICC Investment Management (USA), Inc., and a Compliance Counsel in our Beijing and Hong Kong offices until January 2014. Prior to joining the Group, he served as a research associate of the Development Research Center of the State Council from August 1996 to January 2001, and a senior associate of the Broad & Bright Law Offices from September 2004 to April 2006. He served as a managing director in charge of legal and compliance matters of HOPU Investment Management Co., Ltd. from January 2014 to April 2016. He rejoined the Group in May 2016 and served as a managing director of our Compliance Department. Mr. Chen is a registered attorney of the New York State and has obtained the PRC legal professional qualification. Mr. Chen obtained his bachelor of science degree in applied chemistry and master of business administration degree from Peking University in July 1996 and July 2001, respectively. He also obtained a Juris Doctor degree from the University of Pennsylvania Law School in May 2004.

Zhang Fengwei

Mr. Zhang Fengwei is Chief Risk Officer of the company. He joined the Group in April 2004 and held several positions, including Senior Associate of the Operations Department, Vice President, managing director and vice director of the Risk Management Department. From March 2011 to February 2015, he served as the chief risk officer of Zheshangjinhui Trust Co., Ltd., an associated company of the Group. Prior to joining our Group, he served as a programmer and network engineer of STONE Group from July 1991 to March 1996, and an assistant vice president of Bank One N.A. Beijing Branch from April 1996 to March 2004. Mr. Zhang obtained a bachelor’s degree in Applied Mathematics from Tsinghua University in July 1991 and a master’s degree in Economics from Peking University in July 1997.

Kui Ma

Ms. Ma Kui is Financial Controller of the company. since May 2015, September 2011 and April 2015, respectively. She joined the Group in April 1998 and held several positions, including the Head of the Finance Department, Head of the Market Risk Department, Head of the Planning and Analysis Department, Head of Operation Support Department, Assistant Chief Financial Officer, and chairman of the board of directors of CICC Pucheng. She was a director of CICC Jiacheng, a subsidiary of our Company, since June 2014. Prior to joining the Group, she served as, among other things, an accountant in Motorola (China) Electronics Co., Ltd. from May 1995 to August 1997. She currently serves as a director of a number of our subsidiaries, including CICC Hong Kong, CICC Jiacheng, CICC Futures, CICC HK Securities, CICC HK AM and CICC HK Futures. Ms. Ma obtained a bachelor’s degree in international economic cooperation and a master’s degree in international finance from the University of International Business and Economics in June 1993 and June 1996, respectively.

Qiang Cheng

Mr. Cheng Qiang is Member of the Management Committee of the company. and Head of the FICC Department since April 2015. He joined the Group in October 2003 and held several positions, including a Vice President of the Capital Markets Department, Co-Head of the FICC Department, Head of the Trading team, Head of the Product Division and fixed income team of the Investment Banking Department. He served as an advisor to our Company from July 2012 to June 2014. Prior to joining the Group, he served as a research staff of Advanced Technology Laboratories from January 1995 to December 1997, an associate of Barclays Capital New York from January 1998 to May 2000, a senior vice president of China Network International from June 2000 to August 2002, managing director of Global Standard Investment from September 2002 to June 2003 and vice president of ING Bank (Hong Kong) from August 2003 to September 2003. He currently serves as the chairman of CICC Futures and a director of a number of other subsidiaries of our Company, including CICC Hong Kong. Mr. Cheng obtained a bachelor’s degree in physics from the University of Mississippi, the United States, in August 1990, a master’s degree in physics and a master’s degree and a doctoral degree in economics from the University of Michigan, the United States, in August 1991, December 1993 and May 1998, respectively.

