Edition:
United Kingdom

Earthasia International Holdings Ltd (6128.HK)

6128.HK on Hong Kong Stock

4.06HKD
12 Dec 2018
Change (% chg)

HK$0.01 (+0.25%)
Prev Close
HK$4.05
Open
HK$4.07
Day's High
HK$4.09
Day's Low
HK$4.02
Volume
1,560,000
Avg. Vol
1,540,378
52-wk High
HK$4.89
52-wk Low
HK$2.42

Summary

Name Age Since Current Position

Hing Tat Lau

55 2013 Executive Chairman of the Board

Yick Yan Chan

52 2013 Chief Executive Officer, Executive Director

Ka Hei Kwok

36 2018 Chief Financial Officer, Company Secretary

Man Wu

43 2014 Chief Human Resource Officer

Bin Qiu

45 2017 Executive Director

Ming Tian

59 2014 Executive Director

Liu Yang

43 2017 Executive Director

Lida Ma

35 2014 Non-Executive Director

Fong Sin Tam Ip

48 2014 Non-Executive Independent Director

Yuncai Wang

47 2014 Non-Executive Independent Director

Wang Tai Wong

50 2014 Non-Executive Independent Director

Biographies

Name Description

Hing Tat Lau

Mr. Lau Hing Tat (Patrick) has been Executive Chairman of the Board at Earthasia International Holdings Limited since November 25, 2013. He has over 30 years of experience in operation and management in landscape architecture service industry. Mr. Lau joined the Group in October 1986 as managing director of Earthasia (Hong Kong) and became director in February 1987. He has been holding the following positions under the Group, namely, (i) the director of Earthasia (Hong Kong) since February 1987, (ii) the director of Earthasia (International) since October 2004, (iii) the chairman of the board of Directors of Earthasia (Shanghai) since November 2004, and (iv) the director of Earthasia (Manila) since October2007. He has also been director of the JV Company from June 1997 to January 2005. Prior to joining the Group, He gained his experience in Urbis Travis Morgan Limited from March 1985 to September 1986, and EBC Hong Kong from August 1983 to February 1985, as a landscape architect. Mr. Lau was qualified as a professional member in the grade of Associate of the Landscape Institute in the United Kingdom in January 1987. He has been a registered landscape architect under LARO since September 1999. He served in HKILA as president from September 1994 to May 1998 and has been a fellow member of HKILA since November 2008. He has been chairman of Asian Habitat Society and director of the Hong Kong Coalition of Professional Service. He is a member of the Town Planning Board and Lands and Development Advisory Committee. He was a district councilor of the Hong Kong Eastern District Council from 2004 to 2011. He was also a Member of the following institutions, namely, (i) the Appeal Board Panel (Town Planning) from December 1999 to December 2005, (ii) the Community Involvement Committee on Greening from March 2011 to February 2013, (iii) the Harbour-front Enhancement Committee from May 2004 to August 2009, and (iv) the Harbour-front Commission from July 2010 to June 2013.

Yick Yan Chan

Mr. Chan Yick Yan (Andross) has been Chief Executive Officer and Executive Director at Earthasia International Holdings Limited since November 25, 2013. He has over 28 years of experience in operation and management in landscape architecture service industry. He first joined the Group in January 1991 as managing director of Earthasia (Hong Kong). Mr. Chan has also held the following positions in the Group, namely, (i) the director of Earthasia (Hong Kong) since December 1995 and (ii) Earthasia (International) since October 2004; (iii) the General manager and director of Earthasia (Shanghai) since November2004; (iv) the director of Earthasia (Xiamen) since March 2013; (v) of Earthasia (Linkong); and (vi) of Earthasia (Manila) since October 2007. He is also the legal representative of the Beijing, Wuhan, Shenzhen, Xi’an and (Shanghai). He has also been director of JV Company from June 1997 to January 2005. Prior to joining the Group, Mr. Chan has worked at BCG Landscape Architects Inc., EDA Collaborative Inc. and EBC Hong Kong. He was qualified as a professional member in the grade of Associate of the Landscape Institute in the United Kingdom in January 1988. He was a member of the Ontario Association of Landscape Architects and the Canadian Society of Landscape Architects in July 1989 and 1990, respectively. He has been a registered landscape architect under LARO and a fellow member of HKILA since September 1999 and November 2008, respectively. He has been a member of American Society of Landscape Architects since March 2004. He was accredited as the Outstanding Entrepreneur of the National Reconnaissance Design Industry (President) by the China Exploration and Design Association in November 2013.

