Edition:
United Kingdom

Itau Unibanco Holding SA (ITUB4.SA)

ITUB4.SA on Sao Paulo Stock Exchange

35.52BRL
14 Dec 2018
Change (% chg)

R$ -0.26 (-0.73%)
Prev Close
R$ 35.78
Open
R$ 35.49
Day's High
R$ 35.75
Day's Low
R$ 35.21
Volume
12,153,900
Avg. Vol
20,614,391
52-wk High
R$ 36.83
52-wk Low
R$ 24.84

Summary

Name Age Since Current Position

Pedro Moreira Salles

58 2017 Co-Chairman of the Board

Roberto Setubal

63 2017 Co-Chairman of the Board

Candido Botelho Bracher

59 2017 Chief Executive Officer

Alexandro Broedel Lopes

43 2017 Director of Finance and Investor Relations, Executive Officer

Caio Ibrahim David

2016 Executive Vice President

Claudia Politanski

47 2015 Executive Vice President

Andre Sapoznik

2016 Executive Vice President

Eduardo Mazzilli de Vassimon

59 2016 General Director

Marcio de Andrade Schettini

51 2015 General Director

Ricardo Villela Marino

44 2008 Executive Director

Leila Cristiane Barboza Braga de Melo

44 2015 Executive Officer

Paulo Sergio Miron

49 2015 Executive Officer

Fernando Barcante Tostes Malta

2016 Executive Officer

Andre Balestrin Cestare

2017 Member of the Executive Board

Wagner Bettini Sanches

44 2015 Member of the Executive Board

Adriano Cabral Volpini

43 2015 Member of the Executive Board

Gilberto Frussa

Member of the Executive Board

Matias Granata

41 2014 Member of the Executive Board

Eduardo Hiroyuki Miyaki

43 2011 Member of the Executive Board

Emerson Macedo Bortoloto

38 2011 Member of the Executive Board

Sergio Mychkis Goldstein

Member of the Executive Board

Alvaro Felipe Rizzi Rodrigues

38 2016 Member of the Executive Board

Rodrigo Luis Rosa Couto

2016 Member of the Executive Board

Jose Virgilio Vita

37 2015 Member of the Executive Board

Marco Ambrogio Crespi Bonomi

61 2017 Director

Joao Moreira Salles

2017 Director

Alfredo Egydio Setubal

60 2015 Non-Executive Director

Pedro Luiz Bodin de Moraes

61 2008 Independent Member of the Board of Directors

Geraldo Jose Carbone

58 2017 Independent Director

Fabio Colletti Barbosa

63 2015 Independent Director

Jose Gallo

67 2016 Independent Director

Amos Genish

57 2017 Independent Director

Gustavo Jorge Laboissiere Loyola

65 2006 Independent Member of the Board of Directors

Biographies

Name Description

Pedro Moreira Salles

Mr. Pedro Moreira Salles serves as Co-Chairman of the Board of Itau Unibanco Holding SA since June 2017. He was Chairman of the Board of Directors of Itau Unibanco Holding SA from August 2009 to June 2017. Prior to this, he served as Chairman of the Board of Directors and Deputy Chief Executive Officer of the Company from November 2008 to August 2009. He has been Chairman of the Strategy, Appointments and Corporate Governance and of the Personnel Committees of the Company. He is also a Member of the International Advisory Board. He has worked at Unibanco - Uniao de Bancos Brasileiros SA since 1989, having served as Vice Chairman of the Board of Directors from 1991 to 1997, Chairman of the Board of Directors from 1997 to 2004, and again Vice Chairman of the Board of Directors from 2004 to November 2008. At Unibanco, he held the post of Chief Executive Officer from April 2004 to November 2008. He sits on the Board of Ibmec and has been Board Member of Endeavor, as well as President of the Board of PlaNet Finance Brasil. He graduated from the University of California, Los Angeles with a Bachelors in History and Economics. He also completed an International Relations program at Yale University and the OPM – Owners/President Management Program at Harvard University.