Wei Ding

Mr. Wei Ding is Member of the Management Committee of the company. He currently serves as managing director and Head of private equity investment business of our Company, and CEO of CICC Capital Management Co., Ltd. From November 1987 to February 1999, Mr. Ding successively served as economist, project officer, and department manager and in other positions at the World Bank Headquarters in Washington. During such period, from March 1993 to March 1995, Mr. Ding seconded to the IMF as senior economist and chief representative of Albania. From March 1999 to September 2002, Mr. Ding served as Head of China Region in Deutsche Bank. From October 2002 to December 2010, he served in the Company as managing director, and from 2006 to 2010, as executive chairman of the investment banking committee and head of the investment banking department. From February 2011 to December 2013, Mr. Ding served as senior managing director, Head of China Region, member of the Temasek investment policy committee and member of the Temasek senior management committee at Temasek Investment Holdings in Singapore. From January 2014 to August 2015, Mr. Ding acted as a private investor and also served as director or independent director in several companies, including Hwa Bao Investments, CAR Inc., Hundsun Technologies Inc., Hikvision, First Trust Fund Management Company, etc.

Changsheng Hu

Mr. Changsheng Hu is Member of the Management Committee of the company. He has been the vice chairman and president of CISC since November 2011, and the vice chairman of executive committee of CISC since July 2012. From December 1998 to December 2005, he has successively served as the deputy director of the general division of the Policy Research Office, member (at cadre level) of the Planning and Development Committee, consultant of the Institution Supervision Division, and commissioner of the Shenzhen Commissioner’s Office under the CSRC. From December 2005 to January 2008, he has served as the deputy director and director of the capital market department of Huijin. From January 2008 to November 2011, he has acted as the senior business head and capital market department director of the non-bank department of Huijin. From December 2005 to April 2010, he held the position as director, vice chairman of the board of directors and acting president of China Galaxy Securities Co. Ltd., a company listed on the Hong Kong Stock Exchange (Stock Code: 06881) and Shanghai Stock Exchange (Stock Code: 601881). From January 2007 to September 2010 he served as a director of China Galaxy Financial Holdings Company Limited. From November 2007 to January 2010 he acted as a director of China Everbright Industry Group Ltd.

Haizhou Huang

Mr. Huang Haizhou is Member of the Management Committee of the company. and Head of the Sales and Trading Department since April 2015 and May 2013, respectively. He He joined the Group in December 2007 and held several positions, including the Co-head of the Sales and Trading Department, Chief Strategist and Co-Head of the Research Department. Prior to joining the Group, he served as a research fellow at The London School of Economics and Political Science, the United Kingdom, from January 1995 to June 1998, an economist and a senior economist at the International Monetary Fund from July 1998 to August 2005, and the chief economist and head of Greater China research of Barclays Capital from September 2005 to December 2007. He currently serves as a co-opted member of the Hong Kong Financial Services Development Council since March 2013. He currently serves as a director of a number of the subsidiaries of our Company, including CICC Hong Kong and CICC HK Securities. Mr. Huang obtained a bachelor’s degree in electrical engineering from Hefei University of Technology in July 1983, a master’s degree in systems engineering from University of Shanghai for Science and Technology in July 1987 and a doctoral degree in business from Indiana University, the United States, in July 1994.

Zhaohui Huang

Mr. Huang Zhaohui is Member of the Management Committee of the company. since April 2015 and April 2013, respectively. He joined our Group in February 1998 and held several positions, including the Deputy Head and Co-Head of the Investment Banking Department. Prior to joining our Group, he joined China Construction Bank Corporation, a company listed on the Hong Kong Stock Exchange (Stock Code: 939) and Shanghai Stock Exchange (Stock Code: 601939), and served as a clerk of the Ningbo branch office, an assistant research officer of the department of investment research, a senior economist of the department of real estate financing, deputy director of department of international business and director of firm office from July 1988 to January 1998. He currently serves as a director of CICC HK Securities. Mr. Huang obtained a bachelor’s degree in physics from Wuhan University in July 1985 and a master’s degree in economics from Renmin University of China in July 1988.