Ka Hei Kwok

Mr. Kwok Ka Hei is Chief Financial Officer, Company Secretary at Earthasia International Holdings Limited. He has over 12 years of experience in the corporate finance and accounting profession. He joined the Group in December 2013 as the chief financial officer of Earthasia Limited, a principal subsidiary of the Company. Prior to joining the Group, Mr. Kwok served in GF Capital (Hong Kong) Limited in corporate finance department from October 2010 to December 2013. Prior to that, he served in KGI Capital Asia Limited in the investment banking department from December 2007 to October 2010. He also worked in PricewaterhouseCoopers Ltd. from September 2005 to November 2007. Mr. Kwok obtained his bachelor’s degree of Arts with a major in Accountancy from the Hong Kong Polytechnic University in December 2005. He has been a member of the Hong Kong Institute of Certified Public Accountants since July 2009 and a Financial Risk Manager of Global Association of Risk Professionals since April 2008.

Man Wu

Ms. Wu Man has been Chief Human Resource Officer at Earthasia International Holdings Limited since March 28, 2014. She has over 16 years of experience in handling human resources and other general affairs. She joined the Group in March 2005 as the assistant to the general manager of Earthasia (Shanghai). She has also been the Administrative director of Earthasia (Shanghai) since April 2011, responsible for formulating and implementing internal and regulatory manuals, reporting and reviewing the financial statements, and handling general and human affairs. Prior to joining the Group, she served in EDAW (Shanghai) Consulting Co. Ltd. as the office manager from November 2003 to November 2004, responsible for client management, human resources and administrative affairs. She served in Shanghai Vanke Real Estate Co., Limited from April 1993 to April 2000 responsible for the financial management. Ms. Wu was qualified as corporate human resource professional (Grade II) by Shanghai Human Resources and Social Security Bureau in October 2012. She was also qualified as accountant by the PRC Finance Department in May 1997.

Bin Qiu

Mr. Qiu Bin is Executive Director of the Company. He graduated from Beijing Union University with a bachelor degree in Business Administration. From 1992 to 2003, he was the department manager at the Bank of China Limited, Beijing Branch responsible for a wide range of banking and credit duties. From 2004 to 2008, he joined the Shanghai Pudong Development Bank, Beijing Branch and served as the business manager in charge of marketing and credit functions. From 2009 to 2012, Mr. Qiu became the deputy general manager and director of the finance department in Beijing Dong Fang Chengrui Investment Consultants, Ltd. (“Dong Fang”). He was responsible for the overall operation and strategic decisions of the foreign investment and financing businesses of Dong Fang. Mr. Qiu is well versed with Chinese domestic banking system, settlement, foreign exchange and credit areas. He also has extensive experience in the fields of financial management and securities investment. Mr. Qiu has been an executive director of the board of directors of Heng Xin China Holdings Limited (stock code: 8046) from 1 January 2013 to 2 June 2017, shares of which are listed on the GEM Board of the Stock Exchange. Save as disclosed above, Mr. Qiu did not hold any directorships in other listed companies in Hong Kong or overseas in the three years preceding the date of this announcement and he does not hold any other positions with the Company or other members of the Group.

Ming Tian

Mr. Tian Ming has been Executive Director at Earthasia International Holdings Limited since February 24, 2014. He has over 26 years of experience in architecture-related and landscape architecture industry. Mr. Tian joined the Group in June 2006 as the director of Earthasia (Shanghai). Prior to joining the Group, he was appointed as the chief representative of the Shanghai office of the JV Company from November 1999 to November 2002. From April 1993 to June 1998, He worked as a deputy chief designer at Shanghai Vanke Real Estate Co., Limited which is a subsidiary of China Vanke Co., Ltd. principally engaging in residential and commercial property development. He was responsible for property estate design during his time of employment. He worked as a designer from 1983 to 1993 in Shanghai Municipal Engineering Design Institute which principally engaged in municipal engineering. Mr. Tian was responsible for architectural design for municipal projects during his time of employment. He obtained his bachelor’s degree in structural engineering from Tongji University in December 1985. He was qualified as architect and structural engineer in March 1991 in the PRC by the Shanghai Municipal Engineering Design Institute.