Roberto Setubal

Mr. Roberto Egydio Setubal serves as Co-Chairman of the Board of Itau Unibanco Holding SA since June 2017. he was Chief Executive Officer, Vice Chairman of the Board of Directors and Member of the Executive Board of Itau Unibanco Holding SA from March 2003 to June 2017. Within the Company, he has been Member of the Capital and Risks Management Committee since May 2008 and Member of the Strategy Committee and Personnel Committee since June 2009, and was Chairman of the International Advisory Board from March 2003 to April 2009 and Member of the Appointments and Compensation Committee from May 2005 to April 2009. He has also served as Deputy Chief Executive Officer of Itausa - Investimentos Itau SA since May 1994, and Chairman of its Accounting Policy Committee and Disclosure and Insider Trading Committee since August 2008. He served as Member of the Board of Directors of Banco Itau SA from April 1995 to March 2003, Chief Executive Officer of Banco Itau SA from August 1990 to March 1994, and has served as President and General Manager of Banco Itau SA since April 1994. He has served as Chairman of the Board of Directors of Banco Itau BBA SA since February 2003 and Chairman of UNIBANCO - Uniao de Bancos Brasileiros SA since November 2008. He served as President of Federacao Nacional de Bancos - Fenaban and Federacao Brasileira das Associacoes de Bancos - Febraban from April 1997 to March 2001, Vice President of the Institute of International Finance, Board Member of the International Monetary Conference, and Member of the International Advisory Committee of The Federal Reserve Bank of New York, and has served as Member of the International Advisory Committee of the NYSE since April 2005. He graduated from Stanford University with a Master of Engineering degree in Engineering gained in 1979 and from Universidade de Sao Paulo (USP) with a degree in Production Engineering gained in 1977.

Candido Botelho Bracher

Mr. Candido Botelho Bracher serves as Chief Executive Officer of Itau Unibanco Holding SA since June 2017. He was General Director and Executive Director of Itau Unibanco Holding SA until May 2017. Prior to this, he served as Deputy Chief Executive Officer, Member of the Executive Board and Member of the Board of Directors of the company. He has been Deputy Chief Executive Officer and a Member of the Executive Board of the Company since May 2005. He has also served as a Member of the Capital and Risk Management Committee of the Company since May 2008 and a Member of the Personnel Committee since June 2009. He has served as a Member of the Board of Directors of Banco Itau BBA SA since February 2003, Chief Executive Officer of Banco Itau BBA SA since April 2005, and served as the Executive Vice President of Banco Itau BBA SA from February 2003 to April 2005, with responsibility for the Commercial, Capital Markets and the Human Resources Policies areas. He has served as the Executive Vice President of UNIBANCO – Uniao de Bancos Brasileiros SA since November 2008, and served as Officer of Banco BBA Creditanstalt SA from 1988 to January 2003. He graduated from Fundacao Getulio Vargas (FGV) with a degree in Business Administration gained in 1980.

Alexandro Broedel Lopes

Mr. Alexsandro Broedel Lopes serves as Director of Finance and Investor Relations, Executive Officer of Itau Unibanco Holding SA since October 2017. He is Executive Officer of Itau Unibanco Holding SA since April 30, 2015. Prior to this, he served as Member of the Executive Board of the company until 2015. He also manages other subsidiaries of the Itau Unibanco conglomerate. He has worked at Investimentos Bemge SA as Officer since June 2012. At Itauseg Participacoes SA, he has been Officer since June 2012. At Dibens Leasing SA – Arrendamento Mercantil, he has served as Executive Officer since June 2012. Within BM&F Bovespa SA, he has been Member of the Audit Committee since May 2012. He has been Professor at Universidade de Sao Paulo since 2002, and he teaches graduate, master and post graduate courses in the finance and accounting areas. At Brazilian Securities Commission (CVM), he acted as Officer from 2010 to 2012. At, Mattos Filho, Veiga Filho, Marrey Jr. e Quiroga Advogados, he worked as a Consultant from 2008 to 2009. At Broedel Consultores Associados, he was Consultant to financial institutions and publicly-held companies on accounting and tax matters from 1999 to 2008. He was Guest Professor at the Arizona State University in 2006. He taught Valuation in the MBA program at the W. P. Carey Business School. He was Guest Professor at the Manchester Business School in 2005. He taught Business Analysis and Valuation in the master’s degree program. He was also Guest Professor at the London School of Economics in 2002. He taught Principles of Finance, Introduction to Accounting and Financial Statement Analysis and Valuation in the graduate and master’s degree programs. He has a Ph.D. in Accounting and Finance from Manchester Business School gained in 2008; Doctorate in Controllership and Accounting from Universidade de Sao Paulo in 2001; and Bachelors degree in Accounting from Universidade de Sao Paulo obtained in 1997.