Hong Liang

Ms. Liang Hong is Member of the Management Committee of the company, She is the Head of the Research Department and Chief Economist since April 2015, May 2013 and October 2014, respectively. She joined the Group in November 2008 and held several positions, including a managing director, the Head of the Capital Markets Department and Co-Head of the Sales and Trading Department. Prior to joining the Group, she served as an economist of the International Monetary Fund from June 1998 to August 2003 and the chief China economist, managing director, and co-head of Asia Pacific economic research of Goldman Sachs (Asia) LLC from September 2003 to November 2008. She currently serves as a director of CICC Hong Kong and CICC HK Securities. Ms. Liang obtained a bachelor’s degree in international relations from Peking University in July 1991, a master’s degree in economics from University of Denver, the United States, in June 1993 and a doctoral degree in economics from Georgetown University, the United States, in July 1998.

Wang Sheng

Mr. Wang Sheng is Assistant President of the company. Mr. Wang Sheng is currently the Deputy Head and a Managing Director of the Investment Banking Department of CICC. Mr. Wang Sheng joined CICC in 2002. He successively participated in the reforms and restructurings of a number of industries, including telecommunications, finance, energy and pharmaceuticals, and led numerous landmark capital market transactions. Mr. Wang Sheng has been covering a number of leading enterprises in the domestic and overseas on a regular basis, and has been holding key management positions at the Investment Banking Department of CICC since 2010. Mr. Wang Sheng graduated from the School of Economics and Management of Tsinghua University, and obtained a Bachelor’s and a Master’s degree in 2000 and 2002, respectively.

Xinping Yang

Ms. Yang Xinping is Assistant President of thye company. She was Chief Compliance Officer of the company. She joined our Group in October 1999 and has been appointed several positions, including Head of the Legal Department in 2000 and Head of the Compliance Department since 2004. Prior to joining our Group, she served as a lawyer in Paul Weiss, Rifkind, Wharton and Garrison Beijing Office, C&C Law Office and held various positions with other institutions in China, Australia and the United States from February 1980 to September 1999. She served as a member of the Issuance Appraisal Committee of CSRC from January 2001 to September 2003, member of the M&A Committee of the Issuance Appraisal Committee of CSRC from March 2002 to February 2004 and member of the Disciplinary and Supervisory Committee of SAC from February 2008 to February 2012. She currently serves as a vice chairman of the Compliance Committee of the SAC since October 2009, member of the Compliance Committee of the Securities Association of Beijing since December 2013, and our Company’s representative of the exchange participants of the Shanghai Stock Exchange and Shenzhen Stock Exchange since December 2012. She has also been selected as an expert appraiser of the SAC for innovative business of securities companies since August 2008. Ms. Yang obtained her juris doctor degree from Connecticut University School of Law, the United States in May 1986, LLM from Cornell University Law School, the United States in May 1991, diploma from the Law Extension Committee of Sydney University Law School, Australia in May 1993, certificate from Beijing Institute of International Economics and Management, English Language Center in January 1981, and her university study was completed at Shanghai Institute of Foreign Languages, English Department in January 1980.

Huang Zhaohui

Mr. Huang Zhaohui is Member of the Management Committee and the Head of the Investment Banking Department of the company. He has been appointed as a member of the Management Committee and the Head of the Investment Banking Department of our Company since April 2015 and April 2013, respectively. He joined the Group in February 1998 and held several positions, including the Deputy Head and Co-Head of the Investment Banking Department. Prior to joining our Group, he joined China Construction Bank Corporation, a company listed on the Hong Kong Stock Exchange (Stock Code: 939) and Shanghai Stock Exchange (Stock Code: 601939), and served as a clerk of the Ningbo branch office, an assistant research officer of the department of investment research, a senior economist of the department of real estate financing, deputy director of department of international business and director of the secretariat of the general administration office from July 1988 to January 1998. He currently serves as a director of CICC HK Securities. Mr. Huang obtained a bachelor’s degree in physics from Wuhan University in July 1985 and a master’s degree in economics from Renmin ` of China in July 1988.