Liu Yang

Mr. Yang Liu is Executive Director of the company. He graduated from Shaanxi University of Technology (formerly known as Shaanxi Institute of Technology) with a bachelor degree in engineering, specializing in auto-control. Mr. Yang has more than 10 years’ experience in corporate and capital management in semi-conductor industry, and international trading of electronic products and bulk commodity. Mr. Yang is currently the general manager, the executive director and the legal representative of a company in the People’s Republic of China with its principal activities in semi-conductor, and international trading of electronic products and bulk commodity. Mr. Yang has been a non-executive director of the board of directors of National United Resources Holdings Limited (stock code: 254) from 17 July 2015 to 16 May 2017, shares of which are listed on the Main Board of the Stock Exchange. Mr. Yang has also been an executive director, the chief executive officer and chairman of the board of directors of Hang Tang International Holdings Limited (stock code: 1187) from 18 November 2013 to 25 July 2016, shares of which are listed on the Main Board of the Stock Exchange. Save as disclosed above, Mr. Yang did not hold any directorships in other listed companies in Hong Kong or overseas in the three years preceding the date of this announcement and he does not hold any other positions with the Company or other members of the Group.

Lida Ma

Mr. Ma Lida has been Non-Executive Director at Earthasia International Holdings Limited since February 24, 2014. He has over eight years of experience in financial management. He has been the deputy general manager and board secretary of Pubang since May 2010 responsible for the general secretarial affairs. From July 2003 to February 2008, he worked as a project manager for the provision of auditing services in various projects in GP Certified Public Accountants Co., Ltd., a PRC accounting firm. Mr. Ma obtained his bachelor’s degree in Economics from the School of Public Economics & Administration at Shanghai University of Finance and Economics in July 2003. He further obtained his master’s degree in Business Administration from Sun Yat-sen University in June 2010.

Fong Sin Tam Ip

Ms. Tam Ip Fong Sin has been Non-Executive Independent Director at Earthasia International Holdings Limited since June 3, 2014. She has over eight years of experience in legal practice specialising corporate and commercial litigation matters. Admitted as a solicitor of Hong Kong in 2004, she served in Hon & Co. as consultant from August 2006 to July 2007 and assistant solicitor from August 2007 to June 2012. She has been the consultant of Chin & Associates since June 2012. Ms. Tam obtained her bachelor’s degree in Law from the University of Wolverhampton in July 1999.

Yuncai Wang

Dr. Wang Yuncai has been Non-Executive Independent Director at Earthasia International Holdings Limited since June 3, 2014. He has been studying and teaching for architecture and urban planning for over 12 years. He first undertook and completed his post-doctoral research work in Architecture of Tongji University from June 2001 to April 2003. He has been with Landscape Studies Department of College of Architecture and Urban Planning in Tongji University as an associate professor in Landscape Planning and Design from January 2003 to June 2008 and as a professor deputy officer in Landscape since July 2008, as well as deputy officer in Landscape since November 2009. He was research scholar in the field of landscape architecture at Virginia Polytechnic Institute and State University from January 2010 to June 2010. He obtained Doctorate's degree in Human Geography from Institute of Geographic Sciences and Natural Resources Research under Chinese Academy of Sciences in July 2001. He is the author of "Landscape Ecosystem Planning Principles".

Wang Tai Wong

Mr. Wong Wang Tai, CPA, has been Non-Executive Independent Director at Earthasia International Holdings Limited since June 3, 2014. Mr. Wong has over 22 years of experience in auditing, finance and accounting. He has worked at Parker Randall CF (H.K.) CPA Ltd, C& I CPA Ltd, Fortune Oil Co Ltd, RSM Nelson Wheeler and Kwan Wong Tan Fong BDO. He has been sold proprieter in the name of Ivan Wong & Co from April 1995 to February 2004 and since September 2007. He has been elected as a Councilor of Wanchai District Council since 2004 and was awarded a Medal of Honour from the Hong Kong Government in 2011. Mr. Wong has been an independent non-executive Director and chairman of the audit committee, member of the nomination committee and remuneration committee of Natural Dairy (NZ) Holdings Limited, a company listed on the Stock Exchange (stock code: 462) engaging in trading of food and beverage and dairy related products, and manufacturing and sales of beverage and dairy related products, since 28 August 2013.

Basic Compensation

Name Fiscal Year Total

Hing Tat Lau

2,177,000

Yick Yan Chan

4,561,000

Ka Hei Kwok

--

Man Wu

--

Bin Qiu

--

Ming Tian

1,917,000

Liu Yang

--

Lida Ma

--

Fong Sin Tam Ip

--

Yuncai Wang

--

Wang Tai Wong

--
As Of  31 Dec 2014