Caio Ibrahim David

Mr. Caio Ibrahim David serves as Executive Vice President at Itau Unibanco Holding S.A. since December 9, 2016. He served as Executive Officer, Member of the Executive Board of Itau Unibanco Holding SA. from May 2010. Within the Company, he is responsible for the Finance Area. He was also a Member of the Disclosure and Trading Committee of the Company. He joined the group in 1987 as Trainee, working in the areas of controllership and risk management. He has been Member of the Executive Board of Banco Itau BBA SA since April 2008 and of Itauseg Participacoes SA since April 2010; Vice Chairman of the Board of Directors of Redecard SA since May 2010; Member of the Board of Directors of BFB Leasing SA and Dibens Leasing SA since April 2010; Alternate Chairman of the Board of Directors of Financeira Itau CBD SA Credito, Financiamento e Investimento since April 2010. He worked at Bankers Trust in New York as Associate in the area of Global Risk Management in 1998. He studied at New York University where he received a Masters of Business Administration in Finance and Accounting in 1999. He also studied at Universidade de Sao Paulo (USP) where he received a Masters in 1997 and another degree in Finance and Economics from the same institution in 1993. From Universidade Presbiteriana Mackenzie, he gained a Bachelors in Engineering in 1990.

Claudia Politanski

Ms. Claudia Politanski serves as Executive Vice President of Itau Unibanco Holding SA since April 30, 2015. Prior to this, she served as Executive Officer and Member of the Executive Board of Itau Unibanco Holding SA since November 2008. She is Member of the Disclosure and Trading Committee of the Company. She joined Unibanco in 1991 and acts as Legal Counsel in the position of Executive Officer for the structuring of banking products, capital markets operations, investments, mergers and acquisitions, and corporate legal counsel for all companies. She graduated from Universidade de Sao Paulo with a degree in Law gained in 1992. Moreover, she studied at the University of Virginia where she received a Masters in Law.

Andre Sapoznik

Mr. Andre Sapoznik serves as Executive Vice President of Itau Unibanco Holding S.A. since December 9, 2016. Itaú Unibanco S.A.: Executive Vice President since December 2016; Executive Director from December 2011 to December 2016; Director from April 2009 to December 2011. Joined Unibanco in 1998. Main activity of the company: Multiple bank, with a commercial portfolio. Academic Background: Graduated in Production Engineering from the Escola Politecnica da Universidade de Sao Paulo and an MBA from Stanford University Graduate School of Business.

Eduardo Mazzilli de Vassimon

Mr. Eduardo Mazzilli de Vassimon serves as General Director at Itau Unibanco Holding S.A. He was Executive Vice President of Itau Unibanco Holding SA from Apr 30, 2015. Prior to this, he served as Executive Officer from March 2013 to April 2015, Member of the Disclosure and Trading Committee since April 2015. He served as Member of the Board of Directors since November 2004 at Banco Itaú BBA S.A, Executive Vice-President from November 2004 to December 2008 and was responsible for the international, financial institutions, products, client desk and treasury departments, Executive Vice President since March 2013; General Manager from 1980 to 1990 at Itaú Unibanco S.A., Vice Chairman of the Board of Directors since February 2013 in Investimentos Bemge S.A., Member of the Board of Directors since April 2015 in Dibens Leasing-Leasing S.A., Alternate Foreign Exchange Officer from 1990 to 1991 and International Area Officer from 1992 to 2003 in Banco BBA-Creditanstalt S.A., Member of the Board of Directors since May of 2013 in Banco Itau BMG Consignado S.A. He holds a Bachelors degrees in Economics from the School of Economics of Universidade de Sao Paulo (USP) (1980) and in Business Administration from Fundacao Getulio Vargas (FGV) (1980), Masters degrees from the São Paulo Business Administration School of Fundacao Getulio Vargas (FGV) (1982) and from Ecole des Hautes Etudes Commerciales (1982) in France.