Yicheng Xu

Mr. Xu Yicheng is Joint Company Secretary of the Company. He has been serving as the Assistant President of the Company and a director of China Investment Securities Company Limited (“CISC”) (a wholly-owned subsidiary of the Company) since March 2018. Mr. Xu is now Head of Strategic Development of the Company. He joined the Investment Banking Department of the Company in January 2000, and was made Managing Director effective from January 2008. As one of China’s first mergers and acquisitions (M&A) professionals, he founded and led the Company’s M&A business since 2005. Mr. Xu was responsible for a large number of landmark transactions totaling more than USD150 billion in value and led the team to secure the No. 1 position on the China M&A league table for five consecutive years (2006-2010). In recent years, Mr. Xu assisted in formulating the Company’s medium-and long-term strategic planning, wealth management business strategy and other significant strategies, and took the lead in accomplishing important capital operation such as the acquisition of CISC. Mr. Xu obtained a Bachelor’s degree in English from Beijing Foreign Studies University in 1997 and a Master’s degree in Finance from the Graduate School of the People’s Bank of China in 2000. Mr. Xu obtained the approval of the qualification as the senior management of the securities company from the Beijing bureau of the China Securities Regulatory Commission on March 2, 2018.

Jiaxing Zhou

David Bonderman

Mr. David Bonderman is Non-Executive Director of the company. since November 2010. He has been appointed as a Director of our Company since November 2010. He is a founding partner of Texas Pacific Group (“TPG”), an affiliate of one of the substantial shareholders of our Company. Through its global buyout platform, TPG generally makes significant investments in operating companies through acquisitions and restructurings across a broad range of industries globally. Prior to forming TPG in 1992, he was Chief Operating Officer of the Robert M. Bass Group, Inc. (RMBG), now doing business as Keystone Group, L.P. in Fort Worth, Texas. Prior to joining RMBG in 1983, he was a partner in the law firm of Arnold & Porter in Washington, D.C., where he specialized in corporate, securities, bankruptcy and antitrust litigation. From 1969 to 1970, he was a Fellow in Foreign and Comparative Law in conjunction with Harvard University and from 1968 to 1969, he was Special Assistant to the U.S. Attorney General in the Civil Rights Division. From 1967 to 1968, he was Assistant Professor at Tulane University School of Law in New Orleans. Mr. Bonderman currently serves on a number of boards, including: director of Ryanair Holdings Plc, a company listed on the Irish Stock Exchange (Ticker: RYA), London Stock Exchange (Ticker: RYA) and NASDAQ (Ticker: RYAAY), since August 1996; director of TPG Pace Energy Holdings Corp., a company listed on the New York Stock Exchange (Ticker: TPGE), since April 2017; and director of TPG Pace Holdings Corp., a company listed on the New York Stock Exchange (Ticker: TPGH), since April 2017. In addition, he serves on the boards of The Wilderness Society, the American Himalayan Foundation, the Rock and Roll Hall of Fame Foundation, and the Grand Canyon Trust. Mr. Bonderman has also served as a director in, among others, Caesars Entertainment Corporation (formerly known as Harrah’s Entertainment, Inc.), a company listed on the NASDAQ (Ticker: CZR),