Marcio de Andrade Schettini

Mr. Marcio de Andrade Schettini serves as the General Director of Itau Unibanco Holding S.A. since April 30, 2015. Prior to this, he served as Vice President of the company from November 2008 to March 2015. He graduated in Engineering and did Masters in Administration from Pontifícia Universidade Catoilica where he specialized in mathematical models. He also attended the Management Program for Owners and Presidents at Harvard University.

Ricardo Villela Marino

Mr. Ricardo Villela Marino serves as Executive Director of Itau Unibanco Holding SA since April 2008. He has been a Member of the Personnel Committee since June 2009 and was Member of the Capital and Risks Management Committee from May 2008 to April 2009. He has also acted as Member of the Strategy Committee of the Company. He sits on the International Advisory Board within the Company. He has served as Executive Director of Itau Unibanco SA since September 2006, served as Senior Managing Director of Itau Unibanco SA from April 2005 to August 2006, Managing Director of Itau Unibanco SA from April 2004 to April 2005, Head of the Derivates Desk of Itau Unibanco SA from 2003 to 2004, and Head of Business Intelligence of Itau Unibanco SA from 2002 to 2003. He has also served as Chairman of Federacion Latino Americana de Bancos FELABAN since November 2008. He studied at MIT Sloan School of Management where he gained a Masters in Business Administration in 2000 and at Universidade de Sao Paulo (USP) where he received a degree in Mechanical Engineering in 1996.

Leila Cristiane Barboza Braga de Melo

Ms. Leila Cristiane Barboza Braga de Melo serves as Executive Officer of Itau Unibanco Holding SA since April 30, 2015. She serves as Member of the disclosure and trading Committee since January 2012. She has been Executive Director since March 2015; Director from February 2010 to March 2015 at Itau Unibanco S.A. She served as Deputy Director from October 2008 to April 2009 at Uniao de Bancos Brasileiros S.A. She joined Unibanco in 1997 and worked in the Legal Assistance in transactions involving banking, credit card, mortgage and vehicles, and projects related to mergers and acquisitions, corporate restructuring and capital market, among others. She graduated from the Faculty of Law, Universidade de Sao Paulo, specializing in Corporate Law with emphasis in Corporate Finance and Capital Markets from Instituto Brasileiro de Mercado de Capitais (IBMEC), Fundamentals of Business Law from New York University.

Paulo Sergio Miron

Mr. Paulo Sergio Miron serves as the Executive Officer of Itau Unibanco Holding S.A. since April 30, 2015. He served in PricewaterhouseCoopers – São Paulo/SP as a partner in 1996 to 2015, having been the partner responsible for the audit work in large Brazilian Financial Conglomerates, among them: Unibanco-União de Bancos Brasileiros (1997 to 2000), Banco do Brazil (2001 to 2005) and Itaú Unibanco S.A. (2009 to 2013). He also served in PricewaterhouseCoopers – Brasília/DF as Partner from 2001 to 2008, and that during the period from 2004 to 2008 he was the partner in charge of the Government services of PwC Brazil and during the period from 1997 to 2008 was the partner responsible for "banking" of the PwC Brazil. He was the Coordinator of the training area in the PwC Brazil financial institutions for more than 10 years and served as a University professor for a few years on matters related to the financial market. He is a member of the Brazilian Institute of accountants and speaker at various seminars related to financial instruments and audit. He graduated in Accounting from Universidade Sao Judas Tadeu and in Economics from Mackenzie Presbyterian University.