Mou Daid Cha

Mr. Cha Mou Daid Johnson is Non-Executive Director of the company. since October 2002. He has been appointed as a Director of our Company since October 2002. He currently serves as a director of C.M. Capital Advisors (HK) Limited. He has been the chairman of C.M. Capital Corporation since 2000. He has also served as a board member and non-executive director of HKR International Limited, a company listed on the Hong Kong Stock Exchange (Stock Code: 480) since 1989 and December 2004 respectively, and as a non-executive director of Hanison Construction Holdings Limited, a company listed on the Hong Kong Stock Exchange (Stock Code: 896) since November 2001. He has been appointed as a non-executive director of Mingly, one of the substantial shareholders of our Company, since April 2000 and currently as an independent non-executive director and a member of the nomination committee, risk management committee, chairman of the remuneration committee and the former chairman of the audit committee of Shanghai Commercial Bank Limited since September 2001. He also holds directorships in other private companies in Hong Kong and overseas. Mr. Cha is active in many non-profit organizations serving as trustee, advisor or committee member. Since 1989, he has served at various institutions at different times in the following capacities: currently a board member of Qiu Shi Science & Technologies Foundation, a founding member of the Moral Education Concern Group, and a council member and a member of the Finance Committee of the Hong Kong University of Science and Technology, a member of the Presidents’ Global Advisory Council at Carnegie Mellon University. Previously, as a member of The Hong Kong Government Advisory Council in Innovation and Technology; a trustee and chairman of Investment Committee of the Croucher Foundation; a council member and a member of the Finance Committee and Investment Sub-Committee of The Chinese University of Hong Kong

Haifeng Liu

Mr. Liu Haifeng David is Non-Executive Director of the company. since February 2015. He has been appointed as a Director of our Company since February 2015. He is the Co-founder and the Chairman of Dehong Capital. Mr. Liu previously served as Partner of KKR, Cohead of KKR Asia Private Equity and CEO of KKR Greater China. Mr. Liu was also a member of KKR’s Asian Private Equity Investment Committee, Asian Portfolio Management Committee and China Growth Fund Investment Committee. Prior to joining KKR, Mr. Liu was Managing Director and Co-head of Morgan Stanley Private Equity Asia. Mr. Liu has established outstanding long-term investment track records over the past 25 years of direct investment, and was responsible for a number of successful and innovative direct investment projects in Greater China, such as China Ping An Insurance, China Mengniu Dairy, Qingdao Haier Co., Sunner Poultry, Belle International, Far East Horizon, Nanfu Battery, China Modern Dairy, United Envirotech Ltd, China International Capital Corporation (CICC), China Cord Blood Corporation, Paradise Retail, Hengan International, COFCO Meat, Yuehai Feed, Asia Dairy, Uxin Limited, Tarena Education etc. Mr. Liu also serves as a non-executive director of Far East Horizon Limited, a company listed on the Hong Kong Stock Exchange (Stock Code: 3360), since October 2009; and a non-executive director of Qingdao Haier Co., Ltd., a company listed on the Shanghai Stock Exchange (Stock Code: 600690), since September 2014; also a non-executive director of Sunpower Group, a company listed on the Singapore Main Board (Stock Code: SUNP) since November 2017. Mr. Liu graduated from Columbia University as Class Salutatorian with a B.S. in Electrical Engineering. He is a member of Tau Beta Pi National Engineering Honor Society and a winner of the Edwin Howard Armstrong Memorial Award for the top electrical engineering student at Columbia University. “KKR” as defined in this paragraph means Kohlberg Kravis Roberts & Co. L.P. together with its affi

Jun Shi

Mr. Shi Jun is Non-Executive Director of the company. since December 2013. He has been appointed as a Director of our Company since December 2013. He held several positions in I&G, one of the shareholders of our Company, including a deputy general manager of the department of market development (II), general manager of department of financial products, principal of the center of financial products and general manager of the department of general financial products, the executive president and in charge of the investment, wealth management and internet finance businesses since July 1996. Mr. Shi currently serves as the president of I&G since April 2016, and he is responsible for the overall management work. Mr. Shi has been admitted as a lawyer of the PRC since April 2001 and has been qualified as a CFA charter holder of the CFA Institute since September 2007. Mr. Shi obtained a bachelor’s degree in economics specializing in insurance from Shanghai University of Finance and Economics in June 1996 and a master of business administration degree from Tsinghua University in January 2011. He also completed the executive master of business administration program and obtained a master of business administration degree from China Europe International Business School in August 2014.

Haiying Zhao

Ms. Zhao Haiying is Non-Executive Director of the company. since August 2011. She has been appointed as a Director of our Company since August 2011. She taught at the Business School of Hong Kong University of Science and Technology from 1992 to 1995. She also served as a consultant for the Asian Development Bank from 1995 to 1997 and taught at the School of Economics and Finance of The University of Hong Kong from 1995 to 2001. She served as a commissioner of the Strategy and Development Commission of the CSRC from January 2001 to January 2002, deputy director of the Department of Public Offering Supervision of the CSRC from January 2002 to October 2005, director of the Industrial and Commercial Bank of China Limited, a company listed on the Hong Kong Stock Exchange (Stock Code: 1398) and the Shanghai Stock Exchange (Stock Code: 601398), from October 2005 to December 2008 and, in the meantime, the head of the department of research and legal affairs of Huijin from May 2006 to September 2007. She served as head of the department of asset allocation and strategic research of CIC from December 2007 to October 2009, vice general manager of Huijin as well as the director of its non-bank department from October 2009 to February 2012, and a director of New China Life Insurance Company Ltd., a company listed on the Hong Kong Stock Exchange (Stock Code: 1336) and Shanghai Stock Exchange (Stock Code: 601336), from December 2009 to March 2016. She was a member of executive committee of CIC and the Executive Vice President of Huijin as well as the director of its securities institution management department from February 2012 to April 2012. She was a member of the executive committee of CIC and China International Capital Corporation Limited

Shenglin Ben

Mr. Ben Shenglin serves as Non-Executive Independent Director of the company. since May 2015. He has been appointed as a Director of our Company since May 2015. He held several positions in ABN Amro in China and London, including leadership roles such as senior vice president and China business head from March 2003 to February 2005. He served at HSBC in China from February 2005 to April 2010 as a senior executive, including managing director and China country head of commercial banking from January 2007 to April 2010. From April 2010 to April 2014, he was with JP Morgan Chase as a member of the global leadership team at global corporate bank and the chief executive officer of J.P. Morgan Chase Bank (China). Mr. Ben currently serves as an independent director of Bank of Ningbo Co., Ltd., a company listed on the Shenzhen Stock Exchange (Stock Code: 2142), since September 2014, independent non-executive director of Tsingtao Brewery Co., Ltd., a company listed on the Hong Kong Stock Exchange (Stock Code: 168), since June 2014, independent director of Wuchan Zhongda Group Co., Ltd.

Tong Cao

Mr. Cao Tong serves as Non-Executive Independent Director of the company. since May 2015. He joined China Merchants Bank Co., Ltd., a company listed on the Hong Kong Stock Exchange (Stock Code: 3968) and Shanghai Stock Exchange (Stock Code: 600036), in Beijing and held several positions, including a deputy general manager of the planning and treasury department, general manager of the business department, an assistant to the president and a vice president of the Beijing branch, general manager of the personal banking department of the head office and deputy head of the management department in Shenzhen from January 1994 to December 2004. He joined China CITIC Bank Corporation Limited, a company listed on the Hong Kong Stock Exchange (Stock Code: 998), in Beijing and held several positions, including an assistant to the president, a general manager of the retail banking department, vice president and an executive director from December 2004 to August 2013. He served as a vice president of The Export-Import Bank of China from September 2013 to October 2014. He also served as the president of WeBank Co., Ltd. from November 2014 to September 2015. Mr. Cao currently serves as the vice chairman of the National Financial System Youth Federation since January 2014 and co-director of the International Monetary Institute in Renmin University of China since December 2009.