Fernando Barcante Tostes Malta

Mr. Fernando Barcante Tostes Malta serves as Executive Officer of Itau Unibanco Holding S.A. since April 2016. He graduated in Information Technology from Pontificia Universidade Catolica do Rio de Janeiro (PUC-Rio) (1989); MBA from Fundacao Dom Cabral (FDC) (1998); Extension in Strategy by the Kellogg School of Management (FDC) (2003); Extension in Banking Management by the Swiss Finance Institute (2011); Professor of Information Technology at PUC Rio de Janeiro.

Andre Balestrin Cestare

Wagner Bettini Sanches

Mr. Wagner Bettini Sanches was Member of the Executive Board of Itau Unibanco Holding S.A. since April 30, 2015. He served as Director since October 2011 of Itau Unibanco S.A.

Adriano Cabral Volpini

Mr. Adriano Cabral Volpini serves as Member of the Executive Board of Itau Unibanco Holding S.A. since February 2015. He has been Director of Corporate Security since July 2012 in Itaú Unibanco S.A. He has graduated in Social Communication from Fundacao Armando Alvares Penteado (FAAP) in 1995, Masters in Accounting and Financial Management from Fundacao Armando Alvares Penteado (FAAP) in 2000, MBA in Finance from Instituto Brasileiro de Mercado de Capitais (IBMEC) in 2002.

Gilberto Frussa

Matias Granata

Mr. Matias Granata serves as the Member of the Executive Board of Itau Unibanco Holding S.A. since July 2014. He served as the Member of the Executive Board of Itau Unibanco S.A. since July 2014. He has done Masters in International Economic Policy from the University of Warwick / UK, British Chevening Scholarship (2000-2001); MA in Economics from Universidad Torcuato Di Tella (UTDT), Argentina (1998-2000) and Bachelor in Economics from Universidad de Buenos Aires (UBA), Argentina (1992-1997).

Eduardo Hiroyuki Miyaki

Mr. Eduardo Hiroyuki Miyaki serves as a Member of the Executive Board of Itau Unibanco Holding SA since April 2011. At Itau Unibanco SA, he was Officer responsible for internal audit activities since May 2010 to August 2011. He graduated in Civil Engineering from the Universidade de Sao Paulo in 1994, concluding in 1996 specialization in Sanitation at Gundai Federal University in Japan. In July 1998, he completed the undergraduate and diploma course (CEAG) in Business Administration at Getulio Vargas Foundation. In May 2003, he concluded an MBA in Finance and International Business from the Stern School of Business, New York University.

Emerson Macedo Bortoloto

Mr. Emerson Macedo Bortoloto serves as a Member of the Executive Board of Itau Unibanco Holding SA since September 2011. He joined Itau Unibanco SA in July 2003, holding positions in the Internal Audit area. As Head of Auditing, he has been responsible for the evaluation of processes related to Market, Credit and Operational Risks in addition to Auditing Projects and Continuous Auditing. In the Itau Unibanco conglomerate, he held positions in Coordination and Management, he was responsible for auditing the processes of Information Technology and Analysis and Concession of Retail Credit. He also worked at Ernst & Young Auditores Independentes from May 2001 to June 2003, as well as Banco Bandeirantes between 1992 and 2001. He graduated in Data Processing Technology from Faculdades Integradas Tibirica (FATI) in December 2000. He has a post graduate qualification in Auditing and Consultancy in Information Security from Faculdades Associadas de Sao Paulo - FASP, completed in December 2001. In 2004, he was awarded CISA certification issued by ISACA. He concluded an MBA in Internal Auditing from FIPECAFI in December 2008.

Sergio Mychkis Goldstein

Alvaro Felipe Rizzi Rodrigues

Mr. Alvaro Felipe Rizzi Rodrigues serves as the Member of the Executive Board of Itau Unibanco Holding S.A.