Edwin Roca Lim

Mr. Edwin Roca Lim is Non-Executive Independent Director of the company. since May 2015. He has been appointed as a Director of our Company since May 2015. He served as a lecturer at The University of Hong Kong from 1965 to 1970. He joined the World Bank Group in May 1970 and held several positions, including economist, senior economist, lead economist for China, chief representative in China, director in charge of West Africa and director in charge of India. He was granted external service leave by the World Bank Group for two years from February 1994 to lead the organization of an investment bank in China. This initiative led to the establishment of our Company. In this context, he served as a senior advisor to Morgan Stanley from March 1994 to May 1995 and as the Chief Executive Officer of our Company from June 1995 to December 1995. He returned to the World Bank Group in January 1996 and served as director in charge of India until he retired in August 2002. Mr. Lim obtained a bachelor’s degree in public and international affairs from Princeton University, the United States, in June 1962 and a doctoral degree in economics from the Graduate School of Arts and Sciences of Harvard University, the United States, in June 1970. He also completed the advanced management program at Harvard Business School of Harvard University, the United States, in May 1993.

Li Liu

Mr. Li Liu is Non-Executive Independent Director of the company. He currently holds positions such as a Finance Professor in Guanghua School of Management of Peking University and Deputy Head and Doctoral Supervisor in Finance and Securities Research Center of Peking University. Mr. Liu has been teaching in Guanghua School of Management (formerly known as Economic Management Department of School of Economics) of Peking University since January 1986, and had been teaching in Beijing Institute of Iron and Steel from September 1984 to December 1985. He served as an independent non-executive director of Metallurgical Corporation of China Ltd., a company listed on the Shanghai Stock Exchange (stock code: 601618) and the Hong Kong Stock Exchange (stock code: 1618), from December 2008 to November 2014, and independent director of Bohai Ferry Co., Ltd., a company listed on the Shanghai Stock Exchange (stock code: 603167), from December 2009. Mr. Liu currently serves as an independent director of China Oil HBP Science & Technology Co., Ltd., a company listed on the Shenzhen Stock Exchange (stock code: 002554), since December 2009, independent non-executive director of China Machinery Engineering Corporation, a company listed on the Hong Kong Stock Exchange (stock code: 1829), since January 2011, independent director of Langfang Development Co., Ltd., a company listed on the Shanghai Stock Exchange (stock code: 600149), since August 2011, independent non-executive director of Bank of Communications Co., Ltd., a company listed on the Hong Kong Stock Exchange (stock code: 3328), since January 2016, and independent director of CNPC Capital Company Limited, a company listed on the Shenzhen Stock Exchange (stock code: 000617), since June 2017. Mr. Liu obtained a master degree in physics from Peking University in July 1984 and MBA from Catholic University of Louvain in Belgium in July 1989.

Wai Keung Siu

Mr. Siu Wai Keung is Non-Executive Independent Director of the company. since May 2015. He has been appointed as a Director of our Company since May 2015. He served for KPMG for approximately 30 years, where he provided professional services to clients from various industries. He joined KPMG Manchester, England in 1979 and was transferred to Hong Kong in May 1986 and became a partner of KPMG Hong Kong in July 1993. From October 2000 to March 2002, he was a senior partner of KPMG Shanghai Office. Prior to his retirement in March 2010, he was a senior partner of KPMG Beijing and Northern China Region, KPMG China. He has extensive experience in providing audit services for PRC and overseas companies, and has a sound knowledge of advising on foreign direct investment in the PRC. He also served as an independent non-executive director of Hua Xia Bank Co., Limited, a company listed on the Shanghai Stock Exchange (Stock Code: 600015), from October 2010 to February 2014, independent non-executive director of Beijing Hualian Hypermarket Co., Ltd., a company listed on the Shanghai Stock Exchange (Stock Code: 600361), from September 2012 to March 2015, independent non-executive director of Hop Hing Group Holdings Limited, a company listed on the Hong Kong Stock Exchange (Stock Code: 47), from September 2012 to May 2015, independent non-executive director of Shunfeng International Clean Energy Limited (formerly known as Shunfeng Photovoltaic International Limited),