Rodrigo Luis Rosa Couto

Mr. Rodrigo Luis Rosa Couto serve as Member of the Executive Board of Itau Unibanco Holding SA. Prior to that, he acted as Superintendent of Corporate Risks from February 2008 till December 2011. At Central Bank of Brazil, he was Inspector for Direct Supervision Department – DESUP from 1998 to 2003. At Financial Stability Institute, part of BIS (Bank for International Settlements), from April to June 2003, he completed an attachment with the Institute where he was involved in its development and was a Member of the teaching staff of a course for formation of regulatory authority bank supervisors from throughout the world. At McKinsey & Company Associate, from September 2005 to February 2008, he acted as a Consultant Member of the Risk Management Practices and specialized in themes of risks and finances. He graduated in Business Administration with focus on Finance from the Universidade Federal do Rio Grande do Sul in 1997, obtaining an MBA from The Wharton School of the University of Pennsylvania in 2005.

Jose Virgilio Vita

Mr. Jose Virgilio Vita, Neto serves as Member of the Executive Board of Itau Unibanco Holding S.A. since April 30, 2015. He served as Member of the Executive Board of Itau Unibanco SA since October 2011. He graduated in Law from the Universidade de Sao Paulo in 2000; Masters in Civil Law - Contracts from the Universidad de Salamanca - Spain, in 2006; and Doctor of Civil Law - Contracts from the Universidade de Sao Paulo in 2007.

Marco Ambrogio Crespi Bonomi

Mr. Marco Ambrogio Crespi Bonomi serves as Director of Itau Unibanco Holding S.A. since June 2017. He was the General Director of Itau Unibanco Holding S.A. from April 30, 2015 to April 2017. He served as General Manager since April 2015 at Itau Unibanco S.A. He served as Vice President from April 2007 to March 2015; Executive Director from April 2004 to April 2007; Director Senior Manager October 2000 to April 2004; Director Manager August 1998 to October 2000. He served as Executive Director from November 2008 to June 2014 in Unibanco - União de Bancos Brasileiros S.A. He served as vice President of ACREFI – Associação Nacional das Instituições de Crédito, Financiamentos e Investimento since April 2004. He graduated in Economics in 1978 from Fundacao Armando Alvares Penteado (FAAP). He did Executive Financial courses from Fundacao Getulio Vargas (FGV) in 1982 and Capital Market courses from New York University in 1984.

Joao Moreira Salles

Mr. Joao Moreira Salles serves as Director of Itau Unibanco Holding S.A. since April 2017. He is Member of the Strategy Committee since May 2017. Banco Itaú BBA Creditanstalt SA: Economist (2002 to 2003). Iupar - Itaú Unibanco Participações S.A.: Member of the Board of Directors since 2015. Main activity of the company: Holding. Brazil Warrant Asset and Business Administration S.A.: Director (current position). Since 2013 he is co-responsible for the management of BW Gestão de Investimentos (BWGI) and member of the Investment Committees (CO-CIO), Risk and Operational; member of the Advisory Board of Cambuhy Agrícola and responsible for the follow-up of the other subsidiaries of BWSA. Main activity of the company: Holdings of non-financial institutions. Cambuhy Investments: Member since 2013; member of the Investment Committee since 2013; member of the Board of Directors of the investee Parnaíba Gás Natural, between 2014 and 2017. Main activity of the company: Consulting in business management. J.P. Morgan Chase, NY, USA: Investment Banker (2011 to 2013). ForeSee Asset Management, SP, Brazil: Chief Economist (2003 to 2005). Education: Graduated in Economics from INSPER (IBMEC-SP), SP, Brazil (2003); Master of Economics from Columbia University, GSAS, NY, USA (2007); Master of Finance from Columbia University, GSB, NY, USA (2009); and Ph.D. in Economic Theory from the University of Sao Paulo, FEA, SP, Brazil (2012).

Alfredo Egydio Setubal

Mr. Alfredo Egydio Setubal serves as Non-Executive Director of Itau Unibanco Holding SA. Prior to this, he served as Deputy Chief Executive Officer, Investor Relations Officer, Member of the Executive Board and Member of Board of Directors of the company. Prior to this, he was Deputy Chief Executive Officer, Investor Relations Officer and a Member of the Executive Board as from March 2003. He has been Member of the Appointments and Corporate Governance Committee since June 2009 and a Member of the Disclosure and Insider Trading Committee. He has served as Member of the Board of Directors of Itausa - Investimentos Itau SA since September 2008. Within Banco Itau SA, he has served as Senior Vice President since April 2005, and served as Executive Vice President from March 1996 to April 2005, Investor Relations Director from 1995 to 2003, Managing Director from 1988 to 1993, and Executive Director from 1993 to 1996. Within Banco Itau BBA SA, he has served as Member of the Board of Directors since February 2003. He served as Vice President of Associacao Nacional dos Bancos de Investimentos - ANBID from 1994 to August 2003, and President from August 2003 to August 2008. He has served as Member of the Advisory Board of Associacao da Distribuidora de Valores - ADEVAL since 1993; Member of the Management Board of Associacao Brasileira das Cias. Abertas - ABRASCA since 1999; Member of the Board of Directors of Instituto Brasileiro de Relacoes com Investidores - IBRI since 2000; Financial Director of Museu de Arte Moderna de Sao Paulo – MAM since 1992. He graduated from Fundacao Getulio Vargas (FGV) with a Bachelors degree in Business Administration gained in 1980 and from Fundacao Getulio Vargas (FGV) in Business Administration.

Pedro Luiz Bodin de Moraes

Dr. Pedro Luiz Bodin de Moraes serves as Independent Member of the Board of Directors of Itau Unibanco Holding SA since November 2008. He has been a Member of the Capital and Risk Management Committee since August 2009. He was Partner in Icatu Holding SA and Member of the Board of Directors of Unibanco - Uniao de Bancos Brasileiros SA from April 2003 to November 2008. He was Officer and Partner at Banco Icatu SA between 1993 and 2002, also serving as Deputy Governor for Monetary Policy at the Central Bank of Brazil between 1991 and 1992, and Director of the Brazilian Economic and Social Development Bank - BNDES between 1990 and 1991. He studied at Massachusetts Institute of Technology where he obtained a Doctorate in Philosophy in Economics. Moreover, from Pontificia Universidade Catolica do Rio de Janeiro, he received a Masters in Economics and from the Pontificia Universidade Catolica do Rio de Janeiro a Bachelors degree in Economics.

Geraldo Jose Carbone

Mr. Geraldo Jose Carbone serves as Independent Director of Itau Unibanco Holding S.A. since April 2017. He was Director of Itau Unibanco Holding S.A. He also served as President of BankBoston in Brazil from July 1997 until August 2006. He joined the Company in 1991 as Director in the Economics Department and the Investment Research Unit in Brazil. In 1994, he was appointed Vice President of the Asset Management Division. He is President of the Board of Trustees of BankBoston Foundation, President of the Board of Trustees of the Travessia Foundation, Member of the Advisory Board of the Getulio Vargas Foundation, Member of the Deliberative Council of the Viva o Centro Association, Member of the Senior Social Responsibility Committee of FIESP/IRS, and Member of the Board of Directors of Medial Saude. He graduated in Economics from Universidade de Sao Paulo in 1978.

Fabio Colletti Barbosa

Mr. Fabio Colletti Barbosa serves as the Independent Director of Itau Unibanco Holding SA since April 29, 2015. He is Member of the committees of people, nomination and corporate governance Committee and strategy since April 2015. He was President at April Communications S.A. from September 2011 to March 2014. He served as Chairman of the Board of Directors at Banco Santander (Brazil) S.A. from January 2011 to September 2011, Chairman of the Board of Directors at Banco Santander S.A. from August 2008 to December 2010, Chief Executive Officer of Banco Real S.A. from 1998 to 2008, Chairman of the Board of Directors of OSESP Foundation, Member of the deliberative Council at Insper Institute of education and research, Member of the Board. of UN Foundation (United Nations Foundation – USA), Member of the Board of Instituto Empreender Endeavor, Member of the Board of ALMar Participacoes S.A., Member of the Board at Vox Capital – investments. He holds Bachelors degree in economics from the Faculty of Economics of Fundacao Getulio Vargas (FGV), São Paulo, and Masters of Business Administration by the IMD (Institute of Management Development).

Jose Gallo

Mr. Jose Gallo serves as Independent Director of Itau Unibanco Holding S.A. since April 2016. He is member of the People Committee since June 2016. Main activity of the company: Holding. Lojas Renner S.A .: Member of the Board of Directors since 1998, having held the position of Chairman of this Board between 1999 and 2005; Chief Executive Officer since March 1999; Superintendent Director from September 1991 to March 1999. Main activity of the company: Network of clothing department stores. Renner Administradora de Tarjetas de Crédito Ltda. : Director since September 2005. Main activity of the company: Credit card operator, exclusively for customers of Lojas Renner S.A. Dromegon Participações Ltda. : Director since September 2005. Main activity of the company: Holding of non-financial institutions. LR Investimentos Ltda. : Director since August 2008. Main activity of the company: Holding of non-financial institutions. Realize Participações S.A. : Director since December 2015. Main activity of the company: Other holding companies, except holding companies. Perform Credit, Financing and Investment S.A. : Chief Executive Officer from December 2016 to August 2017. Main activity of the company: Credit societies, financing and financial investment. Lojas Renner Institute: Member of the Deliberative Council since June 2008. Main activity of the company: Associative activity. Rumos Consultoria Empresarial Ltda. : Director since March 1987. Main activity of the company: Business management consultancy activities, except by specific technical advice. SLC Agrícola SA: Member of the Board of Directors from April 2007 to May 2016. Main activity of the company: Support activities for agriculture. Locates Rent a Car S.A. : Member of the Board of Directors since October 2010. Main activity of the company: Car rental and fleet management. IDV - Institute for Retail Development: Member of the Board of Directors since July 2004.

Amos Genish

Mr. Amos Genish serves as Independent Director of Itau Unibanco Holding S.A. since April 2017. He was Member of the People Committee since May 2017. Telefônica Brasil SA: Chief Executive Officer (May 2015 to November 2016); Member of the Board of Directors (May 2015 to January 2017). Global Village Telecom S.A. : Chief Executive Officer (1999 to 2015). Vivendi S.A. : Member of the Executive Board of Directors (2011 to 2012). He has long experience in the High Technology and Telecommunications Industry. He was the CEO of Edunetics Ltd. (1995 to 1996), a software systems company that had its shares traded on NASDAQ until 1996 when it was acquired by the National Education Corporation. He held management positions at the National Union of Telephony and Cellular and Personal Mobile Service Companies - SINDITELEBRASIL, Innoweb Ltda., POP Internet Ltda. and GVT Participações S.A. He was part of the founding team of GVT in 1999, presiding over it during its successful IPO in 2007 and Vivendi's acquisition of control in 2009. Academic Background: Graduated in Economics and Accounting from the Tel Aviv University.

Gustavo Jorge Laboissiere Loyola

Dr. Gustavo Jorge Laboissiere Loyola serves as Independent Member of the Board of Directors of Itau Unibanco Holding SA since April 2006. He has been Chairman of the Audit Committee since September 2008 and Member of the Capital and Risks Management Committee since May 2008, and was Member of the Audit Committee from May 2007 to September 2008 and Chairman of the Fiscal Council from March 2003 to April 2006. He has been Partner in Gustavo Loyola Consultoria SC since February 1998, served as Governor of the Central Bank of Brazil from November 1992 to March 1993 and from June 1995 to August 1997, and Deputy Governor for Financial System Regulation and Organization from March 1990 to November 1992. He was Partner in MCM Consultores Associados Ltda from August 1993 to May 1995, Assistant Director of Banco de Investimento Planibanc SA from February to October 1989, and Operations Director of Planibanc Corretora de Valores from November 1987 to January 1989. He graduated from Fundacao Getulio Vargas (FGV) with a Doctorate in Philosophy in Economics gained in 1983; from Fundacao Getulio Vargas (FGV) with a Masters in Economics obtained in 1981; and from the Universidade de Brasilia with a degree in Economics in 1